Změna v čele polské vlády? Novým premiérem se má do konce roku stát Morawiecki, spekulují média

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2017 10:42
Polský vicepremiér Mateusz Morawiecki je podle části polských médií horkým kandidátem na křeslo nového premiéra země. V něm by měl nejpozději do konce roku vyměnit dosavadní premiérku Beatu Szydlovou, uvádí rádio RMF FM. Podle jeho zdrojů byl v pondělí návrh na změnu předsedy polské vlády představen klíčovým politikům vládní strany Právo a spravedlnost na utajeném setkání ve stranickém sídle na varšavské Nowogrodzké ulici.
Polská premiérka Beata Szydlová a předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski.
Polská premiérka Beata Szydlová a předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski. | Foto: Reuters

Varšava - Šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se chystá prosadit výměnu na premiérském postu. Dosavadní předsedkyni konzervativního kabinetu Beatu Szydlovou má podle jeho představ nahradit vicepremiér Mateusz Morawiecki. Informují o tom polská média.

Sama Szydlová naznačila možné změny v nočním tweetu, který řada Poláků vnímá jako přípravu na odchod z funkce.

Podle rozhlasové stanice RMF FM se v pondělí večer konala schůzka vedení PiS, na níž se o Kaczyńského návrhu jednalo. Výměna by se podle informací stanice měla uskutečnit možná již příští týden, nejpozději však do Vánoc.

Nejvlivnější polský politik Kazcyński, který je považován za neformálního vůdce vlády, hodlá do premiérské funkce prosadit Morawieckého, který je v současnosti ministrem financí a rozvoje. Informaci potvrdil i vládě blízký deník Rzeczpospolita.

"Bez ohledu na cokoli je nejdůležitější Polsko. Starající se o rodiny a hodnoty a bezpečné. Vyrostlé na křesťanských základech, tolerantní a otevřené. Moderní a ambiciózní. To je má země. Příklad pro Evropu i svět. Takoví jsme my, Poláci," napsala v noci Szydlová na Twitteru. 

Mezi stovkami reakcí se objevila řada těch, které toto prohlášení interpretovaly jako přípravu na její brzký konec v premiérském úřadě.

Podobné informace zveřejnil na svém twitterovém účtu i novinář z deníku Rzeczpospolita Michał Kolanko.

O možných změnách v polské vládě se mluvilo již několikrát, Szydlová však dosud vždy spekulace médií úspěšně rozptýlila. Na výzvy k tomu, aby potvrdila či vyvrátila aktuální informaci, však dosud nereagovala.

Ještě v polovině listopadu ji přitom předseda PiS u příležitosti druhého výročí konzervativně nacionalistické vlády kritizované opozicí i Evropskou komisí chválil za úspěšnou práci.

Ekonomické zásluhy

Devětačtyřicetiletý Morawiecki je bývalým bankéřem, který se během dvou let vlády PiS zasadil mimo jiné o kroky k navrácení polské kontroly nad některými bankami ovládanými zahraničními společnostmi. Je považován za jednoho z nejschopnějších polských ministrů a je mu přičítána část zásluh za rostoucí polskou ekonomiku.

Neočekává se, že by výměna na premiérské pozici ovlivnila vůdčí roli Kaczyńského, který přes dřívější spekulace o svém možném vstupu do vlády hodlá podle médií nadále určovat linii vládní politiky ze zákulisí.

V rámci vládní rošády má vedle Szydlové přijít o místo i ministr zahraničí Witold Waszczykowski.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy