Život v Řecku utichl, zemi ochromila generální stávka

Zahraničí Zahraničí
26. 9. 2012 8:50
Odbory protestují proti dalším vládním škrtům
Přívrženci řeckých komunistů pochodují během generální stávky směrem k parlamentu.
Přívrženci řeckých komunistů pochodují během generální stávky směrem k parlamentu. | Foto: Reuters

Atény - Život v Řecku se na 24 hodin zastavil. Důvodem je generální stávka, kterou vyhlásily odbory státních zaměstnanců a také pracovníků v soukromé sféře.

Úředníci, ale i lékaři či učitelé tak protestují proti dalším úsporným opatřením vlády, která povedou především k dalšímu snížení platů.

Mzdy za poslední rok klesly o pětinu, navíc se s velkou pravděpodobností zvýší věk odchodu do důchodu na 67 let. Zaměstnanci ve veřejném sektoru si letos na jaře vydělali průměrně 1200 eur.

Na několik hodin zastaví práci i novináři, kteří stávkovali již v pondělí. Naopak hromadná doprava v metropoli přerušila provoz jen ráno v dopravní špičce.

Po zbytek dne budou autobusy a metro v provozu, aby napomohly hladkému průběhu chystaných demonstrací. Naplánované jsou dva protesty v ulicích a zúčastnit by se jich mohlo několik desítek tisíc lidí.

Dopady protestů tak poprvé na vlastní kůži pocítí i vláda, která vzešla v červnu z předčasných voleb. Kabinet premiéra Antonise Samarase tlačí ke škrtům věřitelé, na jejichž pomoci je země závislá. Razantní omezení výdajů čekají obranu či zdravotnictví.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy