Zloději vykradli sklad armády, vzali trhavinu i granáty

ČTK ČTK
7. 7. 2015 18:53
Francouzská policie vyšetřuje i možnost, že za akcí na jihu země stojí teroristé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.zeveta.cz

Marseille - Francie zmobilizovala své bezpečnostní síly poté, co z vojenského skladu na jihu země někdo ukradl nejméně deset balíčků plastické trhaviny, 180 rozbušek a asi 40 granátů.

Předpokládá se, že krádež mají na svědomí členové nějakého zločinného gangu či teroristé, uvedla francouzská média a potvrdily úřady.

Vojáci objevili poškozený ochranný plot a v pondělí odpoledne zjistili, že ze skladu v obci Miramas zmizel nebezpečný materiál. Domnívají se, že krádež se udála v noci na pondělí.

"Dostal jsem jen málo informací, ale je to velmi znepokojující. Na případ se zaměřují všechny státní složky," řekl webu Le Figaro starosta obce Frédéric Vigouroux.

Podceněná ostraha

V objektu mezi městy Aix-en-Provence a Arles nedaleko Marseille nejsou kasárna, ale jen sklad výzbroje pro operace francouzské armády v zahraničí a munice pro jednotky na jihu Francie, upřesnila média.

Vojenský objekt o rozloze 250 hektarů tvoří desítky malých budov a je obehnaný dvojitým plotem z ostnatého drátu. Přes den zde pracuje na 200 vojáků a civilistů

Nestřeží ho bezpečnostní kamery, ale nepřetržitě hlídky se psy. Přes noc v objektu přespává několik vojáků. Armáda ani vláda se k případu zatím nevyjádřily.

Odborník na otázky spojené s obranou státu Florent de Saint-Victor hovoří o pochybení bezpečnostního zajištění vojenského objektu. Podobná situace nastala podle něj v minulosti i na jiných vojenských základnách ve Francii.

"Podobné loupeže nejsou běžné, ale v posledních deseti letech jich několik bylo," řekl listu Le Nouvel Observateur.

Možné scénáře

Nejpravděpodobněji se podle Le Figaro jeví dvě hypotézy. Podle první pachatele chtějí výbušniny použít při loupeži. Vyšetřovatelé se ale také zaměřují na možnost, že za vším stojí teroristé, kteří plánují útok ve Francii.

Vedle policie, která spadá pod ministerstvo vnitra, se případem zabývají i jednotky četnictva, které ve Francii řídí ministerstvo obrany.

První komentáře se podivují nad tím, že loupež plastické trhaviny a granátů se stala, přestože v zemi platí mimořádná bezpečnostní opatření.

Po lednových útocích v Paříži, kde dva islamisté zabili 17 lidí, vláda nařídila policii a armádě střežit veškerá "citlivá místa a objekty". K větší ostražitosti opět vybídl koncem června útok islamisty, který poté, co zabil svého zaměstnavatele a uřízl mu hlavu, se snažil vyhodit do povětří jeden průmyslový objekt u Lyonu.

Přijatá bezpečnostní opatření v posledních měsících počítají kromě jiného s tím, že je třeba více koordinovat a organizovat už existující prostředky k ochraně vojenských objektů, tvrdí Florent de Saint-Victor.

Autoři loupeže šli podle něj na jisto, takže měli nejspíš komplice v řadách současných či bývalých pracovníků armády či vojáků.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy