Náraz nezabíjel. Prokurátor viní kapitána Costa Concordia

ČTK ČTK
23. 1. 2015 18:50
32 lidí nezemřelo kvůli nárazu na útes, ale kvůli "chaosu, prostojům a chybám" kapitána Franceska Schettina," uvedl prokurátor.
Foto: Reuters

Grosseto (Itálie)  - Dvaatřicet lidí, kteří zahynuli během zkázy lodě Costa Concordia v roce 2012, nezemřelo kvůli nárazu na útes, ale kvůli "chaosu, prostojům a chybám" kapitána Franceska Schettina.

V pátečním závěrečném proslovu podle agentury AP prohlásila obžaloba, podle které se kapitán zachoval jako zbabělec, neboť jedinou jeho snahou bylo zachránit sám sebe.

Schettinovi v případě uznání viny hrozí až 20 let vězení. Verdikt se očekává v závěru nadcházejícího týdne, případně počátkem února.

"Ani jedna z 32 obětí na lodi Costa Concordia nezahynula kvůli nárazu," řekl prokurátor Alessandro Leopizzi. "Všichni mrtví jsou důsledkem chaosu, prostojů a chybám po nárazu," dodal s tím, že řešení krizové situace poté, co útes rozerval bok lodi, měl mít na starosti kapitán.

Schettino ovšem potápějící se loď opustil mezi prvními, ačkoli jako kapitán měl být tím posledním, kdo z paluby odejde.

"Schettino opustil plavidlo, aniž by si vůbec namočil boty," řekl Leopizzi s tím, že pasažéři na lodi se museli bát převrácení. Dodal také, že na některých fotografiích je patrné, jak kapitán sleduje záchranné operace z pobřeží a s rukama v kapsách.

"Myslel jen na to, jak zachránit sám sebe," prohlásil prokurátor. "Nevydal posádce žádné rozkazy, nic nenavrhnul, nepřišel s žádnými pokyny."

Obžaloba podle agentury DPA bude pro Schettina žádat dlouhé vězení. Poté dostane slovo obhajoba.

Schettino je v kauze jediným obžalovaným. Původně měli před soudem stanout i další lodní důstojníci, ti se ale procesu vyhnuli díky tomu, že s prokuraturou uzavřeli dohodu o vině a trestu.

Luxusní výletní parník Costa Concordia s více než 4200 lidmi na palubě ztroskotal u italských břehů v noci 13. ledna 2012, když najel na mělčinu a částečně se převrátil. Vrak 290 metrů dlouhé lodi byl z blízkosti ostrova Giglio po technicky náročné operaci odtažen teprve v závěru loňského roku. Nyní se pracuje na sešrotování lodi v loděnicích přístavu v Janově.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy