Vietnam jako covidový vzor. Jejich přístup je v mnohém inspirující, míní Kusý

Vietnamci žijící v tuzemsku vnímají nedodržování opatření ze strany Čechů za velmi nezodpovědné. Zaráží je také česká netrpělivost - v Asii museli vydržet i mnohaleté pandemie. Po takových zkušenostech dnes ve Vietnamu uzavřou kvůli několika případům celou čtvrť. Potom ale mají normální život a mohou pořádat koncerty, říká pro Aktuálně.cz Miloš Kusý, předseda Česko-vietnamské společnosti.
Život v pandemii - Miloš Kusý o Vietnamcích v Česku a covidu-19 | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle Kusého dodržují Vietnamci žijící v tuzemsku protiepidemická opatření více než mnozí Češi. Za vietnamskou ukázněností vidí především inspiraci z jejich rodné země a zkušenosti s minulými pandemiemi v Asii. "Když mají ve vietnamských rodinách covid, tak ani nejdou před dům vyvenčit psa. Přijde jejich příbuzný, vezme psa, vrátí psa. Fakt všechno dodržují, a to my ne," uvádí Kusý. "V této ukázněnosti a dodržování hygienických pravidel jsou pro nás příkladem," dodává. 

Ve Vietnamu s více než 90 miliony obyvatel mají v posledních týdnech jednotky nakažených denně. Podle posledních údajů světového portálu Our World in Data v zemi zemřelo od začátku pandemie pouze 35 lidí na covid-19. Od počátku loňského roku ale v zemi platí přísná protiepidemická opatření.

"Od loňského února kdokoliv, kdo se chce dostat do Vietnamu, musí projít čtrnáctidenní karanténou ve státním hlídaném táboře nebo hotelích," popisuje Kusý. "Pokud se tam objeví vir, třeba jako v jedné čtvrti Saigonu se objevily tři případy, tak uzavřeli celou čtvrť, která je skoro dvakrát větší než Praha," dodává.

Nízké počty nakažených ve Vietnamu jsou ale podle Kusého také zásluhou funkčního trasování. "Jakmile se tam objeví jeden nakažený, sám pak vyhledává lidi a všichni se snaží si rozpomenout, jestli se s ním nesetkali, a sami se přihlašují," podotýká Kusý.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy