Zeman jako rarita: Politici mluví vulgárně, ale ne do médií

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
3. 11. 2014 12:10
Slovník, který v rozhovoru pro Český rozhlas o víkendu použil prezident Miloš Zeman , je ve světové politice neobvyklý.
Vladimir Putin a Barack Obama.
Vladimir Putin a Barack Obama. | Foto: Reuters

Praha  - Pokud politici nebo další veřejní činitelé ve svých vystoupeních použijí vulgarismus, prakticky vždy zaujmou média. Většinou tak ale hovoří v soukromí a netuší, že je někdo "nepovolaný" poslouchá nebo nahrává.

Jen zřídkakdy používají vulgární výrazy v rozhovorech pro média.

Sprostá slova ve veřejném prostoru - a nadto z úst volených zástupců - se pak interpretují jako nedostatek dobrého vkusu a vychování či důsledek špatného sebeovládání v emocionálně náročných situacích. Na taková "uklouznutí" politiků je veřejnost citlivá obzvlášť v anglosaském světě, zatímco třeba v Latinské Americe je tolerance větší.

Případ českého prezidenta Miloše Zemana, který použil četné vulgarismy zcela vědomě a navíc v pořadu veřejnoprávního rozhlasu, je ale mimořádný a ve světě se pro něj těžko hledá srovnání.

Zeman například použil slovo "zkurvila" a pokusil se přeložit do češtiny název ruské hudební skupiny Pussy Riot, takže do veřejnoprávního rozhlasu řekl slovo kun*a.

Zapnutý mikrofon

Kritice za použití vulgárního výraziva čelí i ti politici, kteří ho použijí neveřejně. Zapnutý mikrofon po skončení oficiálního projevu zradil například amerického viceprezidenta Joe Bidena, který po podepsání zdravotnické reformy v roce 2010 prezidenta Baracka Obamu poplácával po zádech se slovy "To je kurva velká věc".

Prezident George Bush pak v roce 2000 litoval zapnutého mikrofonu během své kampaně, kdy označil novináře Adama Clynera za "prvotřídního debila".

Rozhořčení ale budí i vulgarismy použité zcela v soukromí, které se na veřejnost dostanou omylem - třeba díky tajnému odposlechu. Smůlu měla v tomto ohledu třeba náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová, která letos v soukromém telefonátu hovořila o tom, že USA chtějí s pomocí emisara OSN prosadit své představy o budoucí ukrajinské vládě, a hodlají tak "vyjebat s Evropskou unií".

Radek Sikorski.
Radek Sikorski. | Foto: Reuters

Sprosté výrazy v tajných nahrávkách letos rozbouřily i veřejné mínění v Polsku: bývalý guvernér polské centrální banky Marek Belka na nich kupříkladu výbor pro měnovou politiku počastoval přívlastkem "zasraný". Bývalý ministr zahraničí Radek Sikorski na tajně pořízené nahrávce zase přirovnává vztahy Polska a USA k poskytování orálního sexu.

Vzkaz pro mladé

Politici si někdy popustí uzdu i ve chvílích, kdy chtějí působit "lidštěji" nebo kdy dávají rozhovor třeba pro časopis určený mladšímu či nekonformnějšímu publiku. Horkou půdou bývají také improvizované projevy při předvolebních kampaních.

Americký prezident Obama v rozhovoru pro hudební časopis Rolling Stone odsoudil svého soupeře v boji o Bílý dům Mitta Romneyho s tím, že "kecá hovadiny". Britský premiér David Cameron zase v uvolněném vystoupení v rozhlasové ranní show vyjádřil pochopení nad tím, že "lidi jsou nasraní na politiky".

Vladimír Mečiar.
Vladimír Mečiar. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Téměř legendární je dávný bonmot slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, který na mítinku své strany žertoval o podobě nové stokorunové bankovky slovy "na přední straně má být Dáša a Vašek v posteli a na zadní Klaus s korunou v prdeli".

Lidový Putin

Specifický - a vulgarismy prošpikovaný - způsob vyjadřování je typický i pro některé konkrétní politiky. Ruský prezident Vladimir Putin proslul tím, že do státnických projevů úmyslně přidává hodně lidové výrazy, a dokonce i zločinecký žargon. Svého času sliboval čečenským teroristům, že je nechá "utopit v hajzlu", či vyhrožoval "pověsit za koule" gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho.

Pro silnější výraz nejde daleko ani uruguayský prezident José Mujica. Letos po návratu fotbalové reprezentace, vyřazené v osmifinále mistrovství světa, označil mezinárodní federaci FIFA za "bandu zkurvysynů". Loni nevypnutý mikrofon zaznamenal jeho nelichotivou charakteristiku argentinské prezidentky a jejího zesnulého manžela - doslova si povzdechl, že "ta stará baba je horší než ten šilhavý chlap". Zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez veřejně označoval opozičního kandidáta v prezidentských volbách za prase.

Andrij Dešcycja.
Andrij Dešcycja. | Foto: YouTube

Někdejší americký viceprezident Richard Cheney se před deseti lety na půdě Senátu opřel do demokratického senátora Patricka Leahyho a na jeho kritiku angažmá firmy Halliburton v Iráku opáčil, aby "šel do prdele". Cheney to nepopřel, a později dokonce řekl, že svých slov nelituje.

Veřejná omluva

Většina veřejně činných osob se ale ze svých prohřešků kaje. Někdy může jediný vulgarismus zabrzdit celou politickou kariéru. To je případ bývalého ukrajinského ministra zahraničí Andrije Deščycji, který se letos po sestřelení ukrajinského vojenského letadla proruskými separatisty snažil uklidnit rozvášněné demonstranty před ruským velvyslanectvím v Kyjevě.

Ruského prezidenta Putina přitom počastoval nadávkou "chujlo", kterou ruština užívá jako vulgární termín pro nepříjemného člověka a doslova označuje nadměrně velký mužský úd. 

Z postu šéfa diplomacie byl krátce poté odvolán, stane se velvyslancem ve Varšavě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy