Život v mořích vymírá. Také kvůli Česku

Roman Staněk
24. 10. 2006 13:00
Peking - Také splašky z řeky Odry, Labe nebo Moravy způsobují vznik "mrtvých zón" v pobřežních vodách mnoha evropských moří.
Zóna smrti v Mexickém zálivu. Oblast s malým množstvím kyslíku zabírá plochu téměř 10 000 km.
Zóna smrti v Mexickém zálivu. Oblast s malým množstvím kyslíku zabírá plochu téměř 10 000 km. | Foto: NASA

Norské fjordy jsou krásné při pohledu z pevniny, nahlédnete-li však pod hladinu, uvidíte jednu z mořských zón bez života, jak o tom informuje nová zpráva OSN.

Místo ryb a korálů teď ve vodách plují umělá hnojiva, splašky, benzín, odpadky a další nečistoty, které plundrují pobřežní vody.

Také odpad z českých řek zabíjí

A nejde jen o nádherné severské fjordy. Vědci zjistili, že se jedná až o 200 oblastí, což je o čtvrtinu více než při stejném průzkumu před dvěma lety.

Masivní znečišťování začalo už v 60. letech minulého století. Znám je příklad Mexického zálivu, jehož život likvidují splašky a nečistoty z obří řeky Mississippi. Postižené jsou také další oblasti kolem USA, například východní Chesapeake Bay.

V Evropě jde například také o Baltské moře, které poškozuje i řeka Odra, nebo Severní moře, do kterého se vlévá znečištěné Labe a také Černé moře, ve kterém končí veletok Dunaj.

Mexický záliv - Nedostatek kyslíku ve vodě komplikuje život mnoha druhů ryb, ústřic a dalších mořských živočichů nebo travin
Mexický záliv - Nedostatek kyslíku ve vodě komplikuje život mnoha druhů ryb, ústřic a dalších mořských živočichů nebo travin | Foto: Reuters

Mrtvé fjordy, zálivy i delty

Další mrtvé zóny leží hlavně v rozvojových zemích v Jižní Americe, Ghaně, Číně, jiné se nacházejí například i ve Velké Británii, na Novém Zélandě, v Japonsku, Austrálii nebo Portugalsku.

Do roku 2030 světové řeky do moře vypustí o čtrnáct procent více dusíku, než tomu bylo v 90. letech minulého století.

Na celkovém seznamu míst se však stále ještě pracuje a bude zveřejněn až na začátku příštího roku, uvádějí vědci, kteří výsledky svého výzkumu zveřejnili na mezinárodní konferenci zabývající se mořským znečištěním v Pekingu. Té se zůčastnilo až 100 zemí.

Problémem jsou řasy

"Zaznamenali jsme některá zlepšení, přesto se v mnoha případech situace zhoršuje," říká ředitel organizace UNEP Achim Steiner.

"Ty oblasti se mohou brzy stát závažnou hrozbou pro rybářský trh a také pro obyvatele, kteří jsou na rybářském průmyslu závislí."

Problémem jsou také řasy, které v důsledku tohoto znečištění v pobřežních oblastech bují, a odebírají z vody kyslík a světlo ostatním živočichům.

Nedostatek kyslíku ve vodě komplikuje život mnoha druhů ryb, ústřic a dalších mořských živočichů nebo travin.

Řasy však nemusejí pokrývat místa celoročně, kvůli větru či střídání teplot. To komplikuje také přesné vymezení těchto míst.

Zdravé korály se obnovují rychleji

Setkání v Pekingu však přineslo také některé pozitivní zprávy, hlavně od vědců, kteří studují obnovu korálových útesů poškozených v důsledku rostoucích teplot vody na konci 90. let minulého století.

Korálové útesy blednou, pokud horká voda likviduje malé řasy, které žijí na korálech, poskytují jim živiny a dávají jim charakteristickou barvu. Bez těchto řas korály bělají a umírají.

Průzkumy nyní potvrdily to, co se zdálo být předem jasné. Ekosystémy nepoškozené znečištěním se obnovují daleko lépe a rychleji než ty, které jsou v kontaminovaných vodách znečišťovaných lidskou činností.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy