Zkáza z Ruska. Američany rozežírá levný opiát

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 10. 2013 21:10
Stačí jeden vpich podomácku vyráběného desomorfinu a závislý může začít hnít zaživa.
Mezi nejčastěji užívané drogy u anorektiček a bulimiček patří kokain, amfetaminy a marihuana.
Mezi nejčastěji užívané drogy u anorektiček a bulimiček patří kokain, amfetaminy a marihuana. | Foto: www.sxc.hu

Washington - Na americkou drogovou scénu vtrhl krokodil, extrémně nebezpečný a neodborně vyráběný opiát, jenž narkomany doslova požírá zaživa.

Stačí jediná chyba při aplikaci (vpíchnutí vedle žíly) a droga, jež se do světa šíří z Ruska, začne závislým postupně rozkládat tkáň.

Prakticky nezastavitelný proces začíná nenápadným zezelenáním a zrohovatěním kůže (odtud název krokodil), napadená kůže ale záhy začíná šedivět, odumírat a odpadávat. Posléze i s masem, dokud se zasažená tkáň neobnaží až na kost. Postižena však může být i kost samotná.

Nehojící se rány se neustále zvětšují. V lepším případě končí léčba amputací, často však smrtí.

Zombie droga, shrnul lékař

První hospitalizované s výše zmíněnými příznaky už hlásí nemocnice v Arizoně, Illinois a Oklahomě. Adiktolog Abhin Singla ze zdravotnického centra svatého Josefa v Chicagu byl tím, co může krokodil způsobit, naprosto šokován.

"Je to droga pro zombie. Skrz na skrz vás to zabíjí zaživa, a to doslova. Pokud chcete zemřít, tohle je způsob, jak se zabít," řekl CNN s tím, že mu pět pacientů, které ošetřoval, řeklo, že si drogu kupovali v domnění, že jde o heroin.

"Nikdy jsem nic horšího neviděl," dodal Singla, který se drogovou problematikou zabývá 16 let. Promluvit s novináři byla ochotna i jedna z jeho pacientek.

Foto: Youtube

"Mysleli jsme si, že je to normální heroin, ve skutečnosti to ale bylo mnohem lepší, protože to bylo levné a účinek byl mnohem intenzivnější. Netrvalo ale dlouho a já i sestra jsme začaly mít na tělech ty hrůzné hluboké vředy, zejména na rukou a nohou. Prostě nám hnije kůže," svěřila se listu The Daily Mail Amber Neitzelová.

Řečeno v lékařské mluvě: pouličně prodávaný desomorfin v řádu týdnů způsobí kornatění žil, následně gangrénu a nekrózu, jakožto i druhotné infekce měkkých tkání. Krom toho samozřejmě tělo ničí stejně jako ostatní (čisté) opiáty.

Absťák? Měsíc ukrutných bolestí

Za zmiňované vedlejší účinky mohou příměsi, které droga kvůli neodborné výrobě obsahuje, ale i toxické látky, jež k ní výrobci a prodejci přidávají pro zvýšení účinku.

Přestože jsou následky užívání odstrašující, nízká cena na ulici a silnější účinek je pro závislé na heroinu příliš velkým lákadlem. Krokodil ale působí kratší dobu (méně než dvě hodiny), a tak se musí užívat častěji. Riziko nabodnutí svalové tkáně je tak enormní.

Extrémně libé pocity, které jeho užívání přináší, jsou vykoupeny takřka nepřekonatelnou závislostí. Fyzické abstinenční příznaky neustupují po několika dnech jako u heroinu, ale trvají až měsíc. Kvůli snadné výrobě už desetkrát levnější krokodil z ruské drogové scény prakticky vytlačil heroin.

Ředidlo jako bonus

Účinná látka krokodilu je desomorfin, který se při nelegální výrobě získává v jediném kroku reakcí kodeinových tablet s fosforem a jodem. Používají se při tom například čisticí prostředky či jiné přípravky, pročež pak výsledná látka (krom desomorfinu) obsahuje silně polyjodované deriváty a další toxické nečistoty.

Foto: Youtube

Podobně jako metamfetamin (pervitin) lze tedy desomorfin snadno vyrábět například v bytě nebo garáži. Potřebné laboratorní vybavení není problém sehnat a výrobu zvládne i absolvent chemické průmyslovky.

Za účelem zvýšení účinku výrobci k desomorfinu přidávají butan, acetonové ředidlo, jód, červený fosfor či kyselinu chlorovodíkovou. Všechny tyto látky jsou snadno k dostání. Butan se používá v náplních do zapalovače, fosfor lze získat ze škrtátek krabiček od zápalek.

Požírá i zevnitř

Výše popsaný rozklad tkáně se neobjevuje jen v místech vpichu, ale na různých místech po těle, což je zřejmě způsobeno tím, že tělo nedokáže toxické látky rozložit, takže dál kolují v těle a působí druhotná ložiska.

V Rusku, odkud se droga v roce 2002 začala šířit, je podle odhadů na krokodilu závislých až 100 000 lidí, na Ukrajině asi 20 000, píše se v letošní zprávě International Journal of Drug Policy, statistiky z ostatních částí světa zatím nejsou k dispozici.

Droga už se nicméně objevila už i v Německu a je zřejmě jen otázkou času, kdy se první oběti této smrtonosné směsi objeví i u nás. Národní protidrogová centrála před ní varovala už před dvěma roky.

 

Právě se děje

Další zprávy