reklama
 
 

Živě z Vatikánu: Kdo chce vidět papeže, zůstal na ulici

27. 4. 2014 5:25
Reportáž Aktuálně.cz z míst, kam se na svatořečení dvou papežů sjely desetitisíce věřících z celého světa.

Vatikán (od naší spolupracovnice) - Desítky televizních štábů, stovky zdravotníků, dobrovolníků i italských policistů, desetitisíce věřících a vlajky států celého světa zaplnily v předvečer svatořečení dvou papežů ulici Via della Conciliazione, vedoucí na vatikánské Svatopetrské náměstí.

Už od středy je ve Vatikánu a jeho okolí vidět velký počet poutníků, kteří do Říma přicestovali, aby se zúčastnili nedělní slavnosti. Opravdový nápor pak začal v sobotu ráno, kdy k bazilice Svatého Petra začali z autobusů zaparkovaných na okraji města proudit davy lidí.

Někteří z nich si rozložili na Via Conciliazione karimatky, svačiny a spacáky, aby získali co nejlepší místa. Podvečerní dešťová sprška jim nevadila, vyhnali je až italští policisté - ti museli kvůli bezpečnosti celé náměstí i okolní ulice vyklidit.

Věřící se sem mohou vrátit až v neděli v 5:30 ráno. "Nerozumím tomu, proč nás sem vůbec pouštěli," divila se šedesátiletá poutnice z Olomouce, když společně s kamarádkami opouštěla zabrané pozice.

Bezpečnostní opatření nechápe ani skupina mladých poutnic z Japonska, která využívá přítomnosti pohledných italských policistů ke společnému fotografování. Přidávají se k nim i postarší krojované příslušnice polské menšiny z Kanady, a české poutnice se tak nepozorovaně vrací na svá původní místa.

Z olomoucké diecéze jich s prostějovskou cestovní kanceláří přijelo 150. "Většina z nás nemá žádné ubytování. Plánujeme přespat přímo tady, abychom byli co nejblíže papeži Františkovi. Uvidíme, jak to v noci dopadne," říká pan Miklas z Prostějova. Nejmladší poutnici z jejich skupiny je 10 let, nejstarší pak mírně přes osmdesát. Dva jsou na vozíku.

O kousek dál je skupina poutníků ze severu Itálie, starší členové výpravy se opírají o paletu zítřejšího vydání novin Il Messaggero věnovaných Janu Pavlu II a Janu XXIII. Stohy s nedělním vydáním novin leží na ulici už od sobotního rána.

Polsko-brazilská skupina velmi mladých poutníků zpívá poutní píseň mládeže Velkého Jubilea roku 2000. Živě se u diskutuje na téma, zda její slova znějí lépe v polštině nebo portugalštině. Ještě zajímavější téma mají Italové a Brazilci u jednoho ze sloupů Via Conciliazione. Jazykem podobným angličtině diskutují, zda si aktuální papež zvolil své jméno po Františkovi z Assisi nebo fotbalistovi Francescu Tottim z římského fotbalového klubu.

Celým Vatikánem se nesou písně a modlitby poutníků. Na plazmách běží videa a fotografie ze života obou papežů, největší ohlas mezi věřícími mají záběry atentátu na Jana Pavla II v roce 1981.

"Opravdu nerozumím tomu, co sem ty lidi táhne," říká třicetiletý mladík z Moravy, který si od bezpečnostních zábran fotí mobilem tisíce přítomných.

Na otázku, proč přijel on odpovídá: "Můj otec Jana Pavla II miloval. Na jeho svatořečení se moc těšil, ale bohužel se ho nedožil. Zemřel před dvěma týdny. Tak jsem tu místo něj."

autor: Tereza Olivová | 27. 4. 2014 5:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama