Zklamání a rozčarování. Několik zemí kritizuje pomalé dodávky vakcín od Pfizeru

Martin Novák Martin Novák
22. 1. 2021 6:36
Velké evropské naděje na rychlou porážku pandemie koronaviru a návrat k normálnímu životu vypadají nejistě. Firmy Pfizer a BioNTech krátí dodávky vakcíny do evropských zemí s tím, že je potřeba předělat továrnu v belgickém městě Puurs, aby vyráběla více vakcín a dokázala uspokojit poptávku.
Vakcína od firmy Pfizer - ilustrační foto.
Vakcína od firmy Pfizer - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Farmaceutická firma Pfizer oznámila, že rekonstrukce belgické továrny potrvá týden. Zároveň se ale chystá otevřít tři nové závody v Německu a Rakousku.

Vakcína od dvojice Pfizer a BioNTech byla první, jejíž použití Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila ještě před koncem loňského roku. Americko-německé konsorcium teď ale všem dávky krátí a slibuje, že naplno se produkce rozjede na přelomu února a března.

Některé vlády evropských zemí se zlobí, protože start očkování je pomalý a mezitím stále přibývá lidí nakažených koronavirem. Také kvůli britské mutaci, která sice není nebezpečnější a smrtelnější, ale je nakažlivější: šíří se o 40 procent rychleji než původní vir. Několik případů této mutace zaznamenali i lékaři v České republice.

Itálie zvažuje právní kroky vůči Pfizeru a BioNTechu, protože kvůli omezení dodávek má problém poskytnout zdravotníkům druhou předepsanou dávku vakcíny. Italové očkují přednostně lékaře a zdravotní sestry, potom přijdou na řadu senioři.

"Výrobce nám oznámil, že dostaneme o 29 procent vakcín méně. Přemýšlíme nad tím, jak ochránit italské občany a jejich zdraví," uvedl zvláštní pověřenec italské vlády pro očkování Domenico Arcuri.

"Mnoho okresů muselo očkování přerušit nebo úplně odložit kvůli tomu, aby ti, kteří dostali první dávku, dostali včas i druhou," stěžuje si pak v rozhovoru pro agenturu Reuters Stefano Bonaccini, guvernér provincie Emilia Romagna na severu země.

Stížnosti se množí

Zklamání dal najevo i německý ministr zahraničí Jens Spahn. Popudilo jej, že Pfizer a BioNTech oznámily snížení dodávek pozdě. "Není to pro nás jednoduché. Můžeme očkovat jen s tím, co máme," řekl novinářům.

Za nešťastný označila krok americko-německého konsorcia také Kanada. V únoru dostane jen polovinu dávek, které si objednala. "Je to pro nás velké zklamání. Trváme na tom, aby firma Pfizer jednala s Kanadou férově a aby naše země nebyla donucena čekat na vakcíny déle než jiné," uvedla ministryně pro zadávání státních zakázek Anita Anandová.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador řekl, že jeho země dostává týdně jen polovinu ze 400 tisíc dávek, které objednala od firmy Pfizer. Mexiko se také chystá schválit použití ruské vakcíny Sputnik-V.

Kdo používá ruskou a čínskou vakcínu

EMA už schválila použití vakcíny od firmy Moderna v Evropské unii, brzy rozhodne i o té od britské firmy AstraZeneca. Ruskou vakcínou Sputnik-V očkují například Argentina a Srbsko, balkánská země rovněž nakoupila látku čínské firmy Sinopharm. Čínskou vakcínu používají například Brazílie nebo Turecko. Schválilo ji i Chile.

Zájem o ruskou i čínskou vakcínu také projevilo Maďarsko jako zatím jediná členská země Evropské unie a předběžně schválilo její použití. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó navštívil ve čtvrtek Moskvu, aby o dodávkách ruské vakcíny osobně jednal.

Český premiér Andrej Babiš ve čtvrtek prohlásil, že Rusko a Čína by mohly požádat EMA o schválení svých vakcín pro potřeby členských zemí Evropské unie.

Čínská média tvrdí, že na Západě se záměrně mlčí o negativních účincích vakcíny od Pfizeru a BioNTechu, zatímco vakcína od čínské firmy Sinopharm je údajně bezproblémová a je snadnější ji převážet. Redaktor státní televize CGTN zveřejnil tento týden bez uvedení zdroje zprávu, že po očkování zemřelo v Německu deset lidí.

Video: Jak funguje vakcína Pfizer a BioNTech

Jak fungují mRNA vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderny | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy