Živě z Norska: Jak vybrat půl miliardy

Adam Junek
30. 10. 2006 0:00
Oslo /od zvláštního zpravodaje/ - Řev doprovázející vstřelený gól se ozve z "českého" Bohemen sport baru blízko centra norské metropolo Oslo.

Hraje se něco jako místní "derby pražských S". Na fanoušky pokuřující před barem, Norsko je jednou ze zemí, kde kuřáci do baru nepatří, už čekají dva muži středního věku s chřestícími kelímky jako od velké kávy z McDonald's.

"Přispějte letošní televizní sbírce," žádají o drobné či bankovky. Kolik kdo chce dát. Podle rachotu v kelímku už za sebou mají pěknou řádku přispěvatelů. A všichni norští fotbaloví fanoušci poslušně zaloví v kapsách a plní kelímky dál.

"Jde rozhodně o největší národní sbírku na světě, měřeno na hlavu," tvrdí Lars-Erik Hauge z norského ministerstva zahraničí. A každý rok je výtěžek věnován jiné organizaci, ta si ovšem celý průběh musí zajistit sama.

Letos se štěstí usmálo na Lékaře bez hranic. "Příprava trvá něco přes rok, investice je zhruba kolem 30 milionů norských korun, přibližně stejnou částkou pak přispívá vláda, takže náklady jsou pokryty rychle," vypráví Petter Hveem, jenž se podílel na přípravě letošního ročníku za Lékaře bez hranic.

Vláda premiéra Jense Stoltenberga přispěla zhruba 30 miliony norských korun. Stejnou sumu vydali Lékaři bez hranic na celou akci
Vláda premiéra Jense Stoltenberga přispěla zhruba 30 miliony norských korun. Stejnou sumu vydali Lékaři bez hranic na celou akci | Foto: www.norden.org

Padla rekordní suma

Humanitární organizace si může mnout ruce. Letos Norové darovali rekordní částku, bezmála 190 milionů norských korun (zhruba 650 milionů korun českých), dosud největší částku vybrala organizace angažující se v boji proti rakovině, a to 177 milionů. Také do ulic po celé 4,5milionové zemi letos vyrazil rekordní počet výběrčích, rovných sto tisíc.

"Jednotlivé okresy či vesnice soutěží mezi sebou, kdo přispěje víc," tvrdí Lars-Erik. Zhruba 80 procent celkové částky pak tvoří právě peníze vybrané do "kávových kelímků". 

A na obrazovce v zákulisí studia televize NRK už běží pásek s novými příspěvky. "Dag, 7 let, prodal všechny své hračky a výtěžek posílá Lékařům bez hranic," píše se tam.

Ani firmy se nenechají zahanbit. "Microsoft Norsko, 40 tisíc korun. Za každého zaměstnance jsme věnovali 200 korun a vyzýváme naše pracovníky, aby přispěli stejnou částkou," lze vyčíst z běhacího pásku na obrazovce.

Ne každá firma se ale smí pochlubit charitativním činem. "Jsou oblasti průmyslu, od kterých peníze nechceme - například farmaceuti, zbrojní průmysl nebo ropné společnosti," vyjmenovává Petter.

"Letos jsou pravidla rozhodně přísnější," míní Vanja Brentsen Klevenová z norského Helsinského výboru. "Lékaři bez hranic mají velmi přísná etická pravidla. Například po tsunami v Asii v roce 2004 zastavili sbírku, protože nebyli schopni zajistit, že všechny peníze použijí pro postiženou oblast," vypráví.

Norská vlajka.
Norská vlajka. | Foto: Aktuálně.cz

Norové jsou rádi "organizovaní"

Stát se vybranou organizací je opravdu prestižní záležitost. Přihlášky s obsáhlou projektovou dokumentací rok předem posuzuje komise vybraná norskou veřejnoprávní televizí NRK. Příští rok tak svou šanci "si přivydělat" dostane norská pobočka UNICEF.

"Je to lepší, než dostat Nobelovu cenu míru, kterou také máme. Tohle nás v Norsku dostane do povědomí lidí mnohem víc," pochvaluje si Petter.

Podle místních se po této akci přidává mnoho Norů jako členové k vybrané organizaci.

A připoutat pozornost Norů, kteří jsou posedlí členstvím v různých dobrovolných spolcích, je dost důležité. Na výběr mají z několika stovek organizací.

"Norové vypadají, jako by nutně potřebovali být členy něčeho, dobrovolné spolky mají podle posledních dostupných údajů 8,4 milionu členů, přitom země má jen 4,5 milionu obyvatel. To znamená, že každý Nor je v průměru členem zhruba dvou takových spolků," vypočítává Birgitte Brobekková, šéfka organizace Frivillighet Norge, která má být zastřešující organizací pro všechny ostatní "nevládky".

Zatím má zhruba stovku členů včetně velkých hráčů, jako jsou Amnesty International nebo Armáda spásy. "Náš potenciál je až na pěti až šeti stech členech," tvrdí Birgitte, která zastřešující organizaci rozjížděla letos na jaře.

Friviliget Norge chce posílit hlas nevládních dobrovolnických organizací vůči vládě. "Jedním z největších problémů, který řešíme, je daň z přidané hodnoty a také zákaz propagace firem, které podporují nevládní organizace," tvrdí její kolega Stien Johansen.

Lékaři bez hranic pomáhají potřebným po celém světě
Lékaři bez hranic pomáhají potřebným po celém světě | Foto: Aktuálně.cz

"Nevládky" se sdružují kvůli lobbingu

Norské organizace ročně disponují zhruba 40 miliardami norských korun. Přitom 35 procent pochází ze státních fondů, 56 procent z členských příspěvků a prodejů nejrůznějších předmětů z produkce daných organizací a jen devět procent z privátních darů firem a lidí.

"Problém je, že Norsko je snad jednou ze dvou zemí v Evropě, kde je zákonem zakázáno, aby firma v reklamě použila slogan, že z každého zakoupeného výrobku odevzdá nějaké procento na dobročinnost, tedy nějaké nevládní organizaci," vysvětluje Stien.

To chce Friviliget Norge změnit. Dalším úkolem je daň z přidané hodnoty. "Jako neziskové organizace, když kupujeme například vybavení kanceláří, nemůžeme odečíst DPH jako soukromá firma. A nejde o maličkost, ale o 25 procent," popisuje Birgitte.

Celkově tak do státní kasy jde asi miliarda korun od nevládních organizací na DPH. "Zatím není moc velká vůle to změnit, přitom to, co pro nás jsou velké peníze, je pro státní kasu kapka v moři. Ta miliarda korun představuje zhruba jen 0,6 procenta příjmů z DPH," doplňuje Birgitte.

Organizace má nyní připravena tři možná řešení a doufá, že je během roku a půl v parlamentu prolobbuje.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy