Tajemství jednoho z nejstarších zachovaných rukopisů světa odhaleno. Může za něj zkvašená moč

Martin Novák Martin Novák
7. 7. 2016 20:11
Rosanský kodex tvůrci originálně zabarvili do purpurova. 127 let po objevu vzácného rukopisu výzkum odhalil, jak toho docílili. Codex Purpureus Rossanensis patří mezi nejstarší známé a dochované rukopisy na světě. Pochází ze Sýrie z pátého či šestého století.
Stránka z Rosanského kodexu.
Stránka z Rosanského kodexu. | Foto: wikimedia

Řím – K překvapivému zjištění dospěli italští restaurátoři při zkoumání jednoho z nejstarších rukopisů Evropy. Takzvaného Rosanského Purpurového kodexu (Codex Purpureus Rossanensis).

Knihy pocházející pravděpodobně ze Sýrie z pátého nebo šestého století.

Skupina expertů pod vedením Marii Luisi Riccardiové zkoumala, jak je možné, že stránky rukopisu, vázaného v ovčí kůži, mají purpurovou barvu. Respektive jak toho mohli tehdejší tvůrci docílit.

Analýza ukázala, že použili barvivo pocházející z lišejníku "naloženého" ve zkvašené moči. Lišejník, rostoucí hlavně kolem Středozemního moře, je v Česku známý pod názvem Skalačka barvířská.

"Středověké rukopisy byly zkoumány v mnoha ohledech, ale málokdy se pozornost zaměří na materiály, ze kterých jsou zhotoveny," uvedla pro server Discovery News členka restaurátorského týmu Marina Bicchieriová.

Výzkum také vyvrátil tezi, že některé části kodexu někdo domaloval a dopsal později, údajně až ve dvanáctém století. Stejně tak se nepotvrdilo, že použité zabarvení souvisí s takzvaným tyrským purpurem (Tyros byl přístav ve východním Středomoří, dnešní libanonský Súr).

Toto barvivo se získávalo z mořských plžů.

Italové zkoumali a restaurovali v řečtině napsaný kodex teprve podruhé, a to téměř po sto letech. Naposledy tak činili v roce 1917.

Knihu objevil v roce 1879 německý teolog Oskar von Gebhardt v katedrále Santa Maria Achiropita ve městě Rossano na jihu Itálie.

Je vystaven v muzeu za neprůstřelným sklem s regulovanou teplotou a vlhkostí vzduchu.

Z původního textu se zachovala zhruba polovina. Pojednává o životě Ježíše na základě evangelií svatého Matouše a svatého Marka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
Další zprávy