Zlomový verdikt: Odsoudit lze i za zvrácené myšlenky

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 3. 2013 14:27
Policista chatoval o brutálním sexuálním násilí, byl za něj odsouzen. Hrozí mu doživotí
Náčrtek dění v soudní síni. Proti obviněnému vypovídala i vlastní manželka. Oba při tom plakali.
Náčrtek dění v soudní síni. Proti obviněnému vypovídala i vlastní manželka. Oba při tom plakali. | Foto: Reuters

New York - Kam až chce společnost v prevenci kriminality zajít?

Když Steven Spielberg v roce 2002 uvedl do kin sci-fi trhák Minority Report o trestání ještě neuskutečněných zločinů na základě předtuchy jasnovidců, nikoho zřejmě nenapadlo, že bude o 11 let později něco podobného možné.

A přesto: Ve Spojených státech k tomu už došlo. Obžaloba k tomu dokonce ani nepotřebovala tušitele s nadpřirozenými schopnostmi. Stačila jí současná výpočetní technika a internetové sociální sítě.

Bývalý newyorský policista Gilberto Valle byl shledán vinným ze spiknutí za účelem únosů, mučení a vražd žen, přestože nic takového nespáchal a ani se o to nepokusil.

Porota o vině osmadvacetiletého otce roční holčičky rozhodla pouze na základě sexuálně deviantních výlevů, které anonymně sdílel na internetu. Krom toho, že si z policejní databáze tajně stahoval složky ženských obětí násilníků, se ničeho protizákonného nedopustil.

Prokázat se nepodařilo ani stadium přípravy trestného činu a prokuratura se o to paradoxně vůbec nepokoušela. Snažila se prokázat záměr, čímž spolu s porotou vytvořila důležitý precedent. Soudní rozhodnutí lze chápat tak, že je člověk vinen i v případě, že se mu podaří prokázat pouze to, že na zločin myslel. Skutečnou přípravu na něj už dokazovat netřeba.

Sedí Gilberto Valle, stojí zástupkyně prokurátora.
Sedí Gilberto Valle, stojí zástupkyně prokurátora. | Foto: Reuters

Gilberto Valle si s lidmi s podobnou "zálibou" chatoval o tom, jak by ženy uspal chloroformem, nacpal je do své dodávky a doma je vařil v obrovském hrnci tak pomalu, aby zůstaly co nejdéle naživu. Popisoval i to, jak by jejich těla naporcoval, orestoval a snědl.

"Opravdu ji odrovnám, svážu jí ruce a zacpu pusu. Potom ji narvu do velkého kufru a dotáhnu do své dodávky. Doma ji přivážu k nějakému náčiní a budu ji vařit na mírném ohni tak, aby zůstala co nejdéle naživu," cituje server BBC ze spisu.

Důkazem je i to, co hledal na Googlu

Počítač napěchovaný snímky a texty patologického charakteru předala policii Vallova žena, kterou nalezený obsah vyděsil.

To spolu s osobními složkami asi stovky žen a historií vyhledávání hesel typu "jak unést ženu" nebo "jak vařit lidské maso" stačilo k odsouzení. Za zvrácené dopisování teď muži hrozí doživotí.

Zdá se, že Vallovi uvěřila jen jeho matka a obhájkyně. Ta ho po vynesení rozsudku objala.
Zdá se, že Vallovi uvěřila jen jeho matka a obhájkyně. Ta ho po vynesení rozsudku objala. | Foto: Reuters

"Tohle je stíhání za myšlenky. Jsou to jen myšlenky, ano, velmi odporné myšlenky, ale my přeci netrestáme lidi za to, na co myslí," prohlásila podle serveru Daily News America obhájkyně bývalého policisty Julia Gattová s tím, že se s klientem odvolají.

Obžaloba to vidí jinak. Valla vykreslila jako sexuálního sadistu, který na internetu hledal rady, jak své hrůzné plány realizovat. 

Původně potlačované fantazie podle vyšetřovatelů přestával zvládat a nejmenovanému agentovi FBI se měl dokonce svěřit, že už mu "prosakují" do reality. Zabít údajně hodlal mimo jiné svou ženu i dvě bývalé spolužačky.

Výši trestu se Gilberto Valle dozví 19. června. Na první výročí své svatby.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy