Živě z Kosova: Začíná velký balkánský mejdan

Zdeněk Mihalco
17. 2. 2008 14:24
Albánci jsou v euforii, na obavy Srbů nemyslí
Dnešek patří nám, říkají kosovští Albánci.
Dnešek patří nám, říkají kosovští Albánci. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Priština (od zpravodaje Aktuálně.cz v Kosovu) - "Jindy vůbec nepiju, jsem samozřejmě muslim, ale včera jsme to hodně rozjeli. A dneska to bude ještě větší jízda," říká třicetiletý Fatos. "Slaví všichni. Vždyť je to pro nás největší den historie!"

Kosovo dnes vyhlásí nezávislost na Srbsku. Dva milióny Albánců žijících na území velkém jako Středočeský kraj si užívají pořádný balkánský mejdan.

Červené albánské vlajky s černým dvouhlavým orlem plápolají v ledovém vichru na všem, co jen trochu vyčnívá. Na betonových sloupech rozestavěných domů, na anténách aut i na hrobech.

ČTĚTE VÍCE: Kosovo odpočítává poslední hodiny do nezávislosti

Děkujeme, Ameriko

Ve výlohách lze spatřit plakáty "Děkujeme, Ameriko". Vedle albánských a amerických vlajek jsou vidět i prapory Severoatlantické aliance a Evropské unie a sem tam lze zahlédnout i tu českou.

Venkované a Albánci žijící v cizině se sjíždějí do hlavního města Prištiny. Po bulváru Billa Clintona míří do centra města, kde už začínají velkolepé oslavy.

Chystají se koncerty, ohňostroj, filharmonici zahrají Beethovenovu Ódu na Radost.

Svou vlastní hymnu totiž Kosovo zatím nemá. "Hodně lidí už začalo slavit včera, když náš premiér oznámil, že dnes dojde k vyhlášení nezávislosti," říká Fatos. "Zpívalo se, tancovalo, peklo se cukroví. Všichni už se nemohli dočkat nezávislosti, hrozně se to protahovalo."

Na městské oslavy se chystá i prištinský čtyřicátník Hakim. "Děkujeme Američanům a všem národům, které nám nezávislost přály a jsou ji připraveny uznat," říká.

"Věříme, že nás v tom nenechají a pomůžou i v budoucnu," zasní se a přejede si rukou po miniaturní americké vlaječce, kterou má vyšitu na prsou.

A co Srbové?

Zatím to vypadá, že se Hakimovo přání naplní. Američané i Evropská unie se chystají nezávislost Kosova uznat i přes protesty Ruska.

Proti je samozřejmě i Srbsko, které přichází o svou další oblast, kde navíc žijí desetitisíce Srbů a kde leží řada památek spojených se srbskou státností.

Kosovský mejdan se tedy zdaleka netýká všech. Více než sto tisíc Srbů a dalších národů žijících na území Kosova se bojí útisku, vyhánění a násilí.

ČTĚTE VÍCE: Srbům z kosovského Belfastu nastává nejistá budoucnost

Srby obývané území mají chránit vojáci mezinárodních sil. Včetně české posádky, která  hlídkuje nedaleko hraničního přechodu se Srbskem.

Budou přes něj muset utíkat Srbové dosud žijící v kosovských enklávách obklopených albánskými vesnicemi?

"Snad ne. Mezi Srby nemám přátele, ale nevadí mi. Jenže Srbové prohráli. Samozřejmě že jsou smutní, naštvaní a mají strach," říká Albánec Fatos.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 46 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy