Živě: Danylyšyn se na Ukrajině může stát ministrem

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Bohdan Danylyšyn.
Bohdan Danylyšyn. | Foto: Ondřej Besperát

Kyjev - Po pondělním ukončení dvakrát nastavovaného klidu zbraní se na Ukrajině znovu bojuje. Vládní síly pokračují v ofenzivě proti separatistům.

Podle ukrajinské armády se povstalci ve středu pokusili sestřelit bombardér Su-24. Pilotovi se ale podařilo přistát.

Ukrajinská tajná služba SBU pak ohlásila, že zatkla jednoho z koordinátorů povstalců v Doněcké oblasti při pokusu o koupi těžkých kulometů.

Středeční dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil

Ještě do soboty 5. července by se k dalšímu jednání o příměří měla sejít třístranná kontaktní skupina, v níž jsou zástupci Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ruský ministr zahraničí Lavrov nicméně upozornil, že aby jednání o zastavení palby byla úspěšná, musí se jich zúčastnit především zástupci bojujících stran, tedy i rebelů.

20:45

Rusko a Ukrajina se dohodly na krocích k uklidnění situace na východě Ukrajiny. Podle agentury DPA to dnes v Berlíně prohlásil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier po schůzce se svými kolegy z Ukrajiny, Ruska a Francie věnované ukrajinské krizi.

"Dnes se nám podařilo dospět k dohodě o souboru opatření, jež mohou v souhrnu ukázat cestu k oboustrannému příměří," prohlásil šéf německé diplomacie na závěr jednání s ukrajinským ministrem Pavlem Klimkinem, ruským Sergejem Lavrovem a francouzským Laurentem Fabiusem.

20:40

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes podle agentury Reuters uvedl, že ukrajinská vláda ve čtvrtek požádá parlament o schválení zákonných opatření, která by umožňovala vyhlásit stav nouze v energetickém sektoru. Vláda by v takovém případě mohla nařizovat státním i soukromým plynárenským podnikům, komu a za jaké ceny mají dodávat plyn.

19:40

Ukrajinské ozbrojené síly přišly od začátku vojenské akce na východě Ukrajiny o 200 vojáků, gardistů, policistů a spolupracovníků. Dalších 619 jich bylo zraněno. Oznámil to dnes v Kyjevě mluvčí bezpečnostní rady státu Andrij Lysenko. Armáda podle agentury Interfax uvedla, že rebelové dnes zasáhli ukrajinský bojový letoun, pilot ale s poničeným strojem dokázal přistát. Podle ministerstva obrany další letoun havaroval při přistání v Dněpropetrovsku, ale "jen" kvůli selhání techniky.

18:45

Ruský premiér Dmitrij Medveděv předpověděl, že Ukrajinu čeká na podzim "úplná plynová krize", bude-li pokračovat její spor s Ruskem o ceně a dodávkách této energetické suroviny. Zároveň podle ruských agentur na Facebooku slíbil ochránit ruský trh před dopadem asociační dohody Kyjeva s Evropskou unií. Medveděv poukázal i na to, že obnovit mírová jednání s povstalci na východě Ukrajiny bude po přerušení příměří těžší.

16:40

Moldavský parlament ratifikoval asociační dohodu s Evropskou unií, kterou v pátek v Bruselu podepsal premiér Iurie Leanca - přes značnou nelibost Moskvy.

Podle agentury AP ve 101členném jednokomorovém parlamentu pro stvrzení dohody hlasovalo 59 poslanců, zatímco proti byli jen čtyři.

Asociační smlouvu s EU v pátek podepsala také Gruzie a ekonomickou část rovněž ukrajinský prezident Petro Porošenko. Politickou část smlouvy podepsal za Ukrajinu už na konci března úřadující premiér Arsenij Jaceňuk.

Petro Porošenko v Bruselu podepisuje asociační dohodu s EU
Petro Porošenko v Bruselu podepisuje asociační dohodu s EU | Foto: Reuters
16:23

Podle listu Ukrajinska pravda mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko uvedl, že armáda osvobodila tři obce - Zakotne, Brusivka a Staryj Karan. Zasadila také údery 120 objektům "teroristů" a zcela prý zničila jeden jejich tábor. Ztráty na straně povstalců jdou prý do stovek.

15:59

Rusko plánuje vydat bankovku věnovanou Krymu. S odkazem na vysokého úředníka centrální banky to napsala agentura Reuters.

"Máme v plánu vydat bankovku věnovanou Krymu, ale bude to bankovka nominální hodnoty, která už je v oběhu.“

15:35

"Proto vyzývám Rusko, aby přehodnotilo svůj kurz a zahájilo dlouhý proces, který povede k obnovení ztracené důvěry," dodal Rasmussen s tím, že NATO bude vždy usilovat o zajištění bezpečnosti svých členů.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen oznamuje posílení vojenské přítomnosti ve východní Evropě. (16. dubna 2014)
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen oznamuje posílení vojenské přítomnosti ve východní Evropě. (16. dubna 2014) | Foto: Reuters
15:30

Šéf NATO pak prohlásil, že Aliance je v Pobaltí viditelně přítomná a že je připravena podniknout i další kroky v tomto směru, pokud napětí ve východní Evropě poroste.

"Rusko nyní ohrožuje mír a bezpečnost, které jsme vybudovali po pádu Berlínské zdi. A nikdo nechce, aby se do Evropy vrátila studená válka a aby naším kontinentem vedly nové dělicí linie," prohlásil generální tajemník NATO.

15:20

Německá kancléřka Angela Merkelová po schůzce se šéfem NATO Andersem Foghem Rasmussenem uvedla, že členské země Severoatlantické aliance by se v budoucnu chtěly vrátit ke spolupráci s Ruskem. Zatím to ale podle ní není možné.

"Spolupráce mezi NATO a Ruskem je nyní omezená, nebo dokonce zastavená. Já toho lituji. Jako členové NATO jsme byli vůči Rusku vždy konstruktivní a stavěli jsme se ke spolupráci otevřeně. Rádi bychom se jednoho dne k této možnosti vrátili," řekla Merkelová.

Foto: Reuters
15:18

Snímek fotografa agentury Reuters zobrazuje příbuzné mužů, kteří byli povoláni do armády. Demonstrující s transparenty u budovy ukrajinského parlamentu v Kyjevě požadují návrat členů rodiny.

Foto: Reuters
15:08

Boje na východě Ukrajiny doprovázejí exploze na železnici. Doněcká i Luhanská oblast, kde operují separatisté, mají hustou železniční síť jak pro nákladní, tak osobní dopravu.

Od poloviny června exploze výbušnin ničí jednu trasu za druhou. Více čtěte zde.

Vykolejený vlak.
Vykolejený vlak. | Foto: Reuters
15:01

Danylyšyn, který se v současné době nachází v Praze, v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že od ukrajinské vlády dosud žádnou nabídku nedostal.

Upřesnil také, že by byl ochoten pracovat pro tamní kabinet pouze za podmínky, že by mohl prosazovat ekonomický program, který se svým týmem připravil.

14:59

Ukrajinský exministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který v Česku získal téměř před čtyřmi léty politický azyl, by se údajně mohl stát novým ministrem hospodářského rozvoje a obchodu.

Informovala o tom agentura Unian s tím, že dosavadní úřadující šéf tohoto resortu Pavlo Šermeta odstoupil ze své funkce. Ten to však později popřel s tím, že demisi dosud nepodával.

Foto: Ludvík Hradilek
14:20

Ukrajinská tajná služba SBU ohlásila, že zatkla jednoho z koordinátorů povstalců, samozvaného starostu města Horlivka v Doněcké oblasti Volodymyra Kolosňuka, a to při pokusu o koupi těžkých kulometů.

14:18

Rebelové během uplynulých 24 hodin napadli palbou vládní síly v 19 případech, tři vojáky zabili a deset zranili, oznámila agentura Unian s odvoláním na mluvčího bezpečnostní rady Andrije Lysenka.

"Jednotlivé skupiny ozbrojenců neustávají v pokusech dostat se z obklíčení, (...) avšak všechny útoky byly úspěšně odraženy," řekl.

Proruský separatista na check-pointu v Luhansku.
Proruský separatista na check-pointu v Luhansku. | Foto: Reuters
14:15

Podle ukrajinské armády se dnes povstalci pokusili sestřelit bombardér Su-24. Střela prý zasáhla jeden ze dvou motorů, pilotovi se však požár pohonné jednotky podařilo uhasit.

Následně podle mluvčího armádní operace Oleksije Dmytraškovského ještě zvládl zlikvidovat palebné postavení povstalců a se strojem bezpečně přistát.

13:59

"Ozbrojené síly a Národní garda pokračují v ofenzivě proti teroristům a zločincům. Akce naší armády jsou účinné a mají výsledky,“ cituje šéfa ukrajinského parlamentu Oleksandra Turčynova agentura Reuters.

Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není. Zde si techniku prohlíží úřadující prezident Oleksandr Turčynov.
Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není. Zde si techniku prohlíží úřadující prezident Oleksandr Turčynov. | Foto: Reuters
13:13

Roztrhne se Ukrajina? Podívejte se, jak na otázku Aktuálně.cz v dubnu tohoto roku odpovídali čeští reportéři, kteří Rusko a Ukrajinu zažili na vlastní kůži. Podařilo se jim odhadnout budoucí vývoj ukrajinské krize?

13:03

Hlavní protiřečení podle listu tkvělo v Putinových prohlášeních o právu států vybrat si vlastní cestu a o životních zájmech Ruska v zahraničí.

"Pokud má Rusko právo bez cizího vměšování rozhodovat o svém osudu, proč takové právo nemá Ukrajina? A proč, jestli se Rusku nelíbí vměšování Západu do osudu této země, napodobujeme podle našeho názoru ty nejhorší modely západní politiky?"

12:59

Komentátor internetového listu Gazeta.ru kriticky zhodnotil úterní vystoupení prezidenta Vladimira Putina před ruskými diplomaty a označil ho za pokus ospravedlnit a zdůvodnit nový politický kurz Ruska.

"Zjevná protiřečení si, kterými projev překypoval, jsou zcela pochopitelná: pokud v Kremlu cítí, že mají naprostou pravdu, pak stejně jako dřív nemají valnou představu o tom, co dělat 'po Krymu'," usoudil komentátor.

Foto: Reuters
11:40

"Vojenského cvičení se zúčastnilo přes 65 000 vojáků, 177 letadel, 56 bitevních helikoptér, 5500 vojenských vozidel a obrněných transportérů," řekl Šojgu. Poprvé za posledních několik let byli podle něj výsadkáři ve velkém počtu i s vojenským vybavením přepraveni do oblastí vzdálených až 3500 kilometrů.

11:35

Moskva zveřejnila výsledky ruských manévrů u hranic s Ukrajinou. Ukázaly, že ruští vojáci jsou schopni do 72 hodin zaujmout pozice v oblastech vzdálených přes 3000 kilometrů. Řekl to ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

10:45

Těžké boje zasáhly také Slavjansk, další z povstaleckých center. Zcela zničena prý byla rozvodná stanice na severu Slavjansku, takže město se ocitlo bez elektřiny.

Ve fotogalerii se podívejte na snímky ze zničeného Slavjansku.

10:40

Podle povstalců vojáci ostřelují Kramatorsk.

"Město bylo doslova zasypáno granáty," uvedlo tiskové středisko doněckých povstalců. Upřesnilo, že vojsko zřejmě nasadilo raketomet Grad.

Foto: Reuters
10:35

Na východě Ukrajiny během nočního útoku proruských separatistů na hraniční post u města Novoazovsk podle ukrajinské armády zahynul voják.

Rebelové podle ní protiletadlovou střelou zasáhli bombardér, pilot ale s poničeným strojem dokázal přistát.

10:25

Obchody se střelnými zbraněmi ve východoukrajinském Doněcku zejí prázdnotou. Pušky, které dříve plnily police, byly všechny odkoupeny nebo ukradeny, informovala agentura Reuters.

"V době války chce zbraň každý. K prodeji už žádné nezbyly," řekl manažer jednoho z obchodů. Některé ze zbraní raději poslal zpět do firemních skladů v Kyjevě.

Foto: Reuters
10:10
10:00

Podle německého deníku Süddeutsche Zeitung mají ministři zahraničí na berlínské schůzce hovořit především o možnostech opětovného vyhlášení příměří na východě Ukrajiny.

To po dvojitém prodloužení nakonec vypršelo v pondělí ve 21:00 hodin. Porušováno ale bylo i během svého trvání.

09:50

K jednání o krizi na Ukrajině se dnes v Berlíně sejdou šéfové diplomacií Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny.

Schůzka se koná z iniciativy německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera.

Foto: Reuters
09:45

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, kde budeme i dnes sledovat vše podstatné kolem krize na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 3. 7. 2014 0:07
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy