Život po skončení pandemie bude jiný. Vše záleží na vakcíně, shodují se vědci

Martin Novák Martin Novák
24. 3. 2020 5:30
Vrátí se náš život po skončení pandemie koronaviru k tomu, co jsme znali před jejím vypuknutím? A kdy se vlastně vrátí? Epidemiologové se shodují, že bude záležet hlavně na vyvinutí vakcíny.
Hygienik dezinfikuje prostory muzea v Káhiře. Ani sem se zahraniční turisté zřejmě dlouho nepodívají.
Hygienik dezinfikuje prostory muzea v Káhiře. Ani sem se zahraniční turisté zřejmě dlouho nepodívají. | Foto: Reuters

Epidemiologové a vědci uvádějí, že v této fázi je stále těžké jednoznačně odpovědět. Šéf českého Ústředního krizového štábu Roman Prymula tvrdí, že pokud počet nakažených v Česku nebude stoupat více, než vláda očekává, restrikce jako omezený pohyb či zavřené restaurace se mohou začít odbourávat v polovině dubna. Do škol se ale žáci a studenti vrátí nejdříve v červnu.

Otázka znovuotevření hranic a možnosti cestování do jiných zemí bude patrně složitější. Z dosavadních vyjádření českých i některých evropských politiků vyplývá, že pro osobní dopravu zůstanou hranice dlouho zavřené a totéž platí i pro vnější hranici schengenského prostoru Evropské unie.

Mezinárodní letecká doprava je nyní v hlubokém kómatu. V neděli oznámila konec většiny svých linek společnost Emirates, která byla před propuknutím pandemie čtvrtou největší společností na světě co do počtu denních letů.

Odhady se také v každé zemi liší. Německá epidemiologická společnost například předpovídá, že některá omezení určitě přetrvají do příštího roku, i když nebude počet nakažených dramaticky stoupat. Americký ministr financí Steve Mnuchin zase řekl v televizi Fox News, že Američané se musí připravit na život v omezeném režimu zhruba do června.

Čína už dokonce některá opatření ruší. Ve městě Wu-chan, které bylo na přelomu roku ohniskem pandemie, v neděli místní úřady oznámily, že lidé se mohou postupně vracet do práce, pokud nemají teplotu a mají potvrzení, že jim nebyla nařízena karanténa kvůli vlastnímu onemocnění či nedávnému kontaktu s někým nakaženým. Wu-chan vláda odřízla od okolního světa 23. ledna, tedy před dvěma měsíci.

Lidem se změní pohled na svět

Podle zpráv z města jsou ale lidé ve Wu-chanu opatrní a zatím se do ulic příliš neodvažují. Olomoucký psycholog a psychoterapeut Lubomír Smékal se domnívá, že i Evropu a Česko pandemie změní.

"Myslím, že to, co teď prožíváme, je obrovský, naprosto masivní zásah do zkušeností lidí. Bude to znamenat výrazný předěl," řekl Smékal serveru Aktuálně.cz. "Vnímání ohrožení je všeobecné a sdílené prakticky všemi. Je jen málo lidí, kteří to tak nevnímají, drtivá většina lidí si závažnost uvědomuje. Někdo se to snaží potlačit, ale vědomí nebezpečí sdílíme skoro všichni."

Česká republika zatím patří k zemím, kde je nakažených málo a nemoci Covid-19 podlehl jen jeden člověk. V Itálii je už 5500 mrtvých, ve Španělsku téměř 2200. Zhruba miliarda lidí po celém světě má nařízeno nebo doporučeno zůstat doma.

"Nečekám však, že se lidé budou uzavírat do sebe, až se uvolní restriktivní opatření. Spíš si myslím, že zvítězí potřeba a vědomí sounáležitosti. Potřeba sdílení nějaké pospolitosti a toho, že jsme všichni součástí něčeho širšího. V tomto směru nastane podle mě posun v nahlížení mnoha lidí na svět," říká Smékal.

Nejdůležitější je vakcína

Klíčem k překonání pandemie a obnovení života, který by se podobal alespoň částečně "době předkoronavirové", bude vakcína, shodují se epidemiologové. "Nemůžeme se bránit viru věčně, ale když zpomalíme jeho postup, zvýšíme šanci, že včas získáme účinnou vakcínu," uvedl přední hongkongský virolog, profesor Yuen Kwok-yung. Listu South China Morning Post řekl, že virus mutuje, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl s postupujícím časem více smrtící.

Také expert Mark Jit z London School of Hygiene and Tropical Medicine řekl agentuře AP, že boj s nemocí Covid-19 bude úspěšný až ve chvíli, kdy svět bude mít k dispozici vakcínu. Což ale potrvá měsíce, ne týdny.

"V nejlepším možném scénáři budeme mít vakcínu do roka až roka a půl a pak se vrátíme k normálnímu životu. V nejhorším scénáři potrvá vývoj vakcíny mnohem déle, náš svět se změní a naše životy už nebudou vypadat tak jako dřív," dodal Jit.

Ministr Plaga: Pokud škola nezačne do 1. června, maturity nebudou

Návrat dětí do školních lavic je reálný ve druhé polovině května, oznámil ministr školství Robert Plaga. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 28 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy