Zlom: Nejbohatší muž Ukrajiny vyzval k boji se separatisty

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 20. 5. 2014 16:33
Rinat Achmetov svolává protesty proti separatistům. Vyslal tak znamení, že se rozhodl vstoupit na politické kolbiště.
Proruští separatisté na jednom z kontrolních stanovišť ve Slavjansku. Kvůli postupu ozbrojených složek zapálili pneumatiky. (Květen 2014).
Proruští separatisté na jednom z kontrolních stanovišť ve Slavjansku. Kvůli postupu ozbrojených složek zapálili pneumatiky. (Květen 2014). | Foto: Reuters

Kyjev – Multimiliardář Rinat Achmetov, nejbohatší muž Ukrajiny, kterému patří na východě země řada velkých průmyslových podniků, vyzval v úterý své zaměstnance, aby pokojně protestovali proti proruským separatistům.

Rinat Leonidovyč Achmetov, nejbohatší muž Ukrajiny.
Rinat Leonidovyč Achmetov, nejbohatší muž Ukrajiny. | Foto: Komul/Wikimedia Commons

Konkrétně proti jejich snahám zmařit prezidentské volby, naplánované na neděli 25. května.

Z úst "cara Donbasu" jde o zatím nejostřeji formulovanou kritiku toho, co se na východě země děje. Achmetov vyzval obyvatelstvo, aby se sjednotilo "za Donbas bez zbraní" a "bez maskování", čímž narážel na černé policejní kukly, které rebelové běžně nosí.

Uhelný a ocelářský magnát, jenž zaměstnává na 300 000 lidí, prohlásil, že by Ukrajinci měli ve svých podnicích zorganizovat "mírumilovný varovný protest". Dodal, že protestní akce by měly pokračovat každý den, "dokud nebude v zemi nastolen mír".

Motoristy pak vyzval, aby protest podpořili klaksony svých aut.

Na jeho výzvu lidé zareagovali rychle - první mírový pochod za jednotu země se podle agentury Interfax sešel v centru Doněcku.

Ve svých podnicích miliardář v poledne uspořádal krátkou výstražnou stávku proti separatistům a na doněckém fotbalovém stadionu dvacetiminutovou demonstraci za jednotnou Ukrajinu.

VIDEO: Demonstrace v Doněcku.
VIDEO: Demonstrace v Doněcku. | Video:

Proruští povstalci na východě Ukrajiny za to nejbohatšímu Ukrajinci pohrozili znárodněním. Prý má jít o trest za neplacení daní do rozpočtu separatistů, podrobnosti však rebelové neuvedli.

Obrat před volbami?

Emocionální Achmetovova výzva a jeho ostrá kritika separatistů, jež obvinil z toho, že v Donbasu rozpoutali "genocidu", potvrzuje domněnky, že multimilionář se rozhodl podpořit úsilí kyjevské vlády stabilizovat před nedělními volbami situaci na východě země.

Achmetov, jehož majetek činí podle časopisu Forbes 11,4 miliardy dolarů, je nemocnějším mužem na východě Ukrajiny právě z toho důvodu, že ovládá obrovské podnikatelské impérium. A podle mnohých expertů je to právě on, kdo východu Ukrajiny ve skutečnosti vládne.

Ještě donedávna se přitom o sympatiích Rinata Achmetova vůči kyjevské vládě pochybovalo. V minulosti měl totiž úzké vazby na svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

Ten byl po únorových protestech v hlavním městě nucen uprchnout do Ruska.

Separatisté na východě země se zmocnili velkých měst po kyjevském Euromajdanu, jak nazývají povstání na ústředním kyjevském náměstí. Jedním z hlavních hesel povstání byl vstup země do EU.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Zvláštní zpravodaj živě z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Rusko, jež se ostře staví proti posilování vztahů mezi Ukrajinou a Unií, anektovalo po kyjevských protestech Krym.

Policejní hlídky

Počátkem tohoto měsíce vyslal Achmetovův koncern Metinvest, jeden z největších průmyslových konglomerátů na Ukrajině, do přístavu Mariupol horníky, aby posílili policejní hlídky. Je to další znamení toho, že se magnát rozhodl vstoupit na politické kolbiště.

V prohlášení zveřejněném v průběhu noci se Achmetov vůbec poprvé tvrdě pustil do separatistů, kteří v dubnu vyhlásili Doněckou lidovou republiku (DPR) a požadují připojení k Rusku.

"Zná někdo na Donbasu alespoň jednoho představitele DPR? Co udělali pro naši oblast? Jaká pracovní místa zde vytvořili?" ptá se Achmetov ve svém prohlášení.

"Copak to, že se někdo potuluje po donbaských městech se zbraní v ruce, znamená, že chrání práva lidu před centrální vládou? Je vandalství ve městech a braní mírumilovných občanů za rukojmí bojem za blaho našeho regionu? Ne, není!" zdůrazňuje Achmetov.

"Tohle je genocida Donbasu!" uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy