Zkáza z Ruska. Američany rozežírá levný opiát

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 10. 2013 21:10
Stačí jeden vpich podomácku vyráběného desomorfinu a závislý může začít hnít zaživa.
Mezi nejčastěji užívané drogy u anorektiček a bulimiček patří kokain, amfetaminy a marihuana.
Mezi nejčastěji užívané drogy u anorektiček a bulimiček patří kokain, amfetaminy a marihuana. | Foto: www.sxc.hu

Washington - Na americkou drogovou scénu vtrhl krokodil, extrémně nebezpečný a neodborně vyráběný opiát, jenž narkomany doslova požírá zaživa.

Stačí jediná chyba při aplikaci (vpíchnutí vedle žíly) a droga, jež se do světa šíří z Ruska, začne závislým postupně rozkládat tkáň.

Prakticky nezastavitelný proces začíná nenápadným zezelenáním a zrohovatěním kůže (odtud název krokodil), napadená kůže ale záhy začíná šedivět, odumírat a odpadávat. Posléze i s masem, dokud se zasažená tkáň neobnaží až na kost. Postižena však může být i kost samotná.

Nehojící se rány se neustále zvětšují. V lepším případě končí léčba amputací, často však smrtí.

Zombie droga, shrnul lékař

První hospitalizované s výše zmíněnými příznaky už hlásí nemocnice v Arizoně, Illinois a Oklahomě. Adiktolog Abhin Singla ze zdravotnického centra svatého Josefa v Chicagu byl tím, co může krokodil způsobit, naprosto šokován.

"Je to droga pro zombie. Skrz na skrz vás to zabíjí zaživa, a to doslova. Pokud chcete zemřít, tohle je způsob, jak se zabít," řekl CNN s tím, že mu pět pacientů, které ošetřoval, řeklo, že si drogu kupovali v domnění, že jde o heroin.

"Nikdy jsem nic horšího neviděl," dodal Singla, který se drogovou problematikou zabývá 16 let. Promluvit s novináři byla ochotna i jedna z jeho pacientek.

Foto: Youtube

"Mysleli jsme si, že je to normální heroin, ve skutečnosti to ale bylo mnohem lepší, protože to bylo levné a účinek byl mnohem intenzivnější. Netrvalo ale dlouho a já i sestra jsme začaly mít na tělech ty hrůzné hluboké vředy, zejména na rukou a nohou. Prostě nám hnije kůže," svěřila se listu The Daily Mail Amber Neitzelová.

Řečeno v lékařské mluvě: pouličně prodávaný desomorfin v řádu týdnů způsobí kornatění žil, následně gangrénu a nekrózu, jakožto i druhotné infekce měkkých tkání. Krom toho samozřejmě tělo ničí stejně jako ostatní (čisté) opiáty.

Absťák? Měsíc ukrutných bolestí

Za zmiňované vedlejší účinky mohou příměsi, které droga kvůli neodborné výrobě obsahuje, ale i toxické látky, jež k ní výrobci a prodejci přidávají pro zvýšení účinku.

Přestože jsou následky užívání odstrašující, nízká cena na ulici a silnější účinek je pro závislé na heroinu příliš velkým lákadlem. Krokodil ale působí kratší dobu (méně než dvě hodiny), a tak se musí užívat častěji. Riziko nabodnutí svalové tkáně je tak enormní.

Extrémně libé pocity, které jeho užívání přináší, jsou vykoupeny takřka nepřekonatelnou závislostí. Fyzické abstinenční příznaky neustupují po několika dnech jako u heroinu, ale trvají až měsíc. Kvůli snadné výrobě už desetkrát levnější krokodil z ruské drogové scény prakticky vytlačil heroin.

Ředidlo jako bonus

Účinná látka krokodilu je desomorfin, který se při nelegální výrobě získává v jediném kroku reakcí kodeinových tablet s fosforem a jodem. Používají se při tom například čisticí prostředky či jiné přípravky, pročež pak výsledná látka (krom desomorfinu) obsahuje silně polyjodované deriváty a další toxické nečistoty.

Foto: Youtube

Podobně jako metamfetamin (pervitin) lze tedy desomorfin snadno vyrábět například v bytě nebo garáži. Potřebné laboratorní vybavení není problém sehnat a výrobu zvládne i absolvent chemické průmyslovky.

Za účelem zvýšení účinku výrobci k desomorfinu přidávají butan, acetonové ředidlo, jód, červený fosfor či kyselinu chlorovodíkovou. Všechny tyto látky jsou snadno k dostání. Butan se používá v náplních do zapalovače, fosfor lze získat ze škrtátek krabiček od zápalek.

Požírá i zevnitř

Výše popsaný rozklad tkáně se neobjevuje jen v místech vpichu, ale na různých místech po těle, což je zřejmě způsobeno tím, že tělo nedokáže toxické látky rozložit, takže dál kolují v těle a působí druhotná ložiska.

V Rusku, odkud se droga v roce 2002 začala šířit, je podle odhadů na krokodilu závislých až 100 000 lidí, na Ukrajině asi 20 000, píše se v letošní zprávě International Journal of Drug Policy, statistiky z ostatních částí světa zatím nejsou k dispozici.

Droga už se nicméně objevila už i v Německu a je zřejmě jen otázkou času, kdy se první oběti této smrtonosné směsi objeví i u nás. Národní protidrogová centrála před ní varovala už před dvěma roky.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy