Zkusíme omezit pohyb lidí po EU, slibuje Britům Cameron

ČTK ČTK
27. 11. 2013 16:11
Británie se příští rok plně otevře pracovníkům z Bulharska a Rumunska.
Foto: Reuters

Londýn/Brusel - Velká Británie se bude snažit o změny, které by omezily volný pohyb v Evropské unii. A zpřísní podmínky pro přístup občanů zemí EU k britským sociálním dávkám.

V článku, který ve středu otiskl list Financial Times, to uvedl britský premiér David Cameron.

Eurokomisař László Andor stanici BBC řekl, že jde o "nešťastnou a přehnanou reakci". Britská vláda by měla podle něj říkat "plnou opravdu" o výhodách imigrace.

V článku nazvaném "Svobodný pohyb v rámci Evropy by měl být méně svobodný" Cameron označil za "monumentální chybu" rozhodnutí minulé labouristické vlády otevřít v roce 2004 britský pracovní trh lidem z deseti nových členských zemí, včetně Polska a České republiky.

Bojí se Bulharska a Rumunska

Cameronův článek souvisí s obavami, které se v Británii objevují v souvislosti s tím, že začátkem příštího roku se země po sedmiletém přechodném období plně otevře pracovníkům z Bulharska a Rumunska.

Cameron napsal, že tyto obavy sdílí. Podle něj nemůže být právo na svobodný pohyb "bezvýhradné". Británie proto v rámci snahy o unijní reformy bude s dalšími státy spolupracovat na tom, aby se koncept volného pohybu vrátil k rozumnějšímu základu, napsal Cameron.

Jedním ze způsobů podle něj je, aby nová členská země dosáhla určité ekonomické úrovně, než by se její občané těšili plné svobodě pohybu po Evropské unii. Cameron také chce, aby členské státy mohly zastavit migraci z jiných zemí EU, pokud dosáhne určité úrovně.

"Dnešní EU je jiná než EU před 30 lety. Musíme čelit faktu, že svobodný pohyb spustil rozsáhlé přesuny obyvatel způsobené ohromnými rozdíly v příjmech... Od roku 2004 jsme v Evropě zaznamenali největší migraci, vyjma časů války. V Británii nyní žije milion lidí ze střední a východní Evropy," uvedl.

Horší přístup k sociálním dávkám

V Británii, kde jeho Konzervativní strana ztrácí vůči protievropské Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), chce Cameron zpřísnit přístup občanů EU k sociálním dávkám. Podporu v nezaměstnanosti budou moci dostávat až tři měsíce po příjezdu do země a ztratí ji po půl roce, pokud neprokážou, že mají realistickou šanci získat práci.

Občané EU, kteří v Británii žebrají nebo nemají střechu nad hlavou a spí venku, budou podle Camerona deportováni a nebudou se moci po 12 měsíců do země vrátit. Na čtyřnásobek se zvýší pokuta zaměstnavatelům, kteří nebudou vyplácet minimální mzdu.

Imigrace prospívá, tvrdí eurokomisař

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci Andor označil Cameronovy návrhy za "nešťastnou a přehnanou reakci". "Jednostranná rétorika... s sebou nese riziko, že prezentuje Británii v EU jako nevlídnou zemi, a to nechceme," řekl.

"Jde o to, že britské veřejnosti se neříká pravda," dodal Andor a zdůraznil, že imigrace z Polska a dalších zemí britské ekonomice prospívá. "Potřebujeme přesnější prezentaci skutečnosti - ne pod tlakem a v atmosféře hysterie, jak se někdy v Británii stává," uvedl Andor s tím, že by se měla "prezentovat pravda, ne falešné domněnky".

Podle eurokomisařky pro spravedlnost Viviane Redingové je volný pohyb osob v EU jedním z pilířů jejího společného trhu, ke kterému se Británie hlásí. "Jednotný trh předpokládá čtyři svobody: volný pohyb kapitálu, volný pohyb zboží, služeb a osob. Buď budou všechny čtyři, nebo žádná," řekla novinářům eurokomisařka.

Redingová připomněla, že Britové jsou početně čtvrtou nejsilnější skupinou lidí, kteří v EU žijí mimo vlastní zemi. Podle ní mimo britské ostrovy v EU žije asi 1,4 milionu občanů Velké Británie. "V Bulharsku jsou celé britské vesničky, lidé si tam koupili domy," připomněla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy