Zjistili, že opilí se cítí krásnější. Dostali "Nobela"

ČTK ČTK
13. 9. 2013 11:14
Na Harvardu se udělovaly žertovné Nobelovy ceny. Tu za mír dostal diktátor Lukašenko.
Laureáti žertovné Nobelovy ceny za medicínu během předávání v září 2013.
Laureáti žertovné Nobelovy ceny za medicínu během předávání v září 2013. | Foto: Reuters

New York - Laureáty žertovných Nobelových cen, které každoročně vyhlašuje americká Harvardova univerzita, se letos stali například vědci, kteří potvrdili, že opilí lidé si připadají přitažlivější, anebo ti, kteří studovali enzymy v cibuli, jež nás nutí k pláči.

Takzvané Ig Nobel Prizes se ve čtvrtek na Harvardově univerzitě v Massachusetts udělovaly již po třiadvacáté. "Ignobelovky" jsou humornou obdobou Nobelových cen.

Ig Nobelovu cenu za mír tak letos získali společně běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který zakázal tleskání na veřejnosti, a jeho běloruská policie za to, že "za nelegální potlesk na veřejnosti zadržela jednorukého muže".

Cenu za bezpečné inženýrství obdržel zesnulý americký výzkumník Gustano Pizzo, který vytvořil systém na chytání únosců letadel do pastí, jejich zabalení do balíku a poslání na padáku do rukou policie.

Postulát o krávě

Tým vědců z Británie, Nizozemska a Německa dostal cenu pravděpodobnosti za to, že stanovili postulát, podle nějž "čím déle kráva leží, tím pravděpodobnější je, že brzy opět vstane". Zjistil také, že jakmile jednou stojí, nedá se nijak snadno odhadnout, jak brzy si opět lehne.

Cena za fyziku míří k vědcům, kteří zjistili, že někteří lidé by byli fyzicky schopní běžet po hladině rybníka, pokud by tedy tito lidé i rybník byli na Měsíci.

Spojenou cenu za biologii a astronomii dostal tým vědců ze Švédska, Austrálie, Německa a Británie, kteří odhalili skutečnost, že ztratí-li se hovnivál, dokáže najít správnou cestu a navigovat se podle Mléčné dráhy.

A studie vědců, kteří potvrdili, že opilí lidé si opravdu myslí, že jsou přitažlivější, získala cenu za psychologii.

Tým z Japonska a Německa se rozhodl podívat na odvěký problém, proč nás krájení cibule nutí plakat - ovšem zjistil pouze to, že tento biochemický proces je "ještě složitější, než si vědci dosud mysleli".

Cenu za archeologii obdržel americko-kanadský tým, který povařil mrtvého rejska, spolkl ho bez žvýkání a pak pečlivě zkoumal vlastní exkrementy, aby zjistil, které kosti se v lidském zažívacím traktu rozloží a které ne.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy