Změny klimatu ověří v Antarktidě desítky robotů

man
1. 6. 2008 15:00
Projekt vzniká v Atlantě
Roboti do sněhu a ledu mají pomoci při výzkumu počasí a změn klimatu.
Roboti do sněhu a ledu mají pomoci při výzkumu počasí a změn klimatu. | Foto: Georgia Institute of Technology

Atlanta - Výzkum Antarktidy a zjišťování rozsahu klimatických změn dostanou na starost roboti.

Mají být efektivnější a také levnější než vysílání lidských průzkumníků. Tak to alespoň tvrdí tým konstruktérů z výzkumného ústavu Georgia Tech v Atlantě.

Vysoce mobilní roboti mají zdolávat velké vzdálenosti v Antarktidě a obtížný terén ani klimatické podmínky by jim neměly činit větší potíže.

Jmenují se SnoMotes. Vědci na nich pracují už dva roky, zakázku si u nich objednala NASA.

"SnoMoti" budou mít i cosi jako výhřevné zařízení, které jim umožní zachovat veškerou techniku a schopnosti funkční i ve velkém mrazu.

"Naším cílem je vytvořit pohyblivý, odolný a zároveň spolehlivý systém, který bude sbírat data týkající se změn klimatu v Antarktidě," řekl agentuře AP spoluautor projektu Derrick Lampkin.

Jeden malý a rychlý "pracant" má stát přibližně sto tisíc dolarů. Do terénu v Antarktidě by jich mělo vyrazit až padesát.

"Pomůže to vědcům mnohem více zpřesnit informace o klimatických změnách. Roboti doplní údaje získané ze satelitů a meteorologických stanic," tvrdí Ayanna Howardová, jedna z konstruktérek "SnoMotů." 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy