Zlom pro homosexuály v Rakousku. Ústavní soud jim povolil uzavírat manželství

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2017 13:01
Rakouský ústavní soud povolil uzavírání manželství i pro homosexuální páry. Ustanovení bude platit od 1. ledna 2019. Spolu s tím budou moci páry tvořené mužem a ženou uzavírat registrovaná partnerství.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vídeň - V Rakousku budou moci od roku 2019 uzavírat manželství i homosexuální páry. Zákony, které to dosud zakazovaly, označil ústavní soud za diskriminační, informovala v úterý agentura APA.

Zároveň budou moci registrované partnerství, které bylo dosud vyhrazeno gayům a lesbám, uzavírat i páry tvořené mužem a ženou.

Rakouský ústavní soud rozhodl, že současná právní úprava je v rozporu se zákazem diskriminace vyplývajícím z principu rovnosti občanů před zákonem. Stará diskriminační ustanovení soud zrušil k 31. prosinci příštího roku.

Od 1. ledna roku 2019 tak budou moci homosexuálové uzavírat v Rakousku manželství.

Ústavní soud svým rozhodnutím zároveň otevřel cestu párům tvořeným mužem a ženou k uzavírání registrovaných partnerství. Této možnosti by s odkazem na manželství, které poskytuje větší práva, mohli zákonodárci ale ještě zamezit. Zákon o registrovaném partnerství v Rakousku platí od roku 2010.

"Rozlišování manželství a registrované partnerství není možné v současnosti zachovat, aniž by docházelo k diskriminaci stejnopohlavních párů," uvedl ústavní soud.

Soud zkoumal zákony týkající se manželství a registrovaného partnerství na základě stížnosti dvou žen, které žijí v registrovaném partnerství a požádaly úřady o uzavření manželství. Vídeňská radnice tuto žádost zamítla, stejně rozhodl následně i správní soud.

Právní zástupce stěžovatelek v úterý hovořil o "historickém dni". "Ústavní soud je prvním soudem v Evropě, který zrušil zákaz manželství pro stejnopohlavní páry. Rakousko je tak první evropskou zemí, která uznává rovné právo na manželství za lidské právo. Jiné evropské země umožnily manželství (homosexuálním párům) uzavírat jen politickou cestou," řekl.

Předseda lidové strany (ÖVP) a pravděpodobný budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz se doposud stavěl k zavedení manželství pro páry stejného pohlaví odmítavě. Proti sňatkům gayů a leseb dlouhodobě vystupuje také Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která by se měla stát koaličním partnerem lidovců v budoucí vládě.

Od letošního října mohou homosexuální páry vstupovat do manželství také v Německu. Homosexuální manželství i adopci dětí páry stejného pohlaví legalizoval zákon, který německý parlament přijal nečekaně na konci června. V Česku mohou homosexuálové uzavírat pouze registrované partnerství a to od roku 2006.

 

Právě se děje

Další zprávy