Zloději ukradli dva vzácné obrazy Franciska Goyi v ceně 136 milionů

26. 9. 2015 13:44
Olejomalbu a kresbu Franciska Goyi, které patřily do rodinné sbírky, zloději v domě u Madridu ukradli nejspíše před několika týdny. Pravděpodobně to nebyli znalci umění, domnívali se, že po otevření trezoru získají pouze peníze a šperky.
Nejznámějším obrazem tohoto španělského malíře je Nahá Maya.
Nejznámějším obrazem tohoto španělského malíře je Nahá Maya. | Foto: Aktuálně.cz

Madrid - Dvě díla slavného španělského romantického malíře Franciska Goyi ukradli z domu nedaleko Madridu. S odvoláním na policii o tom dnes informoval deník El País. Jejich cena se odhaduje na pět milionů eur (136 milionů Kč).

Olejomalba Sen svatého Josefa a kresba Karikatura hlav zmizely údajně už 1. září z domu v obci Villanueva de la Caňada východně od španělské metropole.

Zloději se do domu se vzácnými díly dostali v době nepřítomnosti majitelů, údajně se jim podařilo vypnout alarm a otevřít trezor. Podle společnosti Art Recovery Group, která se zaměřuje na hledání kradených uměleckých děl, však pravděpodobně hledali peníze a šperky a na umělecká díla narazili jen náhodou.

Francisco José de Goya y Lucientes (1746-1828) byl jedním z nejvýznamnějších španělských malířů období romantismu. Proslavil se především portréty královské rodiny. K jeho nejznámějším obrazům patří Nahá Maja a Oblečená Maja. Ke ztvárnění pochmurných válečných scén jako na obraze Třetí květen 1808 v Madridu Goyu inspiroval Napoleonův vpád do Španělska.

 

Právě se děje

Další zprávy