Zmatek v Toulouse: Ještě to nekončí, dementuje policie

Zahraničí Zahraničí
21. 3. 2012 15:03
Podezřelým je 24letý Mohammed Merah, původem z Alžírska. Hlásí se k Al-Káidě
Foto: Reuters

* Vyjednávání zkomplikoval fakt, že podezřelý na čas přestal komunikovat * Francie by neměla dát šanci diskriminaci či mstě, míní prezident Sarkozy * V Jeruzalémě pohřbívají oběti pondělní střelby

Toulouse - Policie už dlouhé hodiny obléhá dům v Toulouse na jihozápadě Francie.

Ráno se v něm zabarikádoval čtyřiadvacetiletý Francouz alžírského původu Mohammed Merah. Právě jeho vyšetřovatelé pozdezřívají z nedávných vražd vojáků, dětí a učitele.

Příslušníci speciálních jednotek RAID ozbrojeného muže obklíčili v pětipatrové budově v rezidenční čtvrti Croix-Daurade. Zabarikádoval se v přízemí nebo v prvním patře.

"Akce skončila," hlásala dvě hodiny po poledni televizní stanice BFM TV s tím, že není jasné, zda se Merah vzdal sám, nebo policie do budovy vtrhla.

Ministr vnitra Claude Guéant ovšem informaci po necelé hodině prostřednictvím svého mluvčího dementoval.

Patová situace

Vyjednavači ho ke kapitulaci vyzvali už ráno, na což odvětil, že tak učiní během dne. Během vyjednávání vyhodil z okna pistoli, ale policisté soudili, že má u sebe další zbraně. Zřejmě i samopal Uzi izraelské výroby.

Podle agentury AFP totiž na ulici objevili dodávku patřící Merahovi a v ní zásobu zbraní. Policie zatkla Merahova bratra, který je také fanatickým islamistou, i jeho matku. Ta odmítla syna přemlouvat, aby se vzdal. Řekla, že by ji stejně neposlechl.

Útočník pobýval nedávno na hranici mezi Pákistánem a Afghánistánem, kde se ukrývají ozbrojenci Al-Káidy. "Ve svém rozhovoru s vyjednávačem RAID se přihlásil k Al-Káidě," uvedl jeden z vyšetřovatelů.

Televizi France 24 krátce před zásahem volal neznámý člověk, který se přihlásil k útokům a za motiv označil zákaz nošení muslimských šátků na veřejnosti a podíl francouzských jednotek na operaci v Afghánistánu. Videozáznam střelby prý umístí na internet.

Zátah byl předem pečlivě připraven. "Muže tajné služby několik let sledovaly, ale nikdy nejevil známky příprav k teroristickým útokům. Padlo však na něj podezření po vraždě vojáků z jednotek sloužících v Afghánistánu minulý týden. Policie poté v noci na středu zjistila důležitá fakta, což urychlilo vyšetřování," citovala AFP zdroj blízký vyšetřování.

Pohřeb v Izraeli

Zatímco policie obléhali dům pravděpodobného pachatele, v Jeruzalémě se konal pohřeb čtyř lidí, které vrah zastřelil v pondělí před židovskou školou. Účastní se ho tisíce lidí, mezi nimi i ministři izraelské vlády a šéf francouzské diplomacie Alain Juppé.

"Naše bolest je nevýslovná, Bůh nás těžce zkouší," řekl izraelský ministr vnitra Eli Jišai. Vyzval francouzskou vládu a úřady, aby udělaly vše, co je v jejich silách, pro ochranu francouzských Židů.

Prezident Nicolas Sarkozy mezitím vyzval ke klidu. "Terorismus neohrozí národní jednotu Francie," prohlásil. Francie by podle něj neměla dát šanci diskriminaci či mstě. Je tomu přitom teprve 14 dnů, co se nechal slyšet, že v zemi je "příliš mnoho cizinců. A proces integrace funguje hůř a hůř".

Text pokračuje pod grafikou:

Foto: ReutersToulouse ovládl strach

Jihozápad Francie - a především Toulouse a okolí - v posledních dnech ovládl strach z dalších útoků vraha, který jezdil na černém motocyklu a zastřelil od minulého týdne celkem sedm lidí.

Některé děti doprovázejí ze školy rodiče. V Toulouse, které má skoro 900 tisíc obyvatel, hlídkují posílené policejní oddíly a v celé oblasti platí nejvyšší stupeň ohrožení terorismem. Město, které je proslulé hlavně výrobou airbusů, ovládly obavy.

Radnice zrušila tento týden tradiční karneval. "Obávám se dalších útoků, pokud nebude rychle chycen," řekl agentuře AFP Pierre Cardinal, který v úterý šel svoji jedenáctiletou dceru doprovodit ze školy.

Podle posledních poznatků útočník střílí oběti z bezprostřední blízkosti. Bylo tomu tak při všech třech jeho akcích.

Minulý týden nejprve zastřelil v Toulouse vojáka původem z Karibiku. Čtyři dny nato usmrtil dva další vojáky ve městě Mountauban. Pocházeli ze severní Afriky.

V pondělí pak muž postřílel čtyři lidi před židovskou školou v Toulouse. Francii především šokoval fakt, že zblízka střílel malé děti do hlavy.

"Když vidíte, že se k vám blíží někdo na motocyklu, nemůžete si pomoci a v duchu si na něj dáváte pozor," popsal situaci ve městě Laurent Dulau na letišti v Toulouse.

Policejní zátah proti černému střelci v Toulouse.
Policejní zátah proti černému střelci v Toulouse. | Foto: Reuters

Televize CNN zase citovala místního novináře Jeana Cohadona, který pracuje v deníku Dépeche du Midi: "Je tady velký strach. Vraždil už třikrát a pokaždé více osob. Lidé se ptají: co se stane zítra?"

Francouzský generální prokurátor nepotvrdil dřívější zprávy, že si muž svoji střelbu nahrává videokamerou připevněnou k hrudi. Vyšetřovatelé měli podezření, že pachatelem může být jeden voják, nedávno propuštěný z armády. Zjistili ale, že s činy nic společného nemá.

Policie pracovala i s hypotézou, že motivem útočníka je zřejmě nenávist k etnickým a náboženským menšinám či k přistěhovalcům. Ani ta se nepotvrdila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

Další zprávy