Zmizelá kryptokrálovna obrala lidi o miliardy eur. Plastikou si zřejmě změnila tvář

Martin Novák Martin Novák
1. 7. 2022 15:54
Mezi deseti nejhledanějšími zločinci americké FBI je od tohoto týdne jedna žena. Bulharka s německým pasem Ruža Ignatovová, přezdívaná kryptokrálovna. Od různých investorů z více než stovky zemí vylákala v přepočtu tři a půl miliardy eur na svůj kryptoměnový projekt, nazvaný OneCoin.
Foto: FBI

Ignatovová tvrdila, že porazí bitcoin a vytvoří silnou celosvětovou měnu, která vytlačí tradiční peníze. Prodávala také tokeny, o kterých říkala, že slouží k virtuální těžbě OneCoinu ze serverů v Bulharsku a Hongkongu. Slibovala, že v budoucnu vytvoří i online burzu.

Dokonce založila nadaci One World Foundation s cílem zlepšit vzdělávání znevýhodněných dětí a mládeže. I ta byla ale jen součástí podvodu OneCoin a sloužila k praní špinavých peněz.

Bulharka přesvědčivě a důvěryhodně vystupovala, dokonce se jednou zúčastnila panelové diskuse, pořádané prestižním týdeníkem The Economist. Ve své zemi byla v roce 2014 vyhlášena podnikatelkou roku.

Poté se však ukázalo, že OneCoin je podvod a lidé investují do tokenů, které neexistují. Od roku 2019 je nyní jedenačtyřicetiletá žena ve Spojených státech obžalovaná ze zpronevěry a bankovních podvodů. Na seznam deseti nejhledanějších osob FBI se dostala až nyní.

"Zmizela s obrovským množstvím peněz. Ty vám mohou koupit mnoho přátel a dokážu si představit, že toho patřičně využívá. Ale věřím, že ji nakonec najdeme a dopadneme," řekl vyšetřovatel FBI Mike Driscoll na čtvrteční tiskové konferenci v New Yorku. "Zruinovala ve světě mnoho lidí. Chceme, aby čelila spravedlnosti," cituje server Daily Beast dalšího pracovníka FBI Daniela Shimka.

Ignatovová, která v Německu vystudovala práva, představila OneCoin v roce 2014. Podařilo se jí oslovit a přimět k investicím neuvěřitelné tři miliony lidí. 25. října 2017 byla na palubě letadla společnosti Ryanair, které mířilo ze Sofie do Athén. Tam její stopa končí.

Německá policie už dříve vyslovila podezření, že žena si plastickou operací zajistila jinou vizáž a podařilo se jí změnit identitu. Někteří její spolupracovníci takové štěstí neměli. Právník OneCoinu Mark Scott je v USA souzen za praní špinavých peněz a bankovní podvody, zatčen byl i bratr Ignatovové Konstantin. Loni stanul před soudem i její německý právník Martin Breidenbach.

Europol ve svém zatykači vydaném na Ignatovovou varuje, že ona nebo ten, kdo ji doprovází, mohou být ozbrojeni.

Případ Bulharky "proslavil" svým podcastem a pak knihou novinář britské BBC Jamie Bartlett. Ignatovovou popisuje jako sebevědomou skvělou řečnici, která pořádala konference a setkání po celém světě a úspěšně se prezentovala coby vizionářka. Koupila drahý byt na prestižní adrese v centru Londýna, kde si na zeď pověsila dva originály od Andyho Warhola.

Pozoruhodné je, že v její sbírce byl také jeho obraz Rudý Lenin, na kterém skutečně byla tvář ruského komunistického vůdce.

Video: Kryptoměny jsou divočina, říká Tětek

Pád bitcoinu ve mně vyvolává radost, protože si můžu dokoupit další. Beru ho jako formu spoření, ne jako investici. Každý měsíc tam alokuji část mzdy. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování v nevyužívaných zásobnících. Mezi nimi je i firma, kterou spoluvlastní Gazprom

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. Informoval o tom David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

Stát využil nový princip "use it or lose it", tedy "využívej to, nebo o to přijdeš". Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

Podle zákona mají nyní provozovatelé zásobníků za povinnost pořádat aukce s nulovou nebo zápornou vyvolávací cenou, v jejichž rámci bude odebraná kapacita nabízena případným zájemcům. Znamená to, že obchodníci by skladovali plyn zadarmo, nebo by za skladování dostávali zaplaceno. Podle informací ministerstva se první aukce pořádané společností Moravia Gas Storage nikdo nezúčastnil.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, nemá ho v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy