Změna na Kubě: Lidé budou moci používat mobily

tsc
29. 3. 2008 10:30
Nový prezident slíbil zpřístupnit konzumní zboží
Foto: Ondřej Besperát

Havana - Nový kubánský president Raúl Castro v pátek svému lidu slíbil, že mu dovolí používat mobilní telefony. Informovala o tom agentura Reuters.

Na Kubě se používá nejméně mobilních telefonů v celé Latinské Americe. Služba byla doteď dostupná pouze pro cizince a vládní zaměstnance.

Kubánský monopolní poskytovatel telefonního spojení ETECSA, společný podnik s Telecom Italia, se nechal slyšet, že prodej telefonů veřejnosti je otázkou dnů. Veřejnost doufala, že zpřístupnění mobilní sítě bude jedním z prvních prezidentových kroků.

Castro po převzetí úřadu slíbil, že začne rušit "nepřiměřená nařízení a zákazy" během několika týdnů. Někteří Kubánci již mobily mají, ty jsou však zaregistrované na jejich zaměstnavatele nebo cizince.

"Takových opatření bude muset být víc, abychom se zbavili tisíce a jedné překážky, po kterých život na Kubě hořkne," říká student universzty Jofre Valdes.

Příští měsíc si budou Kubánci kromě telefonů moci začít kupovat i počítače a DVD přehrávače. Stejně jako za telefony však za ně budou muset platit tvrdou měnou.

Castro vedle těchto povolení slíbil restrukturalizaci zemědělství: omezit byrokracii a podpořit růst produkce.

Většina lidí si však stěžuje, že platy vyplácené v kubánských pesos jsou příliš nízké, konvertibilní měny mají hodnotu víc než čtyřiadvacetinásobnou.

K tvrdé měně má přístup zhruba 60 procent obyvatel. Většinou se jedná o příspěvky od příbuzných, kteří žijí v zahraničí. Část tuto měnu získává spropitným od zahraničních turistů nebo jako výhody od farem a továren.

O Kubě čtěte více:

Bush: Kuba se nemění, embargo nezrušíme

 

Právě se děje

před 49 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy