Zkáza v Gaze si vyžádá rozsáhlou obnovu, zní z OSN

ČTK ČTK
19. 8. 2014 9:55
Blízkovýchodní zástupce OSN Robert Serry uvedl, že rekonstrukce v Pásmu Gazy bude třikrát rozsáhlejší než ta před pěti lety.
Život v Pásmu Gazy. Ilustrační foto.
Život v Pásmu Gazy. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Gaza - Rekonstrukce, kterou Pásmo Gazy potřebuje po měsíčních bojích mezi Izraelem a Hamásem, bude třikrát rozsáhlejší než ta po minulém konfliktu na přelomu let 2008 a 2009.

V Radě bezpečnosti OSN to konstatoval blízkovýchodní zástupce OSN Robert Serry.

Foto: Reuters

Hovořil o "bezprecedentní zkáze", která si vyžádá rozsáhlou obnovu. Zničeno nebo těžce poškozeno je na 16 800 domů a přes 100 objektů, které OSN používala pro uprchlíky.

Důvod pro uvolnění blokády

Podle Serryho je to důvod, aby Izrael co nejrychleji uvolnil blokádu Pásma Gazy a umožnil dovoz stavebního materiálu.

Izrael s Palestinci vyjednává podmínky příměří, které bylo v pondělí prodlouženo o dalších 24 hodin, do dnešních 23:00 SELČ. Je ochoten uvolnit dovoz zboží, avšak s výjimkou všeho, co je využitelné pro bojové účely.

Bude proto chtít zabránit tomu, aby se do pásma dostal volně cement, který Hamás využívá k výstavbě tunelů pod hranicí.

Serry v pondělí v RB OSN prohlásil, že systém dovozu materiálu pod kontrolou OSN "fungoval léta, což umožnilo dokončit velké projekty". Teď prý Gaza potřebuje mnohem více materiálu než kdykoli předtím.

Norsko a Egypt chtějí uspořádat brzy, zřejmě začátkem září, konferenci dárců, kteří budou ochotni podílet se na obnově Pásma Gazy. "Dárcovské státy budou chtít mít jistotu, že mohou do Gazy dovážet stavebniny. Gaza potřebuje naléhavě domy, nemocnice a školy, ne rakety, tunely a boje," sdělil Serry.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V Česku dnes k 18:00 přibylo přes 6800 případů covidu-19, rekordní je i počet úmrtí

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za dnešek k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dále zrychluje také nárůst množství lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188.773 případů covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy