Živě: Chceme v Evropě více vojáků, prohlásil Obama

Přenos skončil
Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Náš závazek vůči Evropě bereme vážně, oznámil americký prezident v Polsku.
Náš závazek vůči Evropě bereme vážně, oznámil americký prezident v Polsku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Spojené státy hodlají kvůli událostem z posledních měsíců posílit svoji vojenskou přítomnost v Evropě, prohlásil během návštěvy Polska prezident Barack Obama.

Jeho český protějšek Miloš Zeman považuje přítomnost za "symbolickou", ale zároveň pochopitelný důsledek ruské anexe Krymu.

Zatímco v Polsku jednají státníci, ve východoukrajinském Slavjansku se - po dni relativního klidu - opět intenzivně bojuje. Armáda přišla o několik obrněných transportérů.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:00

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov dnes pověřil Radu národní bezpečnosti a obrany, aby prozkoumala možnost vyhlášení výjimečného stavu v oblastech bojů s proruskými vzbouřenci. Dekret hlavy státu byl dnes zveřejněn na webových stránkách prezidentské kanceláře.

20:40

Ukrajinská armáda "zcela vyčistila" od vzbouřenců sever Doněcké oblasti. Oznámila to dnes tisková služba úřadujícího ukrajinského prezidenta Oleksandra Turčynova. Podle zpráv ukrajinských médií dnes armáda zlikvidovala základnu radikálů v Semenivce u Slavjanska a ovládla i obec Krasnyj Lyman severně od města. Podle nepotvrzených zpráv při bojích o Semenivku padlo až 500 povstalců a dalších 1500 jich bylo zraněno. Armáda má prý tři mrtvé a 50 zraněných.

Zprávy o počtu padlých a zraněných nelze nezávisle ověřit. Podle listu Ukrajinska pravda se do bojů zapojily početné útvary ukrajinské armády, letectvo a těžké dělostřelectvo.

19:50

Ukrajinská armáda během dnešních intenzivních bojů zlikvidovala silnou základnu povstalců na předměstí jejich hlavní bašty Slavjanska. Podle velitele armádní operace na východě země Vladislava Selezňova padla základna v obci Semenivka; bylo přitom údajně zabito nebo zraněno 300 vzbouřenců. Armáda prý ztratila dva muže a má 42 zraněných vojáků.

18:50

Příčinou pondělní exploze v sídle proruských radikálů v Luhansku byl zásah neřízenou raketou odpálenou z letadla. V situační zprávě to dnes uvedla pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Výbuch v budově luhanského gubernátora, kterou okupují separatisté, si podle dnešních upřesněných údajů vyžádal osm mrtvých.

Ukrajinské velení ale takovou verzi události odmítá. V kritické době podle armády v Luhansku žádné letouny raketami na povstalecké pozice neútočily. První náměstek ukrajinského generálního prokurátora Mykola Holomša dnes uvedl, že podle předběžných výsledků vyšetřování zasáhla budovu protiletadlová střela, kterou odpálili separatisté. Původně prý měla zasáhnout ukrajinský letoun, cíl ale minula.

17:08

Podle českého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého není zvýšení americké přítomnosti v Evropě primárně reakcí na vzrůstající ruskou hrozbu. "Nevnímejme to jako přímou obavu z možnosti přímého útoku ze strany Ruska," řekl.

USA se snaží spíše ujistit svoje evropské spojence, že při nich stojí, uvedl. Podle jeho slov se rozmístění rotujících amerických jednotek v Evropě nebude týkat České republiky.

16:29

Dobyli, či nedobyli? Z východu Ukrajiny přicházejí rozporuplné informace o vojenské operaci u obce Krasnyj Lyman nedaleko Slavjansku. Podle ukrajinských médií armáda obec ovládla, podle separatistů ale vojáci pouze zničili několik povstaleckých postů.

16:26

"Jsme znovu v obklíčení, situace je krajně obtížná," hlásí pohraničníci ze své základny v Luhanské oblasti, která se už v pondělí stala terčem útoku ozbrojenců.

Povstalci prý k hranicím povolávají posily a pohraničníci sami bez letecké a pozemní podpory situaci nezvládnou.

Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti.
Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti. | Foto: Reuters
16:07

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek sejde v Paříži nejen s francouzským prezidentem Fracoisem Hollandem a britským premiérem Davidem Cameronem, ale i s německou kancléřkou Merkelovou.

Vyplynulo to z jejich úterního telefonického rozhovoru. Politici se zúčastní oslav 70. výročí vylodění spojenců v Normandii.

15:54

Parlament zbavil imunity Oleha Carjova, někdejšího poslance Janukovyčovy Strany regionů a uchazeče o prezidentský post, který ale svoji kandidaturu vzdal ještě před hlasováním.

Důvodem je trestní stíhání, jež mu hrozí kvůli jeho výrokům z minulosti. Podle prokuratury mimo jiné vyzýval ke změně státních hranic či k nepokojům. Carjov se netajil svým vstřícným postojem k separatistům, prezidentské volby odmítl označit za legitimní.

Oleh Carjov, proruský kandidát na ukrajinského prezidenta a donedávna poslanec Strany regionů.
Oleh Carjov, proruský kandidát na ukrajinského prezidenta a donedávna poslanec Strany regionů. | Foto: Aktuálně.cz
15:32

Česká republika nevolá po posílení vojenské přítomnosti NATO v Evropě, reagoval premiér Bohuslav Sobotka na prohlášení Baracka Obamy.

Země podle něj nic takového - s ohledem na současnou bezpečnostní situaci - nepotřebuje.

Foto: Vojtěch Marek
15:28

Polsko je proti prodeji francouzských vojenských lodí typu Mistral do Ruska.

"Ruští generálové již řekli, k jakým účelům tyto lodě hodlají použít - k ohrožování sousedů Ruska v Černém moři. A jde o partnerské země Evropy," prohlásil šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski v rozhovoru pro list Le Monde.

Zakázka má hodnotu 1,2 miliardy eur a Paříž se jí nehodlá vzdát, ani navzdory událostem z posledních měsíců. Jedno z plavidel by mělo podle nových plánů Kremlu dokonce kotvit v černomořském přístavu Sevastopol na anektovaném Krymu.

Ruská černomořská flotila
Ruská černomořská flotila | Foto: Martin Novák
15:03

Na slavnostní uvedení Petra Porošenka do funkce ukrajinského prezidenta dorazí v sobotu zhruba dvě desítky hlav států a vlád.

Přítomni by měli být například polský prezident Bronislaw Komorowski, předseda Evropské rady Herman Van Rompuy či viceprezident USA Joe Biden.

14:58

Ačkoliv jednání o dodávkách zemního plynu vypadají nadějně, Ukrajina si preventivně dělá zásoby.

Do podzemních zásobníků už podle premiéra Arsenije Jaceňuka uložila 12 miliard kubických metrů plynu. "To ale není dost, abychom přežili zimu. Musíme dokoupit dalších sedm miliard kubíků," prohlásil.

Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014)
Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014) | Foto: Reuters
14:43

"Účast amerických sil je v podstatě symbolická," prohlásil prezident Miloš Zeman podle České televize. "Nemyslím, že by to zvyšovalo napětí. Je to přirozený důsledek anexe Krymu," reagoval na plány Spojených států, které ve Varšavě oznámil prezident Barack Obama.

Foto: Vojtěch Marek
14:34

"Chci poděkovat celému polskému národu za to, že jde tak dobrým příkladem," pokračuje Barack Obama. "Nemáme lepšího přítele, kdekoliv na světě, než je Polsko."

Obama a Tusk.
Obama a Tusk. | Foto: Reuters
14:31

"Polsko před sebou bude mít důležitou úlohu - předat Ukrajině své zkušenosti z cesty, jak se stát úspěšným," upozornil Obama a poděkoval Varšavě za pomoc.

14:30

A Obama pokračuje: "Polsko spolu s námi poskytuje Ukrajině významnou ekonomickou pomoc. Stojíme společně na straně ukrajinského lidu."

14:29

"Máme naprosto nepolevující závazek k bezpečnosti Polska," hodnotí Obama jednání s polským premiérem. "Prohloubíme spolupráci při modernizaci polské armády."

14:27

Barack Obama má tiskovou konferenci s premiérem Polska Donaldem Tuskem.

14:26

Pozice separatistů v Luhanské oblasti jsme nebombardovali, brání se velení ukrajinské armády.

Viní ji z toho představitelé "Luhanské lidové republiky". Proruští ozbrojenci v pondělí nad ránem zaútočili na základnu pohraniční stráže.

Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti.
Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti. | Foto: Reuters
13:24

Ukrajinská armáda popřela, že by v bojích o Slavjansk přišla během úterý o jakékoliv letouny.

To dříve oznámil vůdce slavjanských separatistů.

13:16

Severoatlantická aliance se musí vyrovnat s ruskými pokusy překreslit hranice použitím síly, prohlásil v bruselské centrále generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Opět zopakoval, že nedávnou ruskou anexi Krymu považuje za nelegální. Ruské operace na Ukrajině podle něj změnily bezpečnostní prostředí v Evropě.

Foto: anders fogh rasmussen, Reuters
12:45

Nová čísla z východní Ukrajiny: "Teroristické akce" proruských separatistů si doposud vyžádaly 181 mrtvých, a to včetně 59 vojáků.

Dalších 293 lidí bylo v Luhanském a Doněckém regionu zraněno, oznámil ukrajinský generální prokurátor Oleh Machnickyj.

12:45

Česko nabízí baltským státům prostředky protivzdušné obrany, pokud o ně požádají. Novinářům to v sídle NATO v Bruselu řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Česká republika tak reaguje na současnou ukrajinskou krizi a obavy pobaltských republik z Ruska.

Foto: Vojtěch Marek
12:30

Obama upřesnil, že Spojené státy chtějí v rámci posílení bezpečnosti poslat do střední a východní Evropy nejen více vojáků, ale i vybavení. Rovněž by se měla - v rámci NATO - konat častější společná cvičení.

Obama s polským prezidentem Komorowským na vojenském letišti u Varšavy.
Obama s polským prezidentem Komorowským na vojenském letišti u Varšavy. | Foto: Reuters
12:15

Americký prezident kritizuje země, které neplní to, k čemu se v rámci NATO zavázaly (tedy i Česko). Každý členský stát Aliance musí do armády investovat tolik, kolik má, zdůrazňuje.

12:15

Podle Obamy musí Rusko využít veškerý svůj vliv k tomu, aby přimělo ukrajinské separatisty složit zbraně.

12:10

Tisková konference Baracka Obamy ve Varšavě začala. Řeč je o Ukrajině.

"Spojené státy a Polsko budou pokračovat v poskytování pomoci během demokratických změn," uvedl americký prezident. "Chceme zprostředkovat dialog mezi vládou a separatisty."

12:06

Ukrajinský parlament posvětil datum inaugurace nového prezidenta. Petro Porošenko bude do funkce slavnostně uveden 7. června. Pro návrh zvedlo ruku 300 zákonodárců.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko
Prezident Ukrajiny Petro Porošenko | Foto: Reuters
11:51

Jak poznamenala agentura AP, posílením vojenské přítomnosti v Evropě se Obama snaží zmírnit obavy amerických spojenců NATO po ruských zásazích na Ukrajině.

Finanční prostředky by měly být určeny na zvýšení počtu vojenských cvičení, nejrůznější výcvikové mise a rovněž rotace pozemních a leteckých sil na kontinentě.

11:44

Podle nejmenovaných amerických armádních činitelů by USA rovněž chtěly zvýšit svoji přítomnost v Černém a Baltském moři, a to v rámci sil Severoatlantické aliance.

Nezbytné podle nich rovněž je, aby se více zapojily "země mimo NATO, které sedí na ruských hranicích", tedy Ukrajina, Gruzie a Moldávie.

11:36

"Bezpečnost Evropy byla základním kamenem naší bezpečnosti a je posvátná," prohlásil americký prezident pár minut po příletu do Polska. Kulisu mu dodávaly letouny F-16, které měl za sebou.

"Je to závazek, který je v současnosti obzvláště důležitý."

Barack Obama během návštěvy Polska. USA chtějí zvýšit svoji vojenskou přítomnost v Evropě.
Barack Obama během návštěvy Polska. USA chtějí zvýšit svoji vojenskou přítomnost v Evropě. | Foto: Reuters
11:33

Spojené státy přehodnotí své vojenské aktivity v Evropě. Šéf Bílého domu Barack Obama ve Varšavě prohlásil, že požádal Kongres, by uvolnil miliardu dolarů na zvýšení vojenské přítomnosti na starém kontinentě.

11:18

Doněčtí separatisté oznámili, že sestřelili ukrajinský bojový letoun Suchoj Su-25 a helikoptéru. Podle slavjanského "lidového starosty" Vjačeslava Ponomarjova rovněž vyřadili z provozu čtyři obrněné transportéry.

Ukrajinská armáda prozatím informace nekomentovala.

Foto: Wikipedia
11:11

U základny pohraničníků v Luhanské oblasti vládne relativní klid.

Vojáci jsou ale nadále v obklíčení proruských ozbrojenců, kteří se patrně chystají k novému útoku. Část postavení separatistů zničil podle Turčynova letecký úder.

10:42

Úřadující prezident a šéf parlamentu Oleksandr Turčynov poslancům řekl, že několik separatistů zahynulo v ranních hodinách nedaleko města Severodoněck v Luhanské oblasti, kde se udály zuřivé boje již v pondělí.

10:03

Ukrajina rázně odmítla apely maďarského premiéra Viktora Orbána k uznání autonomie pro Maďary na západě Ukrajiny.

Podle náměstkyně ministra zahraničí Natalie Galibarenkové mohou podobné výzvy podkopat jednotu bývalé sovětské republiky.

Jazyky menšin by měly být rovnoprávné s ukrajinštinou. "... ovšem kulturní autonomie, založená na národnosti, není na pořadu dne," řekla v rozhovoru pro maďarský list Népszabadság. "Jsme jednotný stát a musíme s konceptem autonomie zacházet velmi opatrně."

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
09:29

Armáda přišla u Slavjansku o několik obrněných transportérů. Podle ministra vnitra Avakova je separatisté vyřadili z provozu u obce Semjonovka.

Foto: Reuters
09:22

A ještě jednou Dmytrij Tymčuk. Na Facebooku napsal, že ruská armáda chce k provokacím na Ukrajině využít MiG-29, jejž zabavila ukrajinskému letectvu na krymském letišti Belbek.

MiG 29 předvádí manévr na letecké show ve Francii.
MiG 29 předvádí manévr na letecké show ve Francii. | Foto: Reuters
09:13

Dohoda mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftogazem je na spadnutí. Společnosti předloží svým vládám kompromisní návrh, podle něhož by Kyjev platil za 1000 kubických metrů zemního plynu mezi 350 a 380 dolary.

Doposud Ukrajina požadovala cenu 268,5 dolaru, zatímco Rusko trvalo na 485 dolarech.

09:06

Rusko ostře kritizovalo pondělní úder letectva v Luhansku. Nálet totiž ukončil celodenní obléhání základny pohraniční stráže.

YouTube: Útok na základnu pohraničníků v Luhansku

Proruští ozbrojenci útočí na základnu pohraničníků v Luhansku. Snímek z videa, který zveřejnila pohraniční stráž.
Podívejte se na záběry z útoku ozbrojenců na pohraniční stráž v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. | Video:
09:02

Představitelé Ruskem anektovaného Krymu očekávají, že na poloostrov v nejbližší době dorazí až 2000 uprchlíků z východní Ukrajiny, napsala agentura ITAR-TASS. Podle ní jsou úřady připraveny všechny přijmout.

08:50

Boje na východě Ukrajiny si za poslední tři týdny vyžádaly i devět zraněných dětí, informoval Dětský fond OSN (UNICEF).

Nejmladší obětí je údajně čtyřletý chlapec, kterého zranila střepina, když šel po ulici s matkou.

08:42

Separatisté napadli konvoj ukrajinské armády, jenž měl namířeno z Izjumu do Slavjansku, napsal obvykle dobře informovaný šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytrij Tymčuk.

Jeden voják podle něj zemřel, dalších třináct bylo zraněno.

Ohořelý automobil u Slavjansku.
Ohořelý automobil u Slavjansku. | Foto: Reuters
08:35

Ve Slavjansku pokračuje "aktivní fáze protiteroristické operace", oznámil na Facebooku ministr vnitra Arsen Avakov.

Obyvatele vyzval, aby preventivně nevycházeli z domů.

08:31

Pokrytecký. Tak Spojené státy označují návrh rezoluce, který Radě bezpečnosti OSN v pondělí předložilo Rusko.

Důvod je prostý - Moskva požaduje konec násilí a vytvoření humanitárních koridorů, aby civilisté mohli opustit oblasti bojů. Podle Washingtonu je ale Kreml do značné míry zodpovědný za eskalaci napětí a brání uklidnění situace.

Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi.
Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi. | Foto: Reuters
08:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás budeme sledovat vývoj kolem ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
4. 6. 2014 0:10
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy