Washington - Za pouhých šest set milisekund je schopen lidský mozek vymyslet slovo, aplikovat na něj gramatická pravidla a poslat ho puse, která slovo vysloví. Poprvé v historii se vědcům podařilo sledovat tuto neuvěřitelně rychlou sekvenci a rozdělit ji na jednotlivé kroky.
Vědci zachytili tento vzácný záchvěv jemné práce mozku za pomoci elektrod implantovaných do mozku epileptiků. Elektrody pomáhají chirurgům lokalizovat ty části mozku, které způsobují epileptické záchvaty, aby je pak mohli následně odstranit.
"Pokud se dostanete o pár milimetrů doprava nebo doleva, mohli byste vymazat jejich lekce hry na klavír nebo jazykové schopnosti a to by byla skutečná ztráta," řekl Ned Sahin, jeden z vědců Harvardovy univerzity, který studoval jazykové systémy.
Protože elektrody monitorují jazykovou schopnost těchto pacientů, mohl doktor Sahin společně se svými kolegy provádět jednoduché jazykové experimenty s aktivními účastníky a pozorovat jazykovou činnost v reálném čase.
Tato metoda nabízí daleko jemnější pohled do nervových procesů než jiné metody zkoumání mozku. Sahin se svým vědeckým týmem zkoumal v mozku Brocovo centrum.
Tato část mozku, pojmenovaná po jejím objeviteli - pařížském anatomovi a antropologovi Pierre Paulu Brocovi, se podílí na jazykových procesech. Broca toto centrum objevil v roce 1865.
Ačkoli víme, že tato oblast mozku je důležitá pro vznik jazyka, "stále nejsme schopni to detailněji zachytit". Zda jsou nebo nejsou tyto kroky při procesu vznikání jazyka paralelní nebo sekvenční, je jednou z nejzáhadnějších otázek týkajících se problematiky výzkumu mozku.
Tato studie přiblížila vědce opět o něco blíže zodpovězení otázek týkajících se porozumění jazykovým systémům v mozku, obzvláště vzpomínání si na slova, aplikaci gramatiky a samotnému mluvení.