Proč se nebát AstraZenecy? Britský farmaceut varuje před panikou a "efektem stáda"

Několik evropských zemí pozastavilo očkování vakcínou od firmy AstraZeneca na základě nejistého a velmi diskutabilního spojení mezi zjištěnými vedlejšími účinky a vakcínou. "Je to velmi ošidné rozhodnutí. Já osobně bych rozhodně nepozastavoval dodávky vakcíny. Sám dostanu druhou dávku AstraZenecy a nemám žádné obavy," uvádí britský farmaceut Gillies O’Bryan-Tear.
Život v pandemii - britský farmaceut Gillies O’Bryan Tear o vakcíně firmy AstraZeneca | Video: Reuters, Aktuálně.cz

Podle britského farmaceuta O’Bryan-Teara, člena správní rady firmy Clarity Pharmaceuticals, jsou nyní evropští lídři pod velkým politickým tlakem, co se týče rozhodování o aplikacích vakcín proti covidu-19. O’Bryan-Tear ale zdůrazňuje, že se jedná o oblast, kterou by v zemích měli řešit především odborníci, a politici by jim měli důvěřovat.

"Co teď vidíme, je trochu takový stádový efekt napříč evropskými zeměmi," komentuje britský farmaceut. "Nenazval bych ho panikou, ale jedna země zkrátka řekla: 'V Norsku se objevily nějaké vedlejší účinky. Nejsou náhodou spojené s vakcínou?' A pak další státy na to hned reagovaly: 'Sakra, radši bychom měli něco dělat'," míní farmaceut.

V některých evropských zemích zaznamenali u několika desítek lidí očkovaných AstraZenecou komplikace s krevními sraženinami zejména v žilách na nohách nebo s emboliemi na plicích. Například v Německu se jednalo o sedm případů vzácného typu trombózy na žilách v mozku potom, co naočkovali 1,6 milionu dávek vakcíny AstraZeneca.

Podle O’Bryan-Teara je nyní důležité se podívat právě na počet těchto zdravotních potíží vzniklých bez souvislosti s očkováním a porovnat ho s počtem stejných komplikací ve vakcinované populaci. "A to, co na to říkají regulátoři, kteří se na data podívali, a experti, je, že četnost takových případů u očkovaných je vlastně mnohem nižší než v běžné populaci," podotýká farmaceut.

V posledních dvou týdnech předběžně pozastavilo očkování vakcínou AstraZeneca hned několik zemí Evropské unie. Na začátku března se tak rozhodlo Rakousko, později následovaly Lucembursko, Estonsko, Litva nebo Lotyšsko. Do poloviny března se k nim přidalo dalších 16 států. Česko o takovém postupu zatím nerozhodlo a očkování touto vakcínou v tuzemsku dále pokračuje.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy