Tajemství jednoho z nejstarších zachovaných rukopisů světa odhaleno. Může za něj zkvašená moč

Martin Novák Martin Novák
7. 7. 2016 20:11
Rosanský kodex tvůrci originálně zabarvili do purpurova. 127 let po objevu vzácného rukopisu výzkum odhalil, jak toho docílili. Codex Purpureus Rossanensis patří mezi nejstarší známé a dochované rukopisy na světě. Pochází ze Sýrie z pátého či šestého století.
Stránka z Rosanského kodexu.
Stránka z Rosanského kodexu. | Foto: wikimedia

Řím – K překvapivému zjištění dospěli italští restaurátoři při zkoumání jednoho z nejstarších rukopisů Evropy. Takzvaného Rosanského Purpurového kodexu (Codex Purpureus Rossanensis).

Knihy pocházející pravděpodobně ze Sýrie z pátého nebo šestého století.

Skupina expertů pod vedením Marii Luisi Riccardiové zkoumala, jak je možné, že stránky rukopisu, vázaného v ovčí kůži, mají purpurovou barvu. Respektive jak toho mohli tehdejší tvůrci docílit.

Analýza ukázala, že použili barvivo pocházející z lišejníku "naloženého" ve zkvašené moči. Lišejník, rostoucí hlavně kolem Středozemního moře, je v Česku známý pod názvem Skalačka barvířská.

"Středověké rukopisy byly zkoumány v mnoha ohledech, ale málokdy se pozornost zaměří na materiály, ze kterých jsou zhotoveny," uvedla pro server Discovery News členka restaurátorského týmu Marina Bicchieriová.

Výzkum také vyvrátil tezi, že některé části kodexu někdo domaloval a dopsal později, údajně až ve dvanáctém století. Stejně tak se nepotvrdilo, že použité zabarvení souvisí s takzvaným tyrským purpurem (Tyros byl přístav ve východním Středomoří, dnešní libanonský Súr).

Toto barvivo se získávalo z mořských plžů.

Italové zkoumali a restaurovali v řečtině napsaný kodex teprve podruhé, a to téměř po sto letech. Naposledy tak činili v roce 1917.

Knihu objevil v roce 1879 německý teolog Oskar von Gebhardt v katedrále Santa Maria Achiropita ve městě Rossano na jihu Itálie.

Je vystaven v muzeu za neprůstřelným sklem s regulovanou teplotou a vlhkostí vzduchu.

Z původního textu se zachovala zhruba polovina. Pojednává o životě Ježíše na základě evangelií svatého Matouše a svatého Marka.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy