Živě z Vatikánu: Kdo chce vidět papeže, zůstal na ulici

Tereza Olivová
27. 4. 2014 5:25
Reportáž Aktuálně.cz z míst, kam se na svatořečení dvou papežů sjely desetitisíce věřících z celého světa.
Věřící nocují v ulicích. Čekají na svatořečení papežů.
Věřící nocují v ulicích. Čekají na svatořečení papežů. | Foto: Reuters

Vatikán (od naší spolupracovnice) - Desítky televizních štábů, stovky zdravotníků, dobrovolníků i italských policistů, desetitisíce věřících a vlajky států celého světa zaplnily v předvečer svatořečení dvou papežů ulici Via della Conciliazione, vedoucí na vatikánské Svatopetrské náměstí.

Jeptiška čeká na slavnost ve Vatikánu.
Jeptiška čeká na slavnost ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Už od středy je ve Vatikánu a jeho okolí vidět velký počet poutníků, kteří do Říma přicestovali, aby se zúčastnili nedělní slavnosti. Opravdový nápor pak začal v sobotu ráno, kdy k bazilice Svatého Petra začali z autobusů zaparkovaných na okraji města proudit davy lidí.

Někteří z nich si rozložili na Via Conciliazione karimatky, svačiny a spacáky, aby získali co nejlepší místa. Podvečerní dešťová sprška jim nevadila, vyhnali je až italští policisté - ti museli kvůli bezpečnosti celé náměstí i okolní ulice vyklidit.

Tapisérie.
Tapisérie. | Foto: Reuters

Věřící se sem mohou vrátit až v neděli v 5:30 ráno. "Nerozumím tomu, proč nás sem vůbec pouštěli," divila se šedesátiletá poutnice z Olomouce, když společně s kamarádkami opouštěla zabrané pozice.

Bezpečnostní opatření nechápe ani skupina mladých poutnic z Japonska, která využívá přítomnosti pohledných italských policistů ke společnému fotografování. Přidávají se k nim i postarší krojované příslušnice polské menšiny z Kanady, a české poutnice se tak nepozorovaně vrací na svá původní místa.

Papežové Jan XXIII. a Jan Pavel II.
Papežové Jan XXIII. a Jan Pavel II. | Foto: Reuters

Z olomoucké diecéze jich s prostějovskou cestovní kanceláří přijelo 150. "Většina z nás nemá žádné ubytování. Plánujeme přespat přímo tady, abychom byli co nejblíže papeži Františkovi. Uvidíme, jak to v noci dopadne," říká pan Miklas z Prostějova. Nejmladší poutnici z jejich skupiny je 10 let, nejstarší pak mírně přes osmdesát. Dva jsou na vozíku.

O kousek dál je skupina poutníků ze severu Itálie, starší členové výpravy se opírají o paletu zítřejšího vydání novin Il Messaggero věnovaných Janu Pavlu II a Janu XXIII. Stohy s nedělním vydáním novin leží na ulici už od sobotního rána.

V římském kostele.
V římském kostele. | Foto: Reuters

Polsko-brazilská skupina velmi mladých poutníků zpívá poutní píseň mládeže Velkého Jubilea roku 2000. Živě se u diskutuje na téma, zda její slova znějí lépe v polštině nebo portugalštině. Ještě zajímavější téma mají Italové a Brazilci u jednoho ze sloupů Via Conciliazione. Jazykem podobným angličtině diskutují, zda si aktuální papež zvolil své jméno po Františkovi z Assisi nebo fotbalistovi Francescu Tottim z římského fotbalového klubu.

Celým Vatikánem se nesou písně a modlitby poutníků. Na plazmách běží videa a fotografie ze života obou papežů, největší ohlas mezi věřícími mají záběry atentátu na Jana Pavla II v roce 1981.

Plakát v Římě.
Plakát v Římě. | Foto: Reuters

"Opravdu nerozumím tomu, co sem ty lidi táhne," říká třicetiletý mladík z Moravy, který si od bezpečnostních zábran fotí mobilem tisíce přítomných.

Na otázku, proč přijel on odpovídá: "Můj otec Jana Pavla II miloval. Na jeho svatořečení se moc těšil, ale bohužel se ho nedožil. Zemřel před dvěma týdny. Tak jsem tu místo něj."

 

Právě se děje

před 15 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy