Živly vyhání z domovů třikrát víc lidí než války. A bude hůř

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
17. 9. 2014 19:15
Vyplývá to ze studie Norské rady pro uprchlíky. Ne náhodou byla zveřejněna týden před zahájením summitu o klimatických změnách, který se uskuteční příští týden v úterý v sídle OSN v New Yorku.
Vesničané na zaplavené cestě v oblasti Khurda na východě Indie.
Vesničané na zaplavené cestě v oblasti Khurda na východě Indie. | Foto: Reuters

Oslo - Přírodní katastrofy vyhnaly minulý rok z domovů třikrát víc lidí než válečné konflikty.

Podle studie Norské rady pro uprchlíky přišlo v roce 2013 o střechu nad hlavou v důsledku záplav, hurikánů a dalšího řádění živlů 22 milionů osob.

Zpráva zmíněné nevládní organizace, specializující se na naléhavou humanitární pomoc, byla zveřejněna před summitem o klimatických změnách, který se uskuteční příští týden v úterý v sídle OSN v New Yorku.

Podle zprávy rady v současné době přichází o domov kvůli přírodním neštěstím dvakrát víc lidí než v 70. letech. Organizace tento fakt vysvětluje mimo jiné tím, že v nejvíce zranitelných zemích se lidé stále více stěhují do velkých měst, která leží v oblastech náchylných k přírodním katastrofám.

Když udeří přírodní katastrofa, tyto rozsáhlé městské zóny se stanou pastí.

"Když udeří přírodní katastrofa, tyto rozsáhlé městské zóny se stanou pastí. Lidé jsou natěsnáni na sebe a nemají kam uniknout," vysvětlil šéf Norské rady pro uprchlíky Jan Egeland, jenž v minulosti působil jako koordinátor humanitární pomoci OSN.

Klíčová dohoda o skleníkových plynech

Egeland vyzval politiky, aby otázku ztráty domovů v důsledku přírodních katastrof zařadili mezi své priority. Účastníci summitu v New Yorku budou pokračovat v přípravách nové dohody o snižování emisí skleníkových plynů, která by měla být hotova v roce 2015.

Přírodní neštěstí jsou podceňována. Je to ale hrozba, která postihuje desítky milionů lidí ročně.

"Přírodní neštěstí jsou podceňována. Je to ale hrozba, která postihuje desítky milionů lidí ročně," zdůraznil Egeland.

V uplynulém desetiletí muselo ročně své domovy v důsledku přírodních katastrof opustit 27 milionů lidí, v roce 2010 toto číslo vzrostlo na 42 milionů.

Největšímu nebezpečí čelí obyvatelé rozvojových zemí. Studie ukázala, že za posledních pět let bylo 80 procent lidí vyhnaných z domovů řáděním živlů z Asie. To se také potvrdilo loni, kdy téměř 19 z 22 milionů uprchlíků před přírodními neštěstími pocházelo z asijského kontinentu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Prezident Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy