Vietnam jako covidový vzor. Jejich přístup je v mnohém inspirující, míní Kusý

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
24. 3. 2021 7:00
Vietnamci žijící v tuzemsku vnímají nedodržování opatření ze strany Čechů za velmi nezodpovědné. Zaráží je také česká netrpělivost - v Asii museli vydržet i mnohaleté pandemie. Po takových zkušenostech dnes ve Vietnamu uzavřou kvůli několika případům celou čtvrť. Potom ale mají normální život a mohou pořádat koncerty, říká pro Aktuálně.cz Miloš Kusý, předseda Česko-vietnamské společnosti.
Život v pandemii - Miloš Kusý o Vietnamcích v Česku a covidu-19 | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle Kusého dodržují Vietnamci žijící v tuzemsku protiepidemická opatření více než mnozí Češi. Za vietnamskou ukázněností vidí především inspiraci z jejich rodné země a zkušenosti s minulými pandemiemi v Asii. "Když mají ve vietnamských rodinách covid, tak ani nejdou před dům vyvenčit psa. Přijde jejich příbuzný, vezme psa, vrátí psa. Fakt všechno dodržují, a to my ne," uvádí Kusý. "V této ukázněnosti a dodržování hygienických pravidel jsou pro nás příkladem," dodává. 

Ve Vietnamu s více než 90 miliony obyvatel mají v posledních týdnech jednotky nakažených denně. Podle posledních údajů světového portálu Our World in Data v zemi zemřelo od začátku pandemie pouze 35 lidí na covid-19. Od počátku loňského roku ale v zemi platí přísná protiepidemická opatření.

"Od loňského února kdokoliv, kdo se chce dostat do Vietnamu, musí projít čtrnáctidenní karanténou ve státním hlídaném táboře nebo hotelích," popisuje Kusý. "Pokud se tam objeví vir, třeba jako v jedné čtvrti Saigonu se objevily tři případy, tak uzavřeli celou čtvrť, která je skoro dvakrát větší než Praha," dodává.

Nízké počty nakažených ve Vietnamu jsou ale podle Kusého také zásluhou funkčního trasování. "Jakmile se tam objeví jeden nakažený, sám pak vyhledává lidi a všichni se snaží si rozpomenout, jestli se s ním nesetkali, a sami se přihlašují," podotýká Kusý.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy