Život v mořích vymírá. Také kvůli Česku

Roman Staněk
24. 10. 2006 13:00
Peking - Také splašky z řeky Odry, Labe nebo Moravy způsobují vznik "mrtvých zón" v pobřežních vodách mnoha evropských moří.
Zóna smrti v Mexickém zálivu. Oblast s malým množstvím kyslíku zabírá plochu téměř 10 000 km.
Zóna smrti v Mexickém zálivu. Oblast s malým množstvím kyslíku zabírá plochu téměř 10 000 km. | Foto: NASA

Norské fjordy jsou krásné při pohledu z pevniny, nahlédnete-li však pod hladinu, uvidíte jednu z mořských zón bez života, jak o tom informuje nová zpráva OSN.

Místo ryb a korálů teď ve vodách plují umělá hnojiva, splašky, benzín, odpadky a další nečistoty, které plundrují pobřežní vody.

Také odpad z českých řek zabíjí

A nejde jen o nádherné severské fjordy. Vědci zjistili, že se jedná až o 200 oblastí, což je o čtvrtinu více než při stejném průzkumu před dvěma lety.

Masivní znečišťování začalo už v 60. letech minulého století. Znám je příklad Mexického zálivu, jehož život likvidují splašky a nečistoty z obří řeky Mississippi. Postižené jsou také další oblasti kolem USA, například východní Chesapeake Bay.

V Evropě jde například také o Baltské moře, které poškozuje i řeka Odra, nebo Severní moře, do kterého se vlévá znečištěné Labe a také Černé moře, ve kterém končí veletok Dunaj.

Mexický záliv - Nedostatek kyslíku ve vodě komplikuje život mnoha druhů ryb, ústřic a dalších mořských živočichů nebo travin
Mexický záliv - Nedostatek kyslíku ve vodě komplikuje život mnoha druhů ryb, ústřic a dalších mořských živočichů nebo travin | Foto: Reuters

Mrtvé fjordy, zálivy i delty

Další mrtvé zóny leží hlavně v rozvojových zemích v Jižní Americe, Ghaně, Číně, jiné se nacházejí například i ve Velké Británii, na Novém Zélandě, v Japonsku, Austrálii nebo Portugalsku.

Do roku 2030 světové řeky do moře vypustí o čtrnáct procent více dusíku, než tomu bylo v 90. letech minulého století.

Na celkovém seznamu míst se však stále ještě pracuje a bude zveřejněn až na začátku příštího roku, uvádějí vědci, kteří výsledky svého výzkumu zveřejnili na mezinárodní konferenci zabývající se mořským znečištěním v Pekingu. Té se zůčastnilo až 100 zemí.

Problémem jsou řasy

"Zaznamenali jsme některá zlepšení, přesto se v mnoha případech situace zhoršuje," říká ředitel organizace UNEP Achim Steiner.

"Ty oblasti se mohou brzy stát závažnou hrozbou pro rybářský trh a také pro obyvatele, kteří jsou na rybářském průmyslu závislí."

Problémem jsou také řasy, které v důsledku tohoto znečištění v pobřežních oblastech bují, a odebírají z vody kyslík a světlo ostatním živočichům.

Nedostatek kyslíku ve vodě komplikuje život mnoha druhů ryb, ústřic a dalších mořských živočichů nebo travin.

Řasy však nemusejí pokrývat místa celoročně, kvůli větru či střídání teplot. To komplikuje také přesné vymezení těchto míst.

Zdravé korály se obnovují rychleji

Setkání v Pekingu však přineslo také některé pozitivní zprávy, hlavně od vědců, kteří studují obnovu korálových útesů poškozených v důsledku rostoucích teplot vody na konci 90. let minulého století.

Korálové útesy blednou, pokud horká voda likviduje malé řasy, které žijí na korálech, poskytují jim živiny a dávají jim charakteristickou barvu. Bez těchto řas korály bělají a umírají.

Průzkumy nyní potvrdily to, co se zdálo být předem jasné. Ekosystémy nepoškozené znečištěním se obnovují daleko lépe a rychleji než ty, které jsou v kontaminovaných vodách znečišťovaných lidskou činností.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy