Zmutovaný virus H1N1 zabíjí po Norsku i ve Francii

Martin Novák Martin Novák
27. 11. 2009 21:00
Podle agentury AFP zemřeli ve Francii dva lidé, výskyt zmutovaného viru hlásí i Čína
Foto: Ludvík Hradilek

Paříž - Prasečí chřipka postupuje nezadržitelně Evropou. Počet obětí už se počítá na stovky, Světová zdravotnická organizace varuje, že konec nákazy je zatím v nedohlednu.

Zmutovaný a velmi nebezpečný virus H1N1, který si vyžádal minulý týden dvě oběti v Norsku, se dnes objevil ve Francii.

Oznámil to tamní Institut zdravotnického dozoru (InVS). Potvrdil, že jde o mimořádně zákeřnou formu prasečí chřipky, což předtím tvrdili i lékaři v Norsku.

"Tato mutace zvyšuje schopnost viru zasahovat dýchací cesty," uvedli francouzští experti. Tvrdí však, že není důvod už započaté očkování vakcínou rušit nebo měnit.

Osm pacientů nakažených zmutovaným virem hlásí také Čína.

Foto: Reuters

Expert Světová zdravotnické organizace (WTO) Keidži Fukuda odpověděl na otázku novinářů, zda je zmutovaný virus odolnější vůči vakcínám a zdali je výrazně nebezpečnější než dosavadní virus, případně v čem, odpověděl:

"V tuto chvíli nevíme, nemůžeme nic říci s jistotou."

WTO dnes oznámila, že celkový počet obětí viru H1N1 ve světě už překročil 7800 osob. Z toho víc než polovina připadá na Spojené státy.

V České republice zatím nemoci podlehlo sedm lidí, naposledy předevčírem pacient v plzeňské nemocnici.


 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy