Živly vyhání z domovů třikrát víc lidí než války. A bude hůř

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
17. 9. 2014 19:15
Vyplývá to ze studie Norské rady pro uprchlíky. Ne náhodou byla zveřejněna týden před zahájením summitu o klimatických změnách, který se uskuteční příští týden v úterý v sídle OSN v New Yorku.
Vesničané na zaplavené cestě v oblasti Khurda na východě Indie.
Vesničané na zaplavené cestě v oblasti Khurda na východě Indie. | Foto: Reuters

Oslo - Přírodní katastrofy vyhnaly minulý rok z domovů třikrát víc lidí než válečné konflikty.

Podle studie Norské rady pro uprchlíky přišlo v roce 2013 o střechu nad hlavou v důsledku záplav, hurikánů a dalšího řádění živlů 22 milionů osob.

Zpráva zmíněné nevládní organizace, specializující se na naléhavou humanitární pomoc, byla zveřejněna před summitem o klimatických změnách, který se uskuteční příští týden v úterý v sídle OSN v New Yorku.

Podle zprávy rady v současné době přichází o domov kvůli přírodním neštěstím dvakrát víc lidí než v 70. letech. Organizace tento fakt vysvětluje mimo jiné tím, že v nejvíce zranitelných zemích se lidé stále více stěhují do velkých měst, která leží v oblastech náchylných k přírodním katastrofám.

Když udeří přírodní katastrofa, tyto rozsáhlé městské zóny se stanou pastí.

"Když udeří přírodní katastrofa, tyto rozsáhlé městské zóny se stanou pastí. Lidé jsou natěsnáni na sebe a nemají kam uniknout," vysvětlil šéf Norské rady pro uprchlíky Jan Egeland, jenž v minulosti působil jako koordinátor humanitární pomoci OSN.

Klíčová dohoda o skleníkových plynech

Egeland vyzval politiky, aby otázku ztráty domovů v důsledku přírodních katastrof zařadili mezi své priority. Účastníci summitu v New Yorku budou pokračovat v přípravách nové dohody o snižování emisí skleníkových plynů, která by měla být hotova v roce 2015.

Přírodní neštěstí jsou podceňována. Je to ale hrozba, která postihuje desítky milionů lidí ročně.

"Přírodní neštěstí jsou podceňována. Je to ale hrozba, která postihuje desítky milionů lidí ročně," zdůraznil Egeland.

V uplynulém desetiletí muselo ročně své domovy v důsledku přírodních katastrof opustit 27 milionů lidí, v roce 2010 toto číslo vzrostlo na 42 milionů.

Největšímu nebezpečí čelí obyvatelé rozvojových zemí. Studie ukázala, že za posledních pět let bylo 80 procent lidí vyhnaných z domovů řáděním živlů z Asie. To se také potvrdilo loni, kdy téměř 19 z 22 milionů uprchlíků před přírodními neštěstími pocházelo z asijského kontinentu.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 54 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy