Zlom v Austrálii: Královninou místodržící je prvně žena

djl
5. 9. 2008 18:03
Mnozí doufají, že se tak přiblížilo vyhlášení republiky
Nová generální guvernérka Austrálie Quentin Bryceová při vojenské přehlídce
Nová generální guvernérka Austrálie Quentin Bryceová při vojenské přehlídce | Foto: Reuters

Canberra - Austrálie v pátek zažila "revoluci". Poprvé v historii totiž byla do funkce generálního guvernéra jmenována žena. A ne jen tak ledajaká. Na post místodržícího britské královny Alžběty II. usedla bývalá guvernérka státu Queensland Quentin Bryceová.

To, že se 25. generálním guvernérem země stala žena, která se netají svým republikánským smýšlením, posílilo naděje podobně uvažujících Australanů, že se blíží čas definitivního skoncování s monarchií - tedy vyhlášení republiky a plné nezávislosti na Velké Británii.

Bryceová, vzděláním právnička, ve funkci nahradila někdejšího majora australské armády Michaela Jefferyho, který z funkce odstoupil ve středu.

Její jmenování okamžitě po celé zemi vyvolalo diskusi o "státní identitě", a to přesto, že se premiér Kevin Rudd, rovněž republikánského přesvědčení, o takové možnosti ani náznakem při průběhu ceremonie nezmínil.

"Většina z nás doufá, že (Bryceová) vyvolá duchaplnou debatu o otázce republiky ještě v tomto funkčním období vlády," vyřkl naděje šéf Republikánského hnutí John Warhurst.

Kdo je hlavou státu?

Podle naprosté většiny analytiků však k vyhlášení republiky v Austrálii dojde až po smrti královny Alžběty II., tedy v momentě nástupu jejího syna prince Charlese na trůn.

Spory mezi republikány a monarchisty jsou v Austrálii dlouhodobé. Většinou se točí okolo faktické role královny v politickém uspořádání země. Podle republikánů je totiž královna nejvyšší představitelkou země.

Monarchisté naproti tomu zdůrazňují, že královna je pouze titulární panovnicí, zatímco skutečnou hlavou státu je generální guvernér, tedy její místodržící.

Republikáni, ale umírnění

Premiér Kevin Rudd patří mezi umírněné republikány, což ukázal i při jmenování. "Úřad generálního guvernéra hraje v našem politickém systému důležitou roli," nechal se slyšet.

Mezi umírněné se řadí i samotná Bryceová. "Vězte, že budu tuto funkci zastávat důstojně, nestranně, s energií a hlubokou láskou k naší zemi, kterou všichni sdílíme," řekla při jmenování.

Dějiny když tvoří se...
Dějiny když tvoří se... | Foto: Reuters

Ústavu, která platí již od roku 1901, kdy Austrálie vznikla spojením šesti britských kolonií, schválil před vyhlášením nezávislosti britský parlament. Ta dodnes královně zaručuje právo veta na jakýkoli zákon schválený parlamentem.

Královna Alžběta II. jej však během své vlády nikdy nevyužila. Podle odborníků je však právě tato pravomoc jasným vodítkem při určování, kdo je skutečnou hlavou státu.

Generální guvernér je dle ústavy hlavním vykonavatelem výkonné moci. Tak se ovšem dle zvyklostí děje jen na přání premiéra. K tomu naposledy došlo v roce 1975, kdy generální guvernér rozpustil vládu premiéra Whitlama.

Související:

 

Právě se děje

Další zprávy