Zmizel na dovolené v Černé Hoře. Jak Američané zachraňovali svého špiona v Kremlu

Helena Truchlá Helena Truchlá
11. 9. 2019 20:45
Zaměstnanec ruské prezidentské kanceláře Oleg Smolenkov odjel před dvěma lety v červnu společně s manželkou a třemi dětmi na dovolenou do Černé Hory a s celou rodinou zmizel.
Americký prezident Donald Trump (vlevo) a jeho ruský protějšek Vladimir Putin.
Americký prezident Donald Trump (vlevo) a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Ruské úřady se zabývaly podezřením, že je někdo zavraždil. Nyní se ale ukazuje, že Smolenkov byl patrně agentem CIA uvnitř Kremlu, který desítky let donášel Američanům. A jeho zmizení byla ve skutečnosti záchranná mise tajných služeb Washingtonu.

Výsledkem přísně utajované operace bylo stažení nejvýš postaveného agenta Američanů v Rusku. Na veřejnost se informace dostala až po více než dvou letech. Podle stanice CNN byl zásah USA částečně vyvolán obavou zpravodajců ze způsobu, jakým prezident Donald Trump a jeho spolupracovníci zachází s tajnými informacemi.

Rozhodnutí padlo krátce po Trumpově schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a tehdejším velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem. Podle CNN se agent pohyboval v nejvyšších patrech ruské politiky a měl přímý přístup k prezidentovi Vladimiru Putinovi.

CNN jméno agenta kvůli obavám o jeho zdraví nezveřejnila, mezinárodní investigativní server Bellingcat nicméně upozornil, že by se mohlo jednat právě o Smolenkova. Dlouholetý diplomat a bývalý zaměstnanec ruské prezidentské kanceláře dnes žije v americkém státě Virginie. 

Že muž tohoto jména v Kremlu skutečně pracoval, potvrdili i Rusové. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ale odmítl říct, zda byl Smolenkov americkým špionem. "Nevím to," sdělil.

Hlídaný dům ve Virginii

Podle amerických médií agent zachráněný před prozrazením pracoval pro americkou vládu několik desítek let, během kterých rychle šplhal po kariérním žebříčku. Nakonec se stal přímým podřízeným Jurije Ušakova, hlavního Putinova poradce pro zahraniční politiku. Když vyšly najevo podrobnosti o možných zásazích Kremlu do amerických prezidentských voleb v roce 2016, stal se jedním z nejdůležitějších informátorů CIA. 

Díky svému postavení mohl do USA údajně dokonce posílat snímky dokumentů, které měl ruský prezident položené na svém pracovním stole. 

Podle serveru Bellingcat je pravděpodobné, že Smolenkov se svou ženou Antoninou v současnosti žijí v Severní Virginii. "Záznamy ukazují, že tito dva lidé si zde v roce 2017 koupili dům," píše Bellingcat. Když se na místo vypravili američtí novináři, čekal na ně zaměstnanec americké vlády, který na rezidenci dohlížel. 

Americká vláda a tajná služba CIA v úterý popřely souvislost mezi stažením agenta a údajnou prostořekostí Donalda Trumpa. "Pomýlená spekulace, že způsob, jakým prezident nakládá s nejcitlivějšími zpravodajskými informacemi, vedl k operaci převozu (Smolenkova do USA), je nepřesná," uvedla mluvčí CIA Brittany Bramellová.

Sen každé tajné služby

Podle Karla Randáka, někdejšího šéfa české zahraniční civilní rozvědky (ÚZSI), je logické, že se ruské úřady snaží Smolenkovovu úlohu pro tajné služby snižovat, zatímco Američané naopak zveličovat. "Pravda je někde uprostřed nebo ji má jedna ze stran, to se nedozvíme," řekl deníku Aktuálně.cz.

Obavu, že by Smolenkova mohl potkat stejný osud jako Sergeje Skripala, ale nemá. Bývalého dvojitého agenta loni v březnu v jihoanglickém Salisbury otrávil armádní jed novičok. Britská vláda tvrdí, že se jej pokusila zavraždit Moskva. "Rusové jsou v tomto trochu specifičtí, ale jestli je pravda, co říkají Američané, a ten člověk měl skutečně tak vysokou pozici, pak se o něj postarají," dodal Randák. 

Podle něj nejsou podobné záchranné operace špionů ničím výjimečné. "Je to normální práce a sen každé tajné služby mít takhle důležitého člověka v zahraničí. Takových příkladů jsou v historii desítky a v současnosti takovéhle akce určitě probíhají taky," vysvětlil. 

Randák zároveň podotkl, že celá akce mohla proběhnout zcela nedramaticky, pokud Američané zasahovali ve chvíli, kdy agent ještě nebyl v přímém ohrožení.

"Podle mě vycestoval úplně bez problémů, jako každý řádný občan," domnívá se Karel Randák. "Akorát materiální okolnosti jdou v takových případech úplně stranou," upozornil. V případě, že by riziko pro Smolenkova bylo bezprostřední, utíkal by podle Randáka přes americké velvyslanectví v Moskvě. 

Video: Je to šmejd, prohlásil Putin na adresu otráveného Skripala 

Je to šmejd, ohodnotil Putin otráveného dvojitého agenta Skripala. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy