Živě: Povstalci sestřelili další letadlo ukrajinské armády

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Raketomety ukrajinské armády.
Raketomety ukrajinské armády. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská armáda pozastavila veškeré lety. Velení vojska tak reagovalo na pondělní sestřelení stroje Antonov An-26.

Město Snižne (rusky Sněžnoje) na východě země se přesto stalo terčem bombardování, při němž zemřeli čtyři lidé.

Podle tajné služby SBU udeřil "letoun bez označení". Obvykle dobře informovaný vojenský analytik Dmytro Tymčuk z akce obvinil Rusko.

Už v pondělí varoval, že ruské jednotky v úterý zřejmě překročí hranice.

Rusko mezitím požádalo vojenské specialisty z 18 zemí včetně USA, aby přijeli obhlídnout ruské město Doněck, na nějž v neděli dopadl granát z Ukrajiny.

Úterní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
18:15

Proruští vzbouřenci na východě Ukrajiny údajně sestřelili další ukrajinský vojenský letoun. Stroj Su-25 byl prý zasažen při bombardování města Snižne, které leží asi 80 kilometrů východně od Doněcka. O osudu pilota není nic známo, oznámila agentura Interfax s odvoláním na informace vzbouřenců. Kyjev o ztrátě letounu zatím neinformoval.

17:19

Další dva členy posádky sestřeleného letounu An-26 podle Selezňova zadržují proruští radikálové, osud zbylých dvou vojáků je nejasný.

Podle pondělního tvrzení vzbouřenců jsou v jejich rukou čtyři členové posádky sestřeleného letadla. Byli prý převezeni k výslechu do ukrajinského města Krasnodon, které je pod kontrolou separatistů.

16:53

Od začátku "protiteroristické operace" na východě země zemřelo 258 ukrajinských vojáků.

"Dalších 922 bylo zraněno a 45 zůstává v zajetí," oznámil mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

Foto: Reuters
16:48

Čtyři členové posádky ze sestřeleného ukrajinského letounu An-26 byli podle informací agentury Ukrinform zachráněni.

"Čtyři piloti byli zachráněni díky pátrací a záchranné operaci. Jsou na bezpečném místě,“ cituje agentura mluvčího vládní "protiteroristické operace“ Vladyslava Selezňova.

16:20

Sedm z 18 přidělenců, které Rusko pozvalo, aby se osobně seznámili se situací v rusko-ukrajinském pohraničí, cestu odmítlo. Mezi nimi i zástupce Ukrajiny.

Naopak 11 vyhovělo, a to včetně USA, Německa či Francie, uvedla dnes agentura ITAR-TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Česko pozvánku neobdrželo.

15:59

Na YouTube.com se objevilo video, které údajně zachycuje město Snižne po leteckém útoku.

Na záznamu jsou vidět sutiny domů i odklízecí práce.

Ukrajina - po leteckém útoku na město Snižne

Video: Youtube.com
14:20

Jednotka pohraniční stráže v Luhanské oblasti se stala terčem útoku z Ruska, oznámila Národní bezpečnostní rada. Její mluvčí Andrij Lysenko řekl, že k napadení došlo v Krasne Talivce.

Rovněž tam prý byly odpáleny tři rádiově řízené nálože.

14:14

Podle britského velvyslance na Ukrajině Simona Smitha byl ukrajinský armádní letoun An-26 sestřelen ve výšce 6200 metrů.

"Nějaké jiné hodnověrné vysvětlení než útok Ruska? Tohle je deeskalace?" ptá se na Twitteru.

13:35

Smlouvy ruských žoldáků, kteří bojují na straně doněckých milicí, vyprší příští rok v lednu, napsal server Ukrinform s odvoláním na zdroj blízký separatistům.

Podle dostupných informací stále probíhá "nábor dobrovolníků". Dřívější zprávy uvádějí, že si přijdou až na 120 000 rublů měsíčně. Ukrajinské úřady dokonce kvůli podezření z financování ozbrojenců vyšetřovaly ruskou Sberbank.

Proruští ozbrojenci před doněckým domem oligarchy Rinata Achmetova. Nejbohatší muž Ukrajiny vyhlásil separatistům boj.
Proruští ozbrojenci před doněckým domem oligarchy Rinata Achmetova. Nejbohatší muž Ukrajiny vyhlásil separatistům boj. | Foto: Reuters
12:56

Neznámí ozbrojenci ráno ostřelovali autobusové nádraží v Luhansku.

Několik lidí bylo zraněno a cestující čekající na autobusy evakuováni. Palba zasáhla i halu s pokladnami a čekárnou.

12:19

Mluvčí armády Vladyslav Selezňov novinářům řekl, že od pondělí nevzlétl na východě země ani jeden ukrajinský vojenský stroj.

Snižne a okolí je pod kontrolou proruských separatistů. Při bombardování centra města zahynuli čtyři lidé.

12:12

Armáda během uplynulých 24 hodin přišla o šest vojáků, dalších 13 bylo zraněno. Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka separatisté podnikli šestnáct útoků na pozice prokyjevských jednotek.

12:07

Podle ukrajinské tajné služby SBU Snižne brzy ráno bombardoval letoun bez označení, aby zdiskreditoval armádu.

Nálet podle svědků způsobil ve městě velké škody.

12:05

Ukrajinský politolog Dmytro Tymčuk, jehož informace bývají obvykle přesné, na svém blogu obvinil ruské letectvo z bombardování ukrajinského města Snižne (rusky Sněžnoje) nedaleko Doněcku.

Ukrajinská armáda totiž pozastavila lety na východě země a separatisté žádné vzdušné síly nemají, takže muselo jít o ruské bombardování.

11:50

Z řad doněcké policie bylo vyhozeno na 585 lidí. Podle agentury Ukrinform tím skončila první fáze kontroly loajality vůči občanům Ukrajiny.

"Proti většině z těchto lidí bude zahájeno relevantní trestní řízení," cituje agentura ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova.

11:35

Ve východní části Ukrajiny byly pozastaveny vojenské lety – do doby, než se prošetří okolnosti sestřelení letounu An-26. Informoval o tom mluvčí ukrajinské armády Vladyslav Selezňov.

Ukrajinští vojáci u Slavjansku.
Ukrajinští vojáci u Slavjansku. | Foto: Reuters
11:20

Více z pondělního dění si můžete přečíst ve včerejší online reportáži zde.

11:15

Moskva zve pozorovatele OBSE na hraniční přechody a vojenské odborníky 18 zemí do ruského městečka, kde údajně vinou granátu vystřeleného z ukrajinského území zemřel v ruské Rostovské oblasti jeden člověk.

OBSE na Ukrajině.
OBSE na Ukrajině. | Foto: Reuters
11:10

V pondělí byl sestřelen ukrajinský dopravní letoun Antonov An-26. Povstalci oznámili, že našli a zajali několik členů posádky.

11:05

Nejprve shrnutí posledních událostí. U hranic s Ukrajinou se podle dostupných zpráv opět seskupují ruské jednotky. Obvykle dobře informovaný vojenský analytik Dmytro Tymčuk varoval, že se Moskva v úterý údajně chystá vpadnout na ukrajinské území.

Obrněné transportéry u ruského města Belgorod poblíž hranice s Ukrajinou. (25. dubna 2014)
Obrněné transportéry u ruského města Belgorod poblíž hranice s Ukrajinou. (25. dubna 2014) | Foto: Reuters
11:00

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz. Situaci na východě Ukrajiny i dnes sledujeme v online reportáži.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 15. 7. 2014 18:17
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy