Živě z Granady: Španělé protestují proti bezvýchodnosti

Karel Toman
22. 5. 2011 7:00
Všude visí okopírované články Ústavy, demonstranti lidem radí volit "En blanco"
Foto: Reuters

Granada - Desetitisíce protestujících ve Španělsku porušily vládní zákaz demonstrací před volbami a tábořily přes noc na náměstí hlavního města Madrid.

Po ránu se sice velká část davu rozešla, protesty se ale mezitím rozšířily do celé země a s menší účastí pokračovaly i v sobotu.

Nabízíme vám čerstvé postřehy naší dopisovatelky Romany Rodriguezové ze španělské Granady, čtvrtmilionového města ve stejnojmenné provincii v Andalusii. S příběhem její rodiny jsme vás seznámili vloni v srpnu.

Protest proti všeobecné bezvýchodnosti

"Protesty nejsou ani tak kvůli vládním škrtům, to už jsme snad strávili, teď je to kvůli všeobecně bezvýchodné situaci, protestuji hlavně mlaďoši, dredáči a psi," napsala deníku Aktuálně.cz Rodriguezová.

"Lidi kempují před radnicemi, na hlavních náměstích, podávají informace kolemjdoucím. Všude jsou okopírované články Ústavy - právo na svobodné shromaždovaní beze zbraní, právo na práci a střechu nad hlavou,“ dodává Romana Rodriguez.

Připomíná, že protesty byly sice kvůli nedělním municipálním volbám zakázány, jsou ale mírumilovné, takže policie si netroufne zasáhnout.

Budoucnost je "En blanco“

Romana a Rafael Rodriguezovi s dcerou Barborou
Romana a Rafael Rodriguezovi s dcerou Barborou | Foto: Karel Toman

"Demonstranti nabádají volit ‚En blanco‘ - prostě vhodit prázdný volební lístek - nebo dát hlas menšinovým stranám jako Izquierda Unida (Jednotná levice). Hlavně radí nevolit dvě nejsilnější strany, tedy PSOE a PP (Partido Socialista Obrero Español, což jsou socialisté stávajícího premiéra Zapatera, která je u moci teď a Partido Popular, neboli Lidovou stranu, která podle všeho vyhraje příští rok ve všeobecných volbách, pozn. red.).

Sama se protestů neúčastní. Ne proto, že by s nimi nesouhlasila. Po letech marného shánění práce teď ale patří k těm šťastnějším, kteří mají zaměstnání a na demonstrace nemá čas.

"Vstávám v šest ráno, abych byla v rachotě na osm, domů chodím v noci, takže sotva uložím dceru. Zprávy jsem neviděla ani nepamatuju, co říkají ve zprávách a v tisku, fakt nevím," přiznává Romana. Problémy Španělska přesto cítí, i její zaměstnavatel má teď podle ní vážné potíže.

Mladých bez práce je skoro polovina

Nezaměstnaných je ve Španělsku už 4,9 milionu, což je 21,3 procenta - nejvyšší podíl v celé EU. Mladých bez práce je skoro polovina - celkem 45 procent.

Náměstí v Madridu obléhali nespokojení mladí Španělé po celý týden. Zahraniční agentury očekávají, že demonstrující se navzdory zákazu začnou znovu scházet v sobotu podvečer.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
před 25 minutami

Policie řeší u Hamáčkovy cesty do Moskvy podezření ze dvou trestných činů

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to Česká televize. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej sdělil, že podezření se týká dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ibehej dále zopakoval, že okolnostmi Hamáčkovy cesty se policejní centrála začala zabývat z vlastní iniciativy. Doplnil, že věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Vzhledem k tomu, že přípravné řízení je neveřejné, NCOZ k věci zatím nebude poskytovat žádné další informace," uzavřel.

Další zprávy