Živě: Z centra Doněcka se ozývá prudká střelba

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Zničený byt v Doněcku.
Zničený byt v Doněcku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Proruští separatisté vyhlásili podle Kyjeva v některých městech Doněcké oblasti všeobecnou mobilizaci.

Z Washingtonu zamířilo do Moskvy další varování před "zostřováním konfliktu na Ukrajině a podporou separatistů".

"Pokud bude Moskva nadále ignorovat dohodu z Minsku a pokračovat ve svých nebezpečných a destabilizujících akcích, cena, kterou za to zaplatí, poroste," prohlásila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová.

Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:45

V souvislosti s potvrzením smrti 12 ruských výsadkářů ze Pskova "mimo prostor jejich hlavní základny" ruský ústavní soud dnes rozhodl, že nelze s odvoláním na státní tajemství odpírat pozůstalým informace o okolnostech smrti jejich blízkých. Přesto v tisku přetrvávají pochybnosti, že by úřady skutečně odhalily, jak a kde pskovští výsadkáři zemřeli.

21:40

Ukrajinská policie vyšetřuje atentát v Artemivsku u Doněcka, kde zahynuli dva muži po výbuchu granátu odpáleného devatenáctiletou dívkou; té exploze utrhla ruku.

21:36

Ukrajinský velvyslanec při OSN podle agentury AFP varoval, že "poslední fakta nenechávají žádné pochyby o tom, že Rusko chystá invazi ve velkém měřítku". Rovněž kyjevský mluvčí pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) upozornil, že riziko eskalace konfliktu stoupá spolu s intenzitou potyček na východě Ukrajiny.

19:20

Ukrajinská hřivna dnes vůči americkému dolaru klesla na nové rekordní minimum 15,84 hřivny za dolar a silně oslabily také ukrajinské akcie. Důvodem jsou rostoucí obavy, že situace na východě země se zhoršuje, řekli analytici agentuře Bloomberg. Hřivna vůči dolaru klesla o více než šest procent a hlavní index ukrajinských akcií o 6,4 procenta. Výnosy ukrajinských eurobondů se přiblížily rekordnímu maximu.

17:19

Moskevský soud po dvou odročeních odmítl stížnost vězněné ukrajinské důstojnice Naděždy Savčenkové na nucenou hospitalizaci na psychiatrii.

Opatření podle něj bylo v souladu se zákonem, a proto zamítl stížnost obhajoby. "U vyšetřovatelů vznikly pochybnosti o psychickém stavu Savčenkové a v této souvislosti nařídili stacionární psychiatrické vyšetření," řekl podle agentury TASS soudce Artur Karpov s tím, že rozhodnutí bylo opodstatněné a v rámci zákona.

Foto: Repro YouTube
17:07

Ukrajinské ministerstvo zahraničí poslalo do Ruska další protestní nótu. Důvodem je podle mluvčího resortu Jevhena Predraga "pokračující agrese Ruska proti Ukrajině".

Nóta obsahuje "konkrétní fakta o podílu ruské armády na akcích v Donbasu". Ministerstvo proto požaduje nejen okamžité zastavení agrese a opuštění území státu, ale i vyšetření zločinů a potrestání pachatelů.

16:58

Agentura Reuters hlásí prudkou dělostřeleckou palbu, ozývající se z míst blízko centra Doněcka. Není jasné, kdo na koho střílí.

15:52

Německá kancléřka Angela Merkelová nepředpokládá, že by Evropská unie uvalila vůči Rusku nové hospodářské sankce. Podle ní se ale může rozšířit evropský seznam jednotlivců, kterých se týkají dosavadní sankce, a to o lidi, kteří pomáhali s uskutečněním voleb v separatisty ovládaných územích na východě Ukrajiny. Merkelová to řekla dnes na tiskové konferenci po jednání s pákistánským premiérem Navázem Šarífem.

"Nyní se s ohledem na nadcházející zimu a na humanitární situaci na místě soustředíme především na to, aby se podařilo skutečně prosadit zastavení bojů," řekla kancléřka. "Samozřejmě také sledujeme zprávy o tom, že na území ovládané separatisty stále přicházejí zbraně. To v žádném případě není příspěvek k tomu, aby se tamní situace stabilizovala," dodala Merkelová.

Foto: Reuters
14:47

Na moři u přístavu Mariupol došlo kolem poledne místního času k velké explozi. Její příčiny nejsou dosud známy.

14:23

Ruská vojenská prokuratura podle liberálního listu Vedomosti potvrdila smrt 12 výsadkářů ze Pskova "mimo prostor jejich hlavní základny".

Jejich pohyb byl prý řízen na základě rozkazu nejvyššího armádního velení, který je státním tajemstvím. Neoficiálně se ale říká, že padli na Ukrajině. Na to ostatně v minulosti poukazovala i ruská nevládní organizace Matky vojáků.

14:11

Prezident Petro Porošenko oznámil, že výrazně zeštíhlí svůj aparát. Letos by měl počet zaměstnanců prezidentské kanceláře klesnout z 579 na 423.

Porošenko promlouvá po uzavření volebních místností.
Porošenko promlouvá po uzavření volebních místností. | Foto: Reuters
13:48

Vedení samozvaných povstaleckých republik podle Kyjeva vyhlásila mobilizaci, informují ukrajinská média.

"Plná mobilizace obyvatel byla vyhlášena ve městech jako Torez, Snižne, Makejevka a Šachtarsk v Doněcké oblasti," prohlásil údajně mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

Foto: Reuters
13:22

Během uplynulých 24 hodin zemřelo na východě Ukrajiny pět vojáků. Od dubna, kdy konflikt v Donbasu odstartoval, přišlo podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka o život 1052 vojáků.

13:09

Počet ruských vojenských letadel, která narušují vzdušný prostor okolních zemí, přibývá.

Švédská vláda zveřejnila informaci o tom, že letoun společnosti SAS se 132 lidmi na palubě se málem dostal do kolize s ruským armádním strojem jihozápadně od Malmö.

Ruský letoun vletěl do oblasti takříkajíc "neohlášen". Oba stroje od sebe dělilo přibližně devadesát metrů.

12:50

Australský premiér Tony Abbott podle televize SBS vyzval v Pekingu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přiznal podíl Ruska na červencovém zřícení malajsijského letadla na východní Ukrajině, omluvil se a odškodnil rodiny 298 obětí neštěstí.

"Když USA (v roce 1988) nechtěně sestřelily civilní letadlo, omluvily se a vyplatily náležité odškodné. Premiér tento precedens zmínil při rozhovoru s prezidentem Putinem," citoval server dailytelegraph.com.au premiérovu mluvčí.

12:25

Obavy z Ruska nejsou v Pobaltí nic nového. Před měsícem informoval Wall Street Journal, že na případnou válku s Ruskem se v estonských lesích cvičí tisíce bojovníků.

12:22

Poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Sergej Markov prohlásil, že Estonsko a Lotyšsko mají důvod bát se Ruska, a to kvůli údajně represivnímu přístupu vůči ruské menšině.

"Jestli dojde k velké válce, je možné, že z těchto zemí nezbude nic," řekl švédské televizi SVT. Anexi Krymu přitom označil za "sebeobranu proti nepřátelskému světu plnému rusofobie".

11:11

Několik stovek tisíc Ukrajinců uteklo před boji do Ruska. Podívejte se, jak se jim žije v tamních táborech.

11:08

Podle Kyjeva přijelo z Krymu a Donbasu do západních oblastí Ukrajiny 455 175 lidí. Každý den úřady zaznamenají kolem 1000 uprchlíků, napsal server ZN.ua.

10:41

Rusko obnovilo leteckou základnu poblíž hranic s Ukrajinou, tvrdí vojenský analytik Dmytro Tymčuk. A dodává, že během posledních 24 hodin na ní přistálo nejméně 20 letounů s jednotkami a zbraněmi.

10:10

"Před 96 lety skončila první světová válka. Přeji si ukončit jinou válku. Nechci komukoliv dát šanci začít třetí světové šílenství!" napsal ukrajinský prezident Petro Porošenko na Twitteru.

09:51

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace chce do Donbasu vyslat další konvoj s humanitární pomocí, a to už o víkendu. Informoval o tom náměstek ministra Vladimir Stěpanov.

Doposud na východ Ukrajiny zamířilo šest konvojů s celkem 8000 tunami materiálu. Kyjev ovšem konvoje kritizuje, jelikož nemá kontrolu nad tím, co do oblastí ovládaných povstalci míří.

09:28

Osmdesát procent zaměstnanců OBSE, kteří působí v oblasti přístavu Mariupol, jsou občané Ruské federace.

Tvrdí to alespoň poradce ukrajinského ministra obrany Vasyl Budyk. Podle něj jsou mezi nimi i bývalí či současní agenti ruské tajné služby FSB.

09:16

Na letišti v Doněcku se od časného rána opět bojuje. "Noc byla klidná, ale v šest ráno začali radikálové ostřelovat naše pozice z granátometů," prohlásil mluvčí "protiteroristické operace".

Kontrolní věž letiště v Doněcku.
Kontrolní věž letiště v Doněcku. | Foto: Reuters
09:05

Washington opět vzkázal Rusku, aby přestalo "zostřovat konflikt na Ukrajině" a podporovat separatisty.

"Pokud bude Moskva nadále ignorovat dohodu z Minsku a pokračovat ve svých nebezpečných a destabilizujících akcích, cena, kterou za to zaplatí, poroste," prohlásila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová. Naznačila, že by mohly následovat další sankce.

08:53

Vladimir Putin a Barack Obama spolu krátce diskutovali na summitu APEC v Pekingu. A podle vyjádření mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se debaty týkaly převážně Ukrajiny, Sýrie a Íránu.

"Putin a Obama využili k rozhovoru několik přestávek. Zaměřili se na oboustranné vztahy a situaci kolem Ukrajiny, Sýrie a Íránu," citovala prezidentova mluvčího agentura TASS.

08:46

Ukrajinský prapor Kyjev se ocitl pod palbou separatistů u města Volnovacha, 60 km jižně od Doněcku. Odpověděli raketovým protiútokem, podle svých slov zničili několik palebných postavení povstalců.

Ukrajinský prapor Kyjev pod palbou

Ukrajinský prapor Kyjev se ocitl pod palbou separatistů u města Volnovacha, 60 km jižně od Doněcka. Odpověděli raketovým protiútokem.
0:34
Ukrajinský prapor Kyjev se ocitl pod palbou separatistů u města Volnovacha, 60 km jižně od Doněcka. Odpověděli raketovým protiútokem, podle svých slov zničili několik palebných postavení povstalců. | Video: Rádio Svobodná Evropa
08:41

Rusko si neustále stěžuje na světové sdělovací prostředky, že jsou proti němu zaujaté.

Prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy, že se snaží vnutit svoji vůli zbytku světa, a to i během ukrajinské krize, která způsobila, že vztahy mez Moskvou a západními zeměmi jsou nejhorší od konce studené války.

08:40

Ruská mediální skupina Rossija segodňa, kterou financuje Kreml, spustila v pondělí novou mezinárodní informační službu, jejímž úkolem je bojovat proti údajné propagandě ve světových sdělovacích prostředcích.

Nová služba se jmenuje Sputnik a zastoupení bude mít ve více než 30 zemích. Zprávy bude poskytovat prostřednictvím rozhlasových stanic, internetových stránek a sociálních médií, uvedla agentura AP.

08:37

Samozvaná "Luhanská lidová republika" na východě Ukrajiny přejmenuje milice, které dohlížejí na dodržování pořádku, na policii.

Příslušný zákon v pondělí podle agentury TASS přijal parlament této nikým neuznané povstalecké republiky. Proruští separatisté změnou názvu milice na policii chtějí zabránit zmatkům, neboť v oblasti pod jejich kontrolou působí ještě také dobrovolnické lidové milice.

08:32

Nejprve shrnutí pondělního dění:

Separatisté se stahují k Doněcku. K metropoli východoukrajinského Donbasu přesunují těžkou techniku. Ukrajinská armáda navíc obvinila Rusko, že povstalce začalo zásobovat samopaly AK-47 s laserovými zaměřovači.

Někdejší český prezident Václav Klaus má nicméně jasno. Vinu na kritické situaci na Ukrajině podle něj "do značné míry" nese Západ, který se nabídkou asociační dohody s Evropskou unií pokusil uměle ovlivnit geopolitické směřování země.

08:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj událostí na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 11. 11. 2014 23:58
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Model Kantar: Volby by v září vyhrálo ANO těsně před koalicí Spolu

Volby by v září podle modelu Kantar vyhrálo ANO s 24,5 procenta hlasů těsně před koalicí Spolu s 23 procenty. Piráti a STAN by měli 20,5 procenta, SPD 11,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy