Změna na Kubě: Lidé budou moci používat mobily

tsc
29. 3. 2008 10:30
Nový prezident slíbil zpřístupnit konzumní zboží
Foto: Ondřej Besperát

Havana - Nový kubánský president Raúl Castro v pátek svému lidu slíbil, že mu dovolí používat mobilní telefony. Informovala o tom agentura Reuters.

Na Kubě se používá nejméně mobilních telefonů v celé Latinské Americe. Služba byla doteď dostupná pouze pro cizince a vládní zaměstnance.

Kubánský monopolní poskytovatel telefonního spojení ETECSA, společný podnik s Telecom Italia, se nechal slyšet, že prodej telefonů veřejnosti je otázkou dnů. Veřejnost doufala, že zpřístupnění mobilní sítě bude jedním z prvních prezidentových kroků.

Castro po převzetí úřadu slíbil, že začne rušit "nepřiměřená nařízení a zákazy" během několika týdnů. Někteří Kubánci již mobily mají, ty jsou však zaregistrované na jejich zaměstnavatele nebo cizince.

"Takových opatření bude muset být víc, abychom se zbavili tisíce a jedné překážky, po kterých život na Kubě hořkne," říká student universzty Jofre Valdes.

Příští měsíc si budou Kubánci kromě telefonů moci začít kupovat i počítače a DVD přehrávače. Stejně jako za telefony však za ně budou muset platit tvrdou měnou.

Castro vedle těchto povolení slíbil restrukturalizaci zemědělství: omezit byrokracii a podpořit růst produkce.

Většina lidí si však stěžuje, že platy vyplácené v kubánských pesos jsou příliš nízké, konvertibilní měny mají hodnotu víc než čtyřiadvacetinásobnou.

K tvrdé měně má přístup zhruba 60 procent obyvatel. Většinou se jedná o příspěvky od příbuzných, kteří žijí v zahraničí. Část tuto měnu získává spropitným od zahraničních turistů nebo jako výhody od farem a továren.

O Kubě čtěte více:

Bush: Kuba se nemění, embargo nezrušíme

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Krasobruslaři Taschlerovi mají životní 6. místo na ME, vyhráli Italové

Krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi na mistrovství Evropy obsadili šesté místo v kategorii tanečních párů. I když ve volném tanci atakovali osobní rekord, ve srovnání s rytmickým tancem si o jednu příčku pohoršili. I tak dosáhli svého maxima na ME a poprvé se dostali do nejlepší desítky. Titul získali Italové Charlene Guignardová a Marco Fabbri.

Taschlerovi podobně jako v rytmickém tanci jeli s velkým nasazením bez výraznějšího zaváhání a známkou 111,43 bodu se přiblížili na 36 setin svému maximu, které zaznamenali v listopadu právě v Espoo při závodě Grand Prix. Francouzský pár Evgeniia Loparevová, Geoffrey Brissaud, který po rytmickém tanci ztrácel jen 42 setin, je porazil o tři a půl bodu.

před 6 hodinami

Reakce bude silná a rychlá, vzkázal izraelský premiér po útoku v Jeruzalémě

Reakce Izraele na páteční útok palestinského střelce v Jeruzalémě bude "silná, rychlá a přesná". Prohlásil to v sobotu podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Při útoku přišlo o život sedm lidí a byl nejsmrtelnějším v oblasti Jeruzaléma od roku 2008.

Palestinský ozbrojenec v pátek přijel autem k budově ve východním Jeruzalémě, která se využívá jako synagoga, a zahájil palbu. Střelba začala v době, kdy lidé vycházeli ven po večerních modlitbách. Policie uvedla, že útočníka, který byl obyvatelem východního Jeruzaléma, zastřelila.

Podle izraelských médií byl terorista údajně člen Hamásu, což je islamistické hnutí, které vládne v Pásmu Gazy. Otec jednadvacetiletého střelce agentuře Reuters řekl, že jeho syn nemá žádné vazby na militanty. Žádna skupina se zatím ke střelbě nepřihlásila. V sobotu se ale v Jeruzalémě znovu střílelo. Podle policie třináctiletý Palestinec poranil dva muže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy