Zloději vykradli nejtajnější ruské letadlo. Sloužit má velení v případě jaderné války

ČTK ČTK
8. 12. 2020 21:57
Dosud neznámí zloději vykradli letoun ruské armády Iljušin Il-80, z něhož by v případě jaderné války měli vysoce postavení činitelé země včetně prezidenta velet vojskům. Lapkové z letounu, který agentura Interfax označuje jako jeden z nejpřísněji utajovaných ve flotile letadel ruské armády, odnesli elektronické vybavení, napsal v úterý server BBC s odvoláním na ruská média.
Iljušin Il-80 přelétá nad Moskvou.
Iljušin Il-80 přelétá nad Moskvou. | Foto: Leonid Faerberg (transport-photo.com)

Iljušin Il-80 prochází podle ruských médií od loňského roku plánovanou údržbou ve městě Taganrog při Azovském moři na jihozápadě země. Kdy se zloději do přístroje vloupali, není zcela jasné. Z informací Interfaxu vyplývá, že se na krádež přišlo během inspekce letadla. Správci komplexu, kde se stroj nachází, ji policii nahlásili 4. prosince. Při předešlé inspekci 26. listopadu bylo ještě vybavení nedotčené na místě, uvedla televize Ren-TV.

Vykradený letoun je jeden ze čtyř strojů Il-80 ruské armády, které jsou určené k tomu, aby z nich mohl velet prezident a další vysoce postavení činitelé armádě v případě jaderné války. Letouny, které jsou ve službě od roku 1987, jsou navržené tak, aby poskytovaly určitou ochranu v případě jaderné exploze, píše BBC s tím, že například okna jsou pouze v pilotní kabině.

Náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko loni v květnu uvedl, že stroje procházejí modernizací. Agentura TASS pak v říjnu informovala o tom, že by Iljušin Il-80, kterému se někdy přezdívá "letoun soudného dne", měl časem nahradit nový model Il-96-400M. Letouny určené pro velení v případě jaderné války mají rovněž Spojené státy, v jejich případě jde o letoun společnosti Boeing nazvaný E-4B Nightwatch.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy