Živě: USA zvolily změnu, Obamovi řekly hlasité Dost

Martin Novák Pavel Tomášek Radim Klekner Martin Novák, Pavel Tomášek, Radim Klekner
3. 11. 2010 17:22
Volby v USA minutu po minutě: Každý výslede, každý zvrat
Nově zvolený přeseda Sněmovny reprezentantů, republikán John Boehner se při svém prvním povolebním projevu rozplakal. V lednu se stane třetím nejmocnějším mužem v USA a nejdůležitějším protihráčem prezidenta Obamy.
Nově zvolený přeseda Sněmovny reprezentantů, republikán John Boehner se při svém prvním povolebním projevu rozplakal. V lednu se stane třetím nejmocnějším mužem v USA a nejdůležitějším protihráčem prezidenta Obamy. | Foto: Reuters

Washington - Barack Obama bude další dva roky svého funkčního období čelit republikány ovládané Sněmovně reprezentantů. Pro prezidenta tak bude po letošních volbách podstatně těžší prosadit cokoli ze svého programu.

Republikánský úspěch v guvernérských volbách činí navíc komplikovanějšími i jeho vyhlídky na obhájení mandátu za dva roky.

Republikánům se podařilo ovládnout Sněmovnu reprezentantů naprosto přesvědčivým způsobem, a to přesto, že Obamovi demokraté měli až dosud drtivou většinu 75 mandátů. Republikáni tento deficit přetočili v náskok až 60 křesel. Jde o vůbec největší volební zvrat v za řadu desetiletí. Novým šéfem sněmovny a hlavním protihráčem prezidenta bude republikán John Boehner.

Demokraté mají přesto také důvod k určité radosti: Udrží si většinu v Senátu. Křeslo navíc uhájil šéf jejich senátní většiny Harry Reid. V Nevadě dokázal odrazit útok Sharron Angleové, republikánské kandidátky podporované Tea Party. Je to vůbec poprvé po 80 letech, kdy jedna strana dokázala ve volbách ovládnout sněmovnu, Senát však zůstává pod kontrolou té druhé.

Republikáni přesto dokázali dramaticky změnit poměr sil ve svůj prospěch. Zatímco před volbami měli demokraté v Senátu většinu 19 křesel, nově to budou jen čtyři či šest. Před sečtením hlasů ve třech zbývajících státech přišli demokraté o šest dosavadních senátorů, zatímco republikáni mají šest nových navíc.

Sledujte na naší interaktivní mapě, jak se mění poměr sil v americkém Kongresu:

John Boehner, který se v lednu po převzetí přesednického křesla ve sněmovně stane třetím nejmocnějším mužem v USA, v prvním povolebním vystoupení prohlásil, že není čas na oslavy.

Udal tím jasně tón pro to, jak budou republikáni komentovat výsledky voleb. Nechtějí být viděni jako ti, kdo se považují za triumfátory. Hlasy pro ně byly často spíš jen protestní volbou voličů, kteří chtěli potrestat prezidenta Obamu a demokraty. Boehner přesto jasně řekl, že republikáni dodrží své předvolební sliby a zasadí se o škrty ve federálním rozpočtu.

Kdo je John Boehner? Projděte si jeho profil v grafice:

Republikáni zaznamenali velký úspěch také v klíčových guvernérských volbách. Velký význam to má s ohledem na prezidentské volby za dva roky. Republikáni uspěli ve státech, které tradičně volby rozhodují, jako je například Ohio. Mít "svého" guvernéra je pro prezidentské volby velkou výhodou.

Guvernérské volby jsou letos zásadní ještě z jednoho důvodu: Noví guvernéři budou rozhodovat o překreslení volebních obvodů, což může ovlivnit volební výsledky na deset let dopředu.

Republikánům navíc guvernérské volby ukázaly novou generaci stranických lídrů, příslušníků etnických menšin. Ty jsou dosud tradičními voliči demokratů.

Také výsledky guvernérských voleb sledujeme v interaktivní mapě, proklikejte si ji:

V Novém Mexiku bude guvernérkou republikánka Susan Martinezová, která je hispánkou. Jde o historický zápis: v USA zatím žádná žena hispánského původu úřad guvernéra nezastávala.

Historický výsledek se podařil i další republikánské kandidátce: Nikki Haleyová bude guvernérkou Jižní Karolíny, jako vůbec první žena indického původu v historii USA.

Pro demokraty je největším úspěchem guvernérských voleb vítězství v Kalifornii. Té dosud vládl republikán Arnold Schwarzenegger, nyní se do guvernérského křesla po třiceti letech vrací demokrat Jerry Brown. V Kalifornii neuspěla ani jedna z republikánských kandidátek, bývalých ředitelek velkých firem, které do kampaně investovaly desítky milionů z vlastní kapsy.

Konzervativní hnutí čajového dýchánku, nejsledovanější politická síla v USA, zaznamenalo dílčí úspěchy. Prvním senátorem za Tea Party se v Kentucky stal Rand Paul. Ostře sledovaný souboj na Floridě vyhrál republikán Marco Rubio, kterého rovněž podporovala Tea Party. Rubio je kubánského původu a je považován za budoucí hvězdu Republikánské strany, možná i viceprezidentského kandidáta ve volbách za dva roky.

V jiných státech kandidáti Tea Party neuspěli: v Nevadě prohrála Sharron Angleová, v Delaware Christine O´Donnelová.

Aktuálně.cz pro vás průběh celé volební noci sleduje v online reportáži, minutu po minutě.

16:58 - Podle předpovědi deníku Denver Post udrží demokraté senátorské křeslo za Colorado. Vítězem těsného souboje by se měl stát dosavadní senátor Michael Bennet, který tak porazí Kena Bucka podporovaného Tea Party.

16:44 - Nový šéf Sněmovny reprezentantů, republikán John Boehner, upozornil prezidenta Baracka Obamu, že američtí voliči se vyslovili pro "omezenou roli státu" a reformu zdravotnictví, kterou zahájil šéf Bílého domu, nazval "obludností". "Je zřejmé, že agenda Obamy a Pelosiové byla odmítnuta," řekl Boehner v narážce na svou demokratickou předchůdkyni v úřadu Nancy Pelosiovou. "Američané po prezidentovi chtějí, aby změnil kurs, jímž se země ubírá". Obamova reforma podle něj ničí "nejlepší systém zdravotnictví na světě".

16:04 - Po delší sčítací odmlce přichází další velká rána pro demokraty. Jejich kandidátka na floridskou guvernérku Alex Sinková přiznala porážku, novým guvernérem Floridy tak bude republikán Rick Scott. Pro republikány jde o další klíčový triumf: jak s výhledem na překreslování volebních obvodů v přístím roce, tak s výhledem na prezidentské volby o rok později.

12:56 - V souboji o senátorské křeslo na Aljašce je v tuto chvíli sečteno 98,5 procenta okrsků a "vepsaný kandidát" má 41 procent hlasů. Vepsaným kandidátem bude z velkou pravděpodobností dosavadní senátorka Lisa Murkowski. Ta nuespěla v republikánských primárkách a rozhodla se proto kandidovat tímto neortodoxním způsobem: voliči ji mohou vepsat na kandidátní listinu, aniž by na ní byla dopředu uvedena. Volební komisaře čeká v následujících dnech složitá práce s rozhodováním, které vepsané jméno splňuje podmínky, aby mohlo být uznáno jako hlas pro ni. Konečný výsledek voleb tak nebude znám ještě několik dní. Oficiální republikánský kandidát Miller má podle průběžného sčítání 34 procent hlasů.

12:27 - Jedním z důležitých míst, kde před dvěma lety Barack Obama získával rozhodující hlasy v souboji s Johnem McCainem, byla středostavovská předměstí velkých metropolí. Tyto oblasti v noci přešly na stranu republikánů. Demokraté utrpěli porážku na předměstích Philadelphie, Chicaga, Phoenixu či Las Vegas. Volební mapa Ameriky se fakticky vrátila do roku 2004, kdy zvítězil v prezidentských volbách republikán George Bush.

11:48 - Nezdar v guvernérských volbách doprovodily na úrovni jednotlivých států těžké porážky demokratů při hlasování do legislativ. Republikáni převzali od demokratů většinovou kontrolu nad celkem 16 komorami, což spolu se ziskem řady guvernérských postů znamená velkou výhodu při překreslování volebních obvodů, k němuž dojde příští rok. Ve většině států o jeho podobě rozhodují právě kongresy a guvernéři.

11:22 - Jak velký je v číslech republikánský zvrat? Ve sněmovně až dosud ztráceli na demokraty 75 křesel, v nové sněmovně budou mít náskok 50 až 60 mandátů. V Senátu měli demokraté dosud většinu 19 křesel, po Novém roce to budou zřejmě čtyři křesla. V obou komorách ještě zbývá několik nerozhodnutých soubojů, proto nejsou čísla přesná.

10:44 - Republikánská vlna se nepřevalila jen Kongresem, ale i guvernérskými úřady. Republikánům se celkem v deseti státech podařilo převzít vládu od demokratů.

Projděte si detailně všechny výsledky v naší interaktivní grafice.

9:40 - Řadu hodin po uzavření volebních místností zůstává ještě několik důležitých soubojů bez vítěze. Klíčový stát Florida stále nezná jméno svého nového guvernéra. To samé platí o státech Connecticut, Illinois, Maine, Minnesota, Oregon a Vermont. Senátní volby čekají na rozuzlení v Coloradu, na Aljašce a ve státě Washington.

8:44 - Před dvěma lety po prezidentských volbách to vypadalo, že jsou Republikáni odsouzeni k tomu stát se "regionální" stranou amerického Jihu. Výsledky letošních voleb kreslí obdobný politicko-geografický problém pro demokraty. Obamova strana dokázala vítězit jen na obou pobřežích, nejcitelnější ztráty zaznamenala na průmyslovém středozápadě, což je zřejmý důsledek toho, že se lidé rozhodovali podle stavu ekonomiky. Demokraté přišli o senátory ve Wisconsinu, Illinois, Ohiu a Pennsylvánii. Bez těchto států nemůže Obama v příštích prezidentských volbách uspět.

Proklikejte si naši interaktivní grafiku a přepněte si v ní ze záložky "Noví senátoři" na záložku "Dosavadní senátoři" - to, jak demokraté vyklidili středozápad, se vám názorně zobrazí.

7:56 - Podle čeho se voliči rozhodovali? Všechny ostatní problémy zcela zastínila ekonomika. Dvaapadesát procent voličů po odvolení uvedlo, že se rozhodovali podle stavu hospodářství. Žádná jiná otázka se ekonomice ani nepříblížila.

7:24 - Kde hledat příčiny prohry demokratů Baracka Obamy? Voliči, kteří ho před dvěma lety dostali do Bílého domu, zůstali doma. Zatímco v roce 2008 přišlo hlasovat 18 procent nejmladších, letos to byla pouhá polovina, devět procent. Závěrečný Obamův finiš v předvolební kampani, který také do značné míry cílil na mladé (včetně vystoupení v talk show Jona Stewarta), nevyšel.

6:59 - Drobná radost pro demokraty. Republikánům převzali vládu nad Havají. Novým guvernérem bude demokrat Neil Abercombie, který vystřídá republikánku Lingleovou.

6:33 - Republikáni si v Nevadě po prohraném souboji s demokratickým senátním lídrem Harry Reidem spravili chuť alespoň v guvernérských volbách, stát povede jejich kandidát Brian Sandoval. Republikán povládne i v Georgii, guvernérem byl zvolen Nathan Deal. Guvernérem Aljašky bude nadále republikán Sean Parnell, který se do funkce dostal po rezignaci Sarah Palinove.

5:57 - Kouření marihuany nebude v Kalifornii legální. Jedno z nejsledovanějších referend skončilo negativním výsledkem. V Rhode Islandu si zvolili nezávislého guvernéra: stát povede bývalý republikánský senátor Lincoln Chafee, který kandidoval jako nezávislý.

5:41 - Nejdůležitější symbolické vítězství volební noci pro demokraty: šéf jejich senátní většiny Harry Reid obhájil v Nevadě svůj mandát. Reid čelil tvrdé konkurenci od Sharron Angleové, kandidátky podporované Tea Party.

5:27 - Série důležitých vítězství republikánů. Guvernérem Ohia bude John Kasich. Tento triumf je klíčový z pohledu prezidentských voleb za dva roky, Ohio je státem, kde se tradičně volby rozhodují, republikán v úřadu bude pro ně důležitou výhodou. Výsledek je také potupou prezidenta Obamy, který se před volbami vydal do Ohio dvanáctkrát (!) orodovat za demokratické kandidáty. Senátorem za Illinois bude republikán Mark Kirk. Toto vítězství má velký symbolický význam: dříve toto křeslo patřilo prezidentu Obamovi. Guvernérem ve Wisconsinu bude republikán Scott Walker. Opět důležité vítězství z pohledu prezidentských voleb v roce 2012: Wisconsin v posledních letech volil demokraty, republikáni si v něm nyní dělají naděje s výhledem na prezidentské volby. Havajským senátorem zůstane demokrat Daniel Inouye.

Republikán Mark Kirk oslavuje v Chicagu vítězství v souboji o Senát ve státě Illinois, za který byl dříve senátorem Barack Obama.
Republikán Mark Kirk oslavuje v Chicagu vítězství v souboji o Senát ve státě Illinois, za který byl dříve senátorem Barack Obama. | Foto: Reuters

5:11 - V Kalifornii se nepodařilo uspět ani druhé bývalé šéfce velké firmy kandidující v barvách republikánů. Guvernérem bude demokrat Jerry Brown (vrací se do funkce, kterou zastával už v 70. letech minulého století!), porazil Meg Whitmanovou, bývalou šéfku firmy eBay, která do své kampaně investovala rekordních 160 milionů dolarů vlastních peněz. V Arizoně slaví dosavadní republikánská guvernérka Jan Brewerová - proslavila se především prosazením přísného zákona zaměřeného proti nelegálním přistěhovalcům.

Další republikánská oslava. Guvernérkou Arizony bude Jan Brewerová.
Další republikánská oslava. Guvernérkou Arizony bude Jan Brewerová. | Foto: Reuters

4:58 - Demokraté si udrží většinu v Senátu. Jejich kandidátka Barbara Boxerová si udrží své křeslo v Kalifornii, když dokázala porazit bývalou šéfku Hewlett-Packard Carly Fiorina, kandidující za republikány. Republikánská strana si však připisuje důležité vítězství v dramatickém senátním souboji v Pennsylvánii: Pat Toomey porazil Joe Sestaka.

4:41 - "Toto není čas k oslavám, je to čas k vyhrnutí si rukávů," řekl v prvním povolebním proslovu designovaný šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner. Udal tím jasně tón pro to, jak budou republikáni komentovat výsledky voleb. Nechtějí být viděni jako ti, kdo se považují za triumfátory. Hlasy pro ně byly často spíš jen protestní volbou voličů, kteří chtěli potrestat prezidenta Obamu a demokraty. Boehner přesto jasně řekl, že republikáni dodrží své předvolební sliby a zasadí se o škrty ve federálním rozpočtu. Boehner svůj proslov málem nedokončil: když vzpomněl na svou rodinu a životní začátky, rozplakal se. Boehner pochází z chudých poměrů rodiny s dvanácti dětmi.

Projděte si základní údaje o Johnu Boehnerovi v grafice

4:11 - Demokraté zřejmě z velké části uhájí své postavení na pacifickém pobřeží USA: senátorem za Oregon bude podle očekávání nadále demokrat Ron Wyden. Sousední stát Idaho bude zastupovat dosavadní republikánský senátor Mike Crapo.

Sledujte v naší interaktivní mapě, jak se vyvíjí souboj o Senát, a jak se změní poměr sil v něm oproti dosavadnímu stavu

3:58 - Další velká rána pro demokraty. Dlouholetý senátor za Wisconsin a ikona liberálů Russ Feingold přišel o svůj mandát, porazil ho podnikatel Ron Johnson kandidující za republikány.

3:48 - Dnešní volební noc je evidentně nejen ve znamení vítězství hispánských kandidátů republikánů, ale také žen v barvách Republikánské strany. Guvernérkou Jižní Karolíny bude Nikki Haleyová, kterou podporovala Tea Party a osobně též bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová. Hispánci i ženy jsou voličské skupiny, které před dvěma lety byly klíčovou součástí vítězné koalice Baracka Obamy. Předvolební průzkumy krátce před volbami ukázaly, že ženy se vůbec poprvé v historii chystaly přiklonit většinově na stranu republikánů.

3:33 - Je tu série důležitých výsledků guvernérských voleb (nezapomeňte, proč jsou tyto volby klíčové: guvernéři budou rozhodovat o překreslení volebních obvodů, což může ovlivnit výsledky voleb na dalších deset let). Guvernérkou Nového Mexika bude republikánka hispánského původu Susana Martinezová. Je považována za budoucí hvězdu své strany, dokonce možnou viceprezidentskou kandidátkou v roce 2012. Martinezová dokonce činí zápis do historie: bude vůbec první guvernérkou hispánského původu v historii USA. Republikáni povládnou také Pennsylvánii, guvernérem tam bude jejich kandidát Tom Corbett. Guvernérem v důležitém státě Colorado bude demokrat John Hickenlooper.

Podívejte se do naší interaktivní mapy, jakou výjimkou modré Colorado uprostřed červené republikánské bude.

3:22 - CNN přepovídá, že republikáni ve sněmovně vyhrají více než 52 křesel, což byl počet, který získali v historických volbách v roce 1994. Za vlády Billa Clintona tehdy získali většinu ve sněmovně po 50 letech, letos sesazují demokraty po pouhých čtyřech.

3:02 - John McCain, poražený republikánský kandidát z prezidentských voleb před dvěma lety, bude dalších šest let senátorem za Arizonu. Svůj mandát obhájil republikán i v Iowě, senátorem tam zůstává Chuck Grassley. Pro Čechy je tento muž zajímavý tím, že krátce před volbami v Senátu zablokoval nominaci nového amerického velvyslance pro Českou republiku.

2:57 - Guvernérem v Massachusetts bude nadále demokrat Deval Patrick. Pro prezidenta Obamu je to důležité vítězství, Patrick je jedném z jeho nejbližších politických spojenců.

2:51 - Přichází série více či méně očekávaných republikánských vítězství v Senátu: novým senátorem v Missouri bude dosavadní kongresman Roy Blunt, v Oklahomě bude dál pokračovat dosavadní senátor Tom Coburn, v Louisianě jeho kolega David Vitter.

2:17 - CNN činí nejdůležitější prognózu volební noci: republikáni ovládnou Sněmovnu reprezentantů. Pro Baracka Obamu se tak v lednu po dvou letech zcela změní vnitropolitické podmínky, prosazování jeho programu bude daleko těžší. Demokraté měli dosud obří většinu 75 křesel, republikánům se však podaří získat minimálně 39 nových křesel, co stačí na většinu. Novým šéfem sněmovny tak bude jejich lídr John Boehner, ve funkci naopak končí demokratka Nancy Pelosiová, první žena v úřadu předsedkyně Sněmovny reprezentantů. Některé odhady hovoří o tom, že republikání získají až kolem padesátky nových mandátů! Tento odhad musí potvrdit další vývoj volební noci.

2:02 - Ve dvě hodiny středoevropského času se uzavřela opět řada volebních místností a jsou tady výsledky, většinou očekávané. New York zůstává demokratickou baštou: vyhráli oba senátorští kandidáti Chuck Schumer i Kirsten Gillibrandová. Novým guvernérem bude Andrew Cuomo, syn legendárního newyorského guvernéra z 80. let. V Jižní Dakotě vyhrál suverénně dosavadní republikánský senátor John Thune, který je zmiňován jako možný prezdientský kandidát v roce 2012. Severní Dakotu zastupoval dosud v Senátu demokrat, to se změní, vítězem se stal dosavadní republikánský guvernér John Hoeven. Kansas zůstává dle očekávání republikánský: novým senátorem bude Jerry Moran, který střídá Sama Brownbacka. Ten pouze mění senátorské křeslo za guvernérské. Na rekordní třetí volební období byl v Texasu zvolen guvernérem republikán Rick Perry. Také o něm se spekuluje, že by mohl mít zájem kandidovat za dva roky na prezidenta.

1:40 - Během pěti minut další velmi příznivá zpráva pro demokraty. Senátní souboj v Západní Virgínii vyhrál demokrat Joe Manchin, který dokázal porazit republikána Johna Raese. Tento souboj byl považován krátce před volbami za jeden z nejvyrovnanějších. Vítězství v Západní Virgínii naznačuje, že demokraté si udrží většinu v Senátu. Republikánům se touto ztrátou dramaticky ztěžuje cesta k případnému jednapadesátému křeslu.

1:34 - Důležité senátní vítězství pro demokraty. Novým senátorem za Connecticut bude demokrat Richard Blumenthal, který porazil jednu z vysmívaných republikánských kandidátek Lindu McMahonovou, ta se ve své předchozí profesní kariéře proslavila jako šéfka firmy organizující v USA populární wrestlingové zápasy.

1:31 - Republikáni si připisují další čistý zisk a dokonce sesazení dosavadní demokratické senátorky. Arkansas bude nově v horní komoře Kongresu zastupovat republikán John Boozman, který porazil dosavadní senátorku Blanche Lincolnovou.

1:02 - V jednu hodinu středoevroského času se uzavřely volební místnosti v řadě států a je tu hned série výsledků. Na Floridě zvítězil republíkán Marco Rubio, který tak porazil jak demokrata Kendricka Meeka, tak současného guvernéra Charlieho Christa, který kandidoval jako nezávislý, ačkoli je guvernérem za republíkány. V Delaware podle očekávání prohrála republikánská kandidátka Tea Party Christine O´Donnelová, senátorem bude demokrat Chris Coons. Republikáni si připsali vítězství v dalších dvou státech: senátorkou za New Hampshire bude Kelly Ayotteová, svůj mandát v Alabamě obhájil podle očekávání dosavadní senátor Richard Shelby.

00:58 - Další vítězství pro republikány. Agentura AP předpovídá, že senátorem za Indianu se stane Dan Coats, který tak porazí demokrata Ellswortha. Pro republikány jde o čistý zisk, dosud byl totiž senátorem za Indianu demokrat Evan Bayh, který už však znovu nekandidoval.

0:48 - Sledujte přicházející výsledky v naší interaktivní mapě. Mapa se zobrazuje podle toho, jak přicházejí první výsledky senátních soubojů.

00:36 - Senátorem za Ohio se stane republikán Rob Portman. Jde o symbolicky důležité vítězství: Portman pracoval jako blízký spolupracovník prezidenta George Bushe, což využívali v kampani demokraté. Ačkoli bývalý prezident zůstává nepopulární, v kampani to evidentně voliče od hlasování pro Portmana neodradilo.

00:18 -  Konzervativní zpravodajský server přišel s předpovědí, že republikáni vyhrají na Floridě, v Illinois, Missouri, Pennsylvánii a ve Wisconsinu. Demokraté pak v Západní Virginii, Connecticutu, Coloradu, Nevadě a Washingtonu.

00:01 - První výsledky jsou tady! Republikán Rand Paul vyhrál volby do Senátu v Kentucky. Tento výsledek se ovšem očekával. První vítězství tím dosáhla také Tea Party, která ho nominovala. Paul přesvědčivě porazil státního návladního za demokraty Jacka Conwaye. V Indianě vyhrál volby do Senátu republikán Dan Coats. Ani tohle vítězství není žádným překvapením. Demokraté v očekávání porážky do předvolební kampaně v tomto státě vložili jen minimum peněz.

Takto chutná první vítězství Tea Party volební noci. Senátorem za Kentucky byl zvolen Rand Paul. Na snímku slaví před svými příznivci triumf spolu s manželkou Kelley
Takto chutná první vítězství Tea Party volební noci. Senátorem za Kentucky byl zvolen Rand Paul. Na snímku slaví před svými příznivci triumf spolu s manželkou Kelley | Foto: Reuters

23:02 - S nelichotivým hodnocením demokratů i republikánů přišla televizní stanice ABC. Podle toho, co říkali Američané, kteří dnes odevzdávali svůj hlas ve volbách, je přibližně stejný počet z nich (88 procent) nespokojen se stávající ekonomickou situací, jako tomu bylo před prezidentskými volbami v roce 2008, kdy se takto vyjádřilo 92 procent respondentů. O demokratech i republikánech má shodně špatné mínění 53 procent dotazovaných. Obamu hodnotí nicméně pozitivně stále 45 procent respondentů, Kongres 25 procent.

21:37 - V předvolebním průzkumu televize CNN řeklo 75 procent Američanů, že není spokojeno se sitaucí v zemi. Hlavním tématem voleb je ekonomická recese a nezaměstanost, která nyní činí 9, 6 procent. Republikáni tvrdí, že Obamova administrativa hospodářskou krizi nezvládá a za poslední dva roky se stav americké ekonomiky nezlepšil. Terorismus či války v Afghánistánu nebo Iráku se v předvolební kampani vůbec neřešily.

21:16 - Jsou hlášeny problémy s nefungujícími hlasovacími stroji v některých volebních místnostech ve státech Rhode Island a Alabama.

Čtěte: Američané rozhodují, co s rakovinou, která USA postihla

Čtěte: Stačily dva roky a z Obamy je stejný psanec jako Bush

21:13 - Tři kandidáti do Senátu jsou také na Floridě.

Republikán Marco Rubio, demokrat Kendrick Meek a nezávislý Charlie Crist. Ten rozesmál novináře, když na otázku, koho volil, odpověděl, že hlasování je tajné. Florida byla místem, kde v roce 2000 rozhodovaly jen stovky hlasů prezidentský souboj mezi Georgem Bushem a Alem Gorem. V roce 2008 tam vyhrál Obama, tentokrát je favoritem republikán.

V Los Angeles se volilo i u bazénu.
V Los Angeles se volilo i u bazénu. | Foto: Reuters

21:00 - Zajímavá je situace na Aljašce. Šanci dostat se do Senátu totiž mají tři politici. Kandidát Tea Party Joe Miller, který v republikánských primárkách porazil zkušenou političku Lisu Murkowskiovou. Ta se rozhodla i přes porážku kandidovat. Na rozdělení republikánských hlasů tak může vydělat demokrat Scotty McAdams, za hranicemi Aljašky málo známý starosta města Sitka. Guvernérkou Aljašky byla donedávna Sarah Palinová, která patří k vůdčím osobnostem Tea Party.

20:56 - Americká média upozorňují na to, že ne všechny výsledky budou známy hned ve středu ráno. Některé těsné souboje o senát či o křeslo guvernéra mohou být dlouho nerozhodnuté, výsledek může být dokonce oznámen až za několik dní.

Prohlédněte si fotografie: Takhle volí Američané

20:20 - Vedle voleb do Kongresu a voleb guvernérů je pozornost upřena také na Kalifornii, kde se hlasuje o legalizaci marihuany. Podle průzkumů mají mírně navrch odpůrci legalizace, na jejich straně je také republikánský guvernér Arnold Schwarzenegger

19:55 - Jsou hlášeny první problémy v hlasovacích místnostech. Ve státě Missouri zkolaboval počítačový systém, sloužící k ověření totožnosti voličů.

Čtěte: Chtějí vládnout USA a nemají šéfa. Jsou jako mozilla

19:50 - Někteří republikáni se obávají, že přílišný radikalismus Tea Party může nakonec nahrát demokratům. Příkladem je situace ve státě Kentucky, tradičně republikánském. Stranické primárky zde vyhrál stoupenec Tea Party Rand Paul, který je velmi kritický k Obamovi a v kampani například zpochybnil federální daně. Podle deníku Washington Post jeho radikální postoje nahrávají demokratovi Jacku Conwayovi, který může vyhrát, přestože by jinak proti umírněnějšímu republikánovi v Kentucky neměl šanci. Mnoho takzvaných středových voličů se obává Tea Party a vidí v nich populisty.

19:36 -Neúspěšný republikánský kandidát na prezidenta John McCain, který před dvěma lety prohrál s Barackem Obamou, se znovu uchází o senátorský post ve svém domovském státě Arizona. Očekává se, že bez problémů zvítězí.

Čtěte: Jeden volební masakr a Obama je blíž svému znovuzvolení

19:35 - Barack Obama nebude zdaleka prvním prezidentem, jehož stranu potká volební porážka v polovině jeho volebního období.

Bill Clinton se v roce 1994 musel vyrovnat s tím, že republikáni získali většinu v obou komorách Kongresu. Přesto v roce 1996 Clinton ve volbách znovu zvítězil. Ronald Reagana zase v roce 1986 potkala ztráta většiny jeho republikánů  v Senátu.

A ve volbách v roce 2006 demokraté ovládli Senát i Sněmovnu reprezentantů, zatímco v Bílém domě stále seděl republikán Bush. Pravda, Reagan i Bush se už nacházeli na rozdíl od Obamy ve druhém funkčním období.

Lidé volí v supermarketu ve městě Worcester ve státě Massachusetts.
Lidé volí v supermarketu ve městě Worcester ve státě Massachusetts. | Foto: Reuters

19:12 - Ve volbách Senátu se také hraje o křeslo za stát Illinois, na kterém dříve seděl Obama. Podle průzkumů to vypadá, že republikán Mark Kirk porazí demokrata Alexi Giannouliase. Téměř jisté je, že demokraté neuspějí v Arkansasu, kde kdysi dělal guvernéra Bill Clinton.

Čtěte: Tři katastrofy Obamy a Amerikou se prožene červená vlna

18:59 - Barack Obama se na poslední chvíli snažil přimět voliče Demokratické strany, aby přišli. "Nemůžete ovlivnit svoji budoucnost, když nepůjdete k volbám," zněla jeho výzva. V demokratickém táboře totiž panují obavy, že tradičních a skalních voličů přijde tentokrát o hodně méně než těch republikánských.

18:57 - Volební účast je zřejmě vysoká. Podle televize ABC například v Nevadě dosádne zhruba 65 procent a ve státě Oregon na západním pobřeží až 72 procent.

18:40 - Ostře sledovaný je senátní souboj ve státě Nevada. Stojí tam proti sobě vůdce senátních demokratů Harry Reid a stoupenkyně konzervativního hnutí Tea Party Sharron Angleová. Pokud Reid prohraje, bude to tvrdá rána pro Demokratickou stranu i prezidenta Baracka Obamu a naopak velký triumf pro Tea Party.

Čtěte o Tea Party: Kdo jsou nastupující vládci? Konzervy v jednom šiku

 

18:40 - Volební místnosti se otevřely jako první ve státě Vermont na východním pobřeží, volby skončí uzavřením místností na Aljašce a Havaji ve středu v pět hodin ráno našeho času. První výsledky z východního pobřeží budeme znát krátce po půlnoci, celkové výsledky až ráno.

18:36 - V Ohiu se očekává tvrdý a těsný souboj o guvernérský post. Demokratického guvernéra Teda Stricklanda, který usiluje o znovuzvolení, podpořil v rozhlasových spotech bývalý prezident Bill Clinton. Ten se mezi Američany těší stále velké oblibě.

18:34 - Ve Sněmovně reprezentantů mají nyní demokraté 255 křesel, republikáni 178. Podle průzkumů se to ale po volbách změní a většina bude na straně republikánů. Šéfku Sněmovny reprezentantů, demokratku Nancy Pelosiovou, tak ve funkci zřejmě nahradí nynější vůdce republikánů ve sněmovně John Boehner. Ten dnes řekl při hlasování ve svém domovském státě Ohio: "Dnes bude velký den. Máme velkou šanci získat většinu."

18:29 - Aktuálně.cz pro vás bude průběh celé volební noci sledovat v online reportáži. Přineseme vám všechny výsledky okamžitě, jak budou z USA přicházet. Sledovat je budete moci i v průběžně aktualizované interaktivní mapě. Nedlouho po sečtení hlasů si na Aktuálně.cz budete moci přečíst i první povolební analýzu.

 

Právě se děje

Další zprávy