Zkáza v Gaze si vyžádá rozsáhlou obnovu, zní z OSN

ČTK ČTK
19. 8. 2014 9:55
Blízkovýchodní zástupce OSN Robert Serry uvedl, že rekonstrukce v Pásmu Gazy bude třikrát rozsáhlejší než ta před pěti lety.
Život v Pásmu Gazy. Ilustrační foto.
Život v Pásmu Gazy. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Gaza - Rekonstrukce, kterou Pásmo Gazy potřebuje po měsíčních bojích mezi Izraelem a Hamásem, bude třikrát rozsáhlejší než ta po minulém konfliktu na přelomu let 2008 a 2009.

V Radě bezpečnosti OSN to konstatoval blízkovýchodní zástupce OSN Robert Serry.

Foto: Reuters

Hovořil o "bezprecedentní zkáze", která si vyžádá rozsáhlou obnovu. Zničeno nebo těžce poškozeno je na 16 800 domů a přes 100 objektů, které OSN používala pro uprchlíky.

Důvod pro uvolnění blokády

Podle Serryho je to důvod, aby Izrael co nejrychleji uvolnil blokádu Pásma Gazy a umožnil dovoz stavebního materiálu.

Izrael s Palestinci vyjednává podmínky příměří, které bylo v pondělí prodlouženo o dalších 24 hodin, do dnešních 23:00 SELČ. Je ochoten uvolnit dovoz zboží, avšak s výjimkou všeho, co je využitelné pro bojové účely.

Bude proto chtít zabránit tomu, aby se do pásma dostal volně cement, který Hamás využívá k výstavbě tunelů pod hranicí.

Serry v pondělí v RB OSN prohlásil, že systém dovozu materiálu pod kontrolou OSN "fungoval léta, což umožnilo dokončit velké projekty". Teď prý Gaza potřebuje mnohem více materiálu než kdykoli předtím.

Norsko a Egypt chtějí uspořádat brzy, zřejmě začátkem září, konferenci dárců, kteří budou ochotni podílet se na obnově Pásma Gazy. "Dárcovské státy budou chtít mít jistotu, že mohou do Gazy dovážet stavebniny. Gaza potřebuje naléhavě domy, nemocnice a školy, ne rakety, tunely a boje," sdělil Serry.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 35 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy