Zlom: Soud zakázal patenty ze zničených lidských embryí

Zuzana Kleknerová Reuters Zuzana Kleknerová, Reuters
18. 10. 2011 12:30
Rozsudek zastaví miliardové obchody s biomedicínskými výrobky
Foto: Vera Gotseva

Lucemburk - Průlomový rozsudek vynesl v úterý Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Zakázal přijímat patenty, které předpokládají ničení lidských embryí za účelem získávání embryonálních kmenových buněk.

Patentovat se od nynějška nesmějí ani kmenové buňky z lidských zárodků, ani procesy či vědecké postupy, jejichž součástí je vynětí těchto buněk z embryí a které následně vedou ke zničení původního lidského zárodku.

Rozsudek zásadním způsobem ovlivní lékařský výzkum. "Zastaví také potenciální miliardové obchody s biomedicínskými výrobky a terapiemi," upozorňuje server Spiegel Online.

Právě s pomocí kmenových buněk z embryí chtěli vědci v budoucnu léčit řadu lidských nemocí, například Parkinsonovu chorobu či slepotu.

Ničení embryí je v rozporu s dobrými mravy, vysvětlili závazný rozsudek evropští soudci. Každé oplodněné vajíčko už je podle nich lidský zárodek, a tudíž je třeba zohlednit i etický rozměr. "Pojem lidské embryo je třeba vykládat v širším slova smyslu," napsali v odůvodnění rozsudku soudci.

Evropský soudní dvůr se případem zabýval poté, co se mu na stůl dostala žaloba ekologické organizace Greenpeace na neurobiologa Olivera Brüstleho z univerzity v německém Bonnu.

Jednou z nemocí, kterou měla odmítnutá metoda německého neurobiologa pomoci léčit, je Parkinsonova choroba.
Jednou z nemocí, kterou měla odmítnutá metoda německého neurobiologa pomoci léčit, je Parkinsonova choroba. | Foto: Aktuálně.cz

Ten už na rozsudek reagoval. "Znamená to, že základní výzkum se v Evropě dělat smí. Ale další kroky, které následují, už se v Evropě dělat nesmějí," cituje Brüstleho agentura Reuters.

"Znamená to, že evropští výzkumníci mohou tyto věci připravit, ale plody sklidí jiní ve Spojených státech nebo v Asii," uvedl.

Oliver Brüstle v roce 1997 přihlásil patent na způsob, jak z kmenových buněk lidských embryí získat nové nervové buňky, které by následně mohly pomoci třeba pacientům s roztroušenou sklerózou. Německý patentový úřad a poté i tamní ústavní soud ale patent odmítly uznat s tím, že je v rozporu s lidskou důstojností.

Případ se proto dostal až do Lucemburku.

Tam soudci povolili jedinou výjimku: patent je možné uznat pouze v případě, že odejmutí kmenových buněk poslouží ku prospěchu samotného embrya. Že se lidský zárodek tímto způsobem zbaví třeba různých deformací.

 

Právě se děje

Další zprávy