Záhada promořeného brazilského města. Nová studie zpochybňuje obří poměr nakažených

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
26. 1. 2021 7:00
Brazilské město Manaus čelí už podruhé masivní vlně nakažených infekcí covid-19. Podle tamních úřadů však v loňském roce onemocnění prodělalo přes 70 procent obyvatel. Nyní ale nemocnice v amazonské metropoli opět nestíhají. "Je to pro nás varovný příklad, protože když se opatření nezvládnou, tak to může vést k velikému neštěstí," komentuje situaci pro Aktuálně.cz biochemik Jan Trnka.
Život v pandemii: Druhá vlna - brazilské město Manaus | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle Trnky ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy zatím důvod opětovných infekcí v Manausu není zřejmý. "Evidentní je, že i přes velké rozšíření onemocnění může dojít k jeho znovuobjevení. Nevíme ale přesně proč. Buď nakažených lidí bylo vloni ve výsledku méně, než se uvádí, nebo imunita netrvá tak dlouho," komentuje biochemik.

Společně s tím ale Trnka zdůrazňuje, že podle mnohých evropských studií trvá imunita po prodělání nemoci covid-19 opravdu až šest měsíců. "Na základě příkladu v Manausu bych neříkal, že imunita musí být nutně menší," uvádí Trnka. "Rozhodně to ale ukazuje, že takzvané promoření není dobrá cesta, protože vede k těžkým případům a nebrání populaci, aby onemocněla znovu," dodává.

Druhá vlna epidemie covidu-19 začala v Manausu na počátku tohoto roku. Denně se v amazonské metropoli se dvěma miliony obyvatel objevují tisíce nově nakažených. V druhém lednovém týdnu ve městě pohřbili přes tisíc zemřelých obyvatel, uvedla španělská agentura EFE.

Podle brazilského ministra zdravotnictví Eduarda Pazuella je situace v Manausu extrémně závažná, zdravotnický systém kolabuje a lékaři nemají dostatek kyslíkových zásob pro pacienty.

 

Právě se děje

Další zprávy