Živě: Slovinci rozmisťují na hranicích obrněné transportéry a žádají Evropskou unii o posily

Živě
Úterní dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Slovinské bezpečnostní složky pomáhají rodinami s dětmi. V pondělí překročilo hranice do Slovinska na 5 tisíc lidí.
Slovinské bezpečnostní složky pomáhají rodinami s dětmi. V pondělí překročilo hranice do Slovinska na 5 tisíc lidí. | Foto: Reuters

Evropa - Okolo 2000 uprchlíků přečkalo noc u srbsko-chorvatského přechodu Berkasovo-Bapska. V obtížné situaci jim pomáhá několik desítek dobrovolníků, zejména Čechů.

Uprchlíci směřují do Slovinska. Vláda v Lublani v noci na úterý navrhla změnu zákona, která by umožnila povolat armádu na hranice. Vojáci by měli pomoci slovinským policistům s přílivem tisíců uprchlíků.

Úterní dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
20:02  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Dnes ráno dorazilo na palubě dvou trajektů do Atén z řeckých ostrovů Chios a Lesbos v Egejském moři dalších 2336 migrantů, uvedla pobřežní stráž. Dvě další lodě s asi 5000 migranty by měly do přístavu Pireus dorazit ještě dnes večer.

18:40

Podívejte se na nové fotky z Balkánu. Tisíce promočených uprchlíků strádají v zemi nikoho, zkoušejí se dostat přes hranice.

18:02

"Z pohledu Slovinska je v sázce evropská solidarita. Od země se dvěma miliony obyvatel nelze očekávat, že zastaví, bude regulovat a vyřeší něco, co se mnohem větším členským státům EU vyřešit nepodařilo," uvedla tamní vláda ve svém prohlášení.

17:14

Slovinská armáda na hranicích.

17:02

Slovinsko požádalo Evropskou unii o vyslání policejních sil, protože nezvládá přiliv uprchlíků. Oznámil to prezident Borut Pahor.

16:23

Běžence ve Slovinsku doprovází policisté s koňmi.

16:19  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Podle Řecka by přesídlení běženců z uprchlických táborů v Turecku, Jordánsku a Libanonu pomohlo zmírnit krizi, kterou Evropa prožívá, píše agentrua Reuters.

"Pro nás, Itálii a pro Maďarsko by to znamenalo, že už bychom se nemuseli vypořádávat se nekontrolovatelným přílivem uprchlíků, zachraňovat tyto lidi před převaděči a před rizikem smrti během jejich cesty do Evropy," nechal se slyšet řecký ministr pro migraci Yannis Mouzalas.

15:59

Plot proti ilegálnímu pronikání migrantů na své území chce postavit i Lotyšsko, a to na části své 270 kilometrů dlouhé hranice s Ruskem. Podle agentury AP to dnes řekla mluvčí ministerstva vnitra Daiga Holmaová.

Plot, vybavený vyspělými senzory, by měl v několika úsecích zabezpečit celkem 90 kilometrů lotyšsko-ruského pomezí. Z Ruska do země podle AP letos ilegálně proniklo kolem 300 migrantů pocházejících většinou z Vietnamu, ale i z Iráku a Sýrie.

Projekt by měl být realizován během čtyř let nákladem 20 milionů eur (přes 541 milionů korun).

15:37 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Podle ministra vnitra Milana Chovance musí Evropa řešit uprchlickou krizi společně, ale zároveň v zájmu bezpečnosti jednotlivých států.
Na výroční konferenci "Česko: Jak jsme na tom?", kterou organizují Aspen Institute Prague a Forbes, dnes varoval před vzestupem extremistických hnutí, informuje ČTK.

"Svět z bruselské kanceláře vypadá trochu jinak než v Čechách, trošku jinak než v Německu a je potřeba ty pohledy sladit. Budeme dělat maximum pro to, aby se nám to povedlo," uvedl Chovanec. Podle něj se jinak může stát, že migrační krize vyvolá vzestup extremistických hnutí. "Jinak se může stát, že Evropský parlament do budoucna zhnědne," řekl Chovanec.

Foto: Vojtěch Marek
15:18

Slovinsko na Twitteru informovalo, že otevře nová přijímací centra pro uprchlíky. Kapacita uprchlických táborů se od zítřka zvýší o 500 osob, od pozítří pak o dalších 600 běženců.

Foto: Reuters
15:16

Obrněné transportéry rozmisťuje slovinská armáda také poblíž uprchlického tábora Brežice u hranice s Chorvatskem a na hraničním přechodu Harmice, píše chorvatský server Vijesti.hr.

15:08

Na hraniční přechod Dobova ve Slovinsku dorazila armáda.

14:43

Srbský premiér Aleksandar Vučič odmítl, že by Srbsko na svých hranicích mohlo v budoucnu postavit plot, který by omezil příliv utečenců. "Nepostavíme ani jeden metr," prohlásil.

14:19

Stovky uprchlíků jdou pěšky od hraničního přechodu Bapske k uprchlickému táboru Opatovac. Doprovázejí je chorvatští policisté. Stěžují si na zimu, mají jen málo oblečení. Jsou zvyklí na teploty kolem 16 stupňů - tolik bylo, když odcházeli ze Sýrie.

13:57

Činitelé řecké policie obvinili Turecko, že zvýšený příliv přistěhovalců uměle přiživuje, aby si vydobylo co nejvíc ústupků na Evropské unii. V úterý to uvedl řecký deník Kathimerini. EU s Ankarou mimo jiné vyjednává o tom, kolik jí poskytne finanční pomoci na řešení uprchlické krize.

List s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného činitele uvádí, že náhlý příval tří desítek tisíc uprchlíků přišel s návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové v Turecku. "Jako by Evropanům říkali: podívejte, jaké vám můžeme nadělat problémy," řekl úředník.

13:25

Přes pole a sady se do Chorvatska dostalo asi tisíc běženců, uvádí server Večernji list. Chorvatská policie poté vpustila do země skupinu zhruba dalších 2000 lidí, kteří se předtím shromáždili na chorvatsko-srbské hranici.

13:23

Stovky uprchlíků bez povolení vstupují do Chorvatska přes hraniční přechod Bapska, který byl od rána uzavřen.

Lidé ztratili trpělivost, do Chorvatska vstupují přes přiléhající ovocné sady a pole. Policie na ně jen křičí "Go back, go back", ale nijak jim v průchodu na chorvatské území nebrání, píše server Jutarnji.hr.

U srbsko-chorvatského přechodu Berkasovo-Bapska přečkalo noc okolo 2000 uprchlíků.
U srbsko-chorvatského přechodu Berkasovo-Bapska přečkalo noc okolo 2000 uprchlíků. | Foto: Reuters
13:14  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Více než půl milionu uprchlíků dorazilo již letos přes moře do Řecka. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) množství migrantů, kteří následně míří většinou do Německa a Švédska, navíc každým dnem stále stoupá.

13:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Turci požadují miliardy eur, cestování bez víz a perspektivu vstupu do Evropské unie. Angela Merkelová v neděli v Ankaře slíbila vše, za což sklízí kritiku.

Přijetí Turecka do Unie někteří politici označují za příliš vysokou cenu za pomoc s uprchlíky. Merkelová je kritizována doma některými konzervativními politiky.

Nesouhlasí francouzská pravice a Kypr rovnou varuje, že přístupové rozhovory zablokuje. Dohoda Brusel-Ankara o omezení přílivu běženců z Turecka do Evropy tak ještě zdaleka není hotovou věcí.

Angela Merkelová a Ahmet Davutoglu.
Angela Merkelová a Ahmet Davutoglu. | Foto: Reuters
12:43

Výstavba plotu je podle listu Jutarnji list označována jako "plán D". "Pokud bude Slovinsko nebo Rakousko výrazně omezovat příval utečenců, tak nám nezbyde nic jiného než omezit počet lidí, kteří k nám proudí ze Srbska,“ uvedl nejmenovaný zdroj z chorvatské vlády s tím, že stavba by zabrala zhruba dva týdny. Mohl by ji ale zkomplikovat špatně přístupný terén.

Chorvatská média k tomu jedním hlasem dodávají, že plot na hranicích se Srbskem by vedl k přesměrování hlavní migrační trasy. Chorvati očekávají, že by pak uprchlíci častěji směřovali ze Srbska do Rumunska a odtud do Maďarska a dále do západní Evropy.

12:40

Chorvatská vláda se pokouší vypořádat s přílivem běženců. A nevylučuje žádnou možnost, tedy ani vztyčení plotu na hranici se Srbskem.

"Chorvatsko nebude hotspot. Nebudeme zadržovat více lidí, než kolik jsme schopni přijmout," uvedl premiér Zoran Milanovič. Plot sice považuje za "nejposlednější z posledních řešení", nicméně podle tamního tisku má jasnější plány, jak by výstavba plotu měla vypadat.

12:15 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Česko vrací zpět jen 13 procent nelegálních migrantů, průměr zemí Evropské unie je přitom 39 procent. Evropská komise žádá podle Českého rozhlasu vysvětlení. Zároveň chce po ministerstvu vnitra, aby do měsíce předložilo seznam opatření, kterými chce situaci zlepšit. Podle EK je totiž vracení lidí, kteří jsou v zemích Unie nelegálně, "klíčové pro snížení nelegální migrace". Podle ministra vnitra Milana Chovance však Brusel "míchá hrušky s jablky".

11:29  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Do Řecka v uplynulých dnech dorazil rekordní počet uprchlíků. Od neděle do pondělí to podle Lékařů bez hranic bylo 9763 lidí, přičemž jen na ostrov Lesbos jich připlulo na pět tisíc.

11:19

Státní zastupitelství v Hamburku začalo vyšetřovat sociální síť Facebook kvůli podezření, že pomáhá šířit nenávistná poselství zaměřená proti běžencům. Sociální síť se toho údajně dopustila, protože nemaže xenofobní příspěvky svých uživatelů, uvedla rozhlasová stanice Deutsche Welle.

Podnět ke státnímu zastupitelství podala právnická kancelář z bavorského Würzburgu. "Facebook se (u těchto příspěvků) stále tváří, jako by se nic nedělo. Jiné případy přitom ukazují, že když Facebook chce, velmi rád příspěvky maže," uvádí se v podnětu.

11:05

Srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović oznámil, že Srbsko zašle Chorvatsku protestní nótu kvůli incidentu, který se údajně stal v pondělí na hranicích mezi oběma zeměmi.

Srbové tvrdí, že několik chorvatských policistů přešlo přes hraniční přechod Bapska na srbské území. Tam měli prý napadnout několik novinářů a sebrat jim fotoaparáty.

Stefanović incident ostře odsoudil, píší chorvatská média. Uvedl, že pokud by se něco podobného opakovalo, "srbská policie bude muset reagovat".

Chorvaté dementovali, že by k incidentu došlo. Chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić řekl, že policisté hranici do Srbska nepřešli. 

Běženci v Srbsku
Běženci v Srbsku | Foto: Reuters
10:44 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se na hlavní trasy uprchlíků do Německa.

Foto: Aktuálně.cz
10:40

"Od půlnoci do dnešních devíti hodin do Chorvatska dorazilo 2558 běženců. Očekáváme, že další ještě přijdou ze Srbska. Od začátku uprchlické krize dorazilo celkem 204 126 lidí," informovalo chorvatské ministerstvo vnitra.

10:31

Cesta do tábora v Opatovaci...

10:28

Odhaduje se, že v uprchlickém táboře Opatovac je nyní zhruba 2600 lidí. Tam mají utečenci k dispozici lékaře, jídlo a pití. Odtud je pak chorvatské úřady převáží k hranici se Slovinskem.

10:22

Hrozivou noc zažili uprchlíci v chorvatském Opatovaci. "Uplynulá noc v uprchlickém táboře Opatovac byla možná nejhorší od začátku uprchlické krize. Dorazilo hrozně moc lidí, hodně rodin, které se rozdělily. Lidé, kteří přišli, byli často bosí a mokří od deště," řekla pro chorvatský deník Jutarnji list Katarina Zorić, mluvčí chorvatské pobočky Červeného kříže.

10:18

"Není to o prosazování mimořádného stavu, je to o posílení kontroly na hranicích," uvedl slovinský premiér Miro Cerar.

Vláda očekává, že parlament navrhovaný dodatek k zákonu o obraně přijme.

10:15

Slovinská vláda v noci na úterý navrhla změnu zákona, která by umožnila povolat armádu na hranice.

Vojáci by měli pomoci slovinským policistům s přílivem tisíců uprchlíků.

Uprchlíci na slovinském hraničním přechodu Trnovec.
Uprchlíci na slovinském hraničním přechodu Trnovec. | Foto: Reuters
10:11

Celkově se v Srbsku podle dostupných informací v tuto chvíli nachází okolo 10 000 uprchlíků.

Uprchlíci u Berkasova na srbsko-chorvatské hranici.
Uprchlíci u Berkasova na srbsko-chorvatské hranici. | Foto: Reuters
10:08

Hraniční přechod Berkasovo-Bapska...

10:07

Okolí Bapske se začalo plnit poté, co Maďarsko koncem minulého týdne uzavřelo hranice s Chorvatskem. Cesta uprchlíků do Slovinska se tak stočila přes srbsko-chorvatskou hranici.

10:05

U srbsko-chorvatského přechodu Berkasovo-Bapska přečkalo noc okolo 2000 uprchlíků.

Tamní situaci z místa v pondělí Aktuálně.cz po telefonu popsal jeden z koordinátorů českých dobrovolníků Jan Piňos. "Je to tady naprostá katastrofa, opravdu obraz apokalypsy," řekl.

10:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz. Dění kolem uprchlické krize v Evropě pro vás sledujeme v online reportáži.

Kateřina Vítková Michal Žák Reuters ČTK Kateřina Vítková, Michal Žák, Reuters, ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2015 20:10
 

Právě se děje

před 22 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy