Zlom pro homosexuály v Rakousku. Ústavní soud jim povolil uzavírat manželství

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2017 13:01
Rakouský ústavní soud povolil uzavírání manželství i pro homosexuální páry. Ustanovení bude platit od 1. ledna 2019. Spolu s tím budou moci páry tvořené mužem a ženou uzavírat registrovaná partnerství.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vídeň - V Rakousku budou moci od roku 2019 uzavírat manželství i homosexuální páry. Zákony, které to dosud zakazovaly, označil ústavní soud za diskriminační, informovala v úterý agentura APA.

Zároveň budou moci registrované partnerství, které bylo dosud vyhrazeno gayům a lesbám, uzavírat i páry tvořené mužem a ženou.

Rakouský ústavní soud rozhodl, že současná právní úprava je v rozporu se zákazem diskriminace vyplývajícím z principu rovnosti občanů před zákonem. Stará diskriminační ustanovení soud zrušil k 31. prosinci příštího roku.

Od 1. ledna roku 2019 tak budou moci homosexuálové uzavírat v Rakousku manželství.

Ústavní soud svým rozhodnutím zároveň otevřel cestu párům tvořeným mužem a ženou k uzavírání registrovaných partnerství. Této možnosti by s odkazem na manželství, které poskytuje větší práva, mohli zákonodárci ale ještě zamezit. Zákon o registrovaném partnerství v Rakousku platí od roku 2010.

"Rozlišování manželství a registrované partnerství není možné v současnosti zachovat, aniž by docházelo k diskriminaci stejnopohlavních párů," uvedl ústavní soud.

Soud zkoumal zákony týkající se manželství a registrovaného partnerství na základě stížnosti dvou žen, které žijí v registrovaném partnerství a požádaly úřady o uzavření manželství. Vídeňská radnice tuto žádost zamítla, stejně rozhodl následně i správní soud.

Právní zástupce stěžovatelek v úterý hovořil o "historickém dni". "Ústavní soud je prvním soudem v Evropě, který zrušil zákaz manželství pro stejnopohlavní páry. Rakousko je tak první evropskou zemí, která uznává rovné právo na manželství za lidské právo. Jiné evropské země umožnily manželství (homosexuálním párům) uzavírat jen politickou cestou," řekl.

Předseda lidové strany (ÖVP) a pravděpodobný budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz se doposud stavěl k zavedení manželství pro páry stejného pohlaví odmítavě. Proti sňatkům gayů a leseb dlouhodobě vystupuje také Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která by se měla stát koaličním partnerem lidovců v budoucí vládě.

Od letošního října mohou homosexuální páry vstupovat do manželství také v Německu. Homosexuální manželství i adopci dětí páry stejného pohlaví legalizoval zákon, který německý parlament přijal nečekaně na konci června. V Česku mohou homosexuálové uzavírat pouze registrované partnerství a to od roku 2006.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy