Známky života pod sutí. Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po přeživším

ČTK ČTK
4. 9. 2020 8:55
Měsíc po ničivém výbuchu v bejrútském přístavu záchranáři v sutinách zřícené budovy v jedné obytné čtvrti pátrají po možném přeživším. S holýma rukama se pustili do práce poté, co se pod hromadou trosek ve čtvrtek objevily známky života, informovala v pátek agentura Reuters s odvoláním na svědka z místa.
Záchranné týmy a vojáci prohledávají trosky v bejrútském přístavu.
Záchranné týmy a vojáci prohledávají trosky v bejrútském přístavu. | Foto: Reuters

Skupina záchranářů složená z dobrovolníků z Chile, Libanonu a členů civilní obrany rozebírá hromady betonu a dalšího zničeného stavebního materiálu, protože zaznamenali, že pod sutinami možná někdo dýchá a tepe mu srdce. V přízemí budovy se před katastrofou ze 4. srpna nacházel bar.

Po výbuchu 2750 tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zemřelo asi 190 lidí a dalších 6000 utrpělo zranění. Exploze a následná tlaková vlna poničila rozsáhlé oblasti ve městě. Libanonci výbuch připsali liknavosti politiků, protože o potenciálním nebezpečí látky se vědělo. Vláda Hasana Dijába pak podala demisi a Dijábův nástupce Mustafá Adíb nyní sestavuje nový kabinet.

Video: Cítil jsem adrenalin i soucit s lidmi, říká psovod po návratu z Bejrútu

Od Libanonců byla cítit velká vděčnost. Vojáci nám nosili ovoce a pořád děkovali. Byl to příjemný pocit, že jsme pomohli, říká Václav Vančura. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 49 minutami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy