Živě: Ruský voják ohrožoval Istanbul raketometem, Turecko mluví o provokaci

Živě
Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem sledujeme v online reportáži.
Turecká pořádková policie před konzulátem Ruské federace v centru Istanbulu.
Turecká pořádková policie před konzulátem Ruské federace v centru Istanbulu. | Foto: Reuters

Londýn/Moskva - V londýnském metru muž s nožem zaútočil na cestující. Údajně křičel, že jde o pomstu za Sýrii. Policie jej po několika minutách zadržela a britské úřady považují útok za teroristický čin. V zemi platí druhý nejvyšší stupeň protiteroristických opatření.

Spojené státy se stále vzpamatovávají ze středeční střelby v kalifornském San Bernardinu, při které zemřelo 14 lidí. V neděli večer místního času chce americký prezident Barack Obama v proslovu k národu představit opatření na ochranu obyvatel před terorismem.

Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem sledujeme v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

Živě
Aktualizovat reportáž
20:46

Palestinský útočník napadl večer v Jeruzalémě skupinu Izraelců. Nejprve se do ní pokusil najet autem, poté vylezl ven a zaútočil nožem. Dva Izraelci utrpěli lehká zranění, útočník byl zastřelen, uvedl list The Times of Israel. K útoku došlo v ultraortodoxní jeruzalémské čtvrti. Útočníkem byl údajně jednadvacetiletý muž z východního Jeruzaléma. Jedním ze zraněných je policista, který byl pobodán na rameni, ošetřen na místě a následně převezen do nemocnice. Policisté nyní na místě vyšetřují okolnosti incidentu. Jde o poslední z řady násilností, které trvají od konce září a mají na kontě životy více než 120 lidí.

20:28

V centrální části Sýrie zasáhlo nejméně 45 leteckých úderů město Palmýra, které mají pod kontrolou islamisté. Nálety nejspíš podnikly ruské letouny, uvedli aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva. Několik osob utrpělo zranění, přesné detaily o obětech ale nejsou známy.

19:55

Barack Obama vystoupí v proslovu k národu, při němž představí opatření na ochranu obyvatel před terorismem, v pondělí ve 2:00 SEČ. Obama chce podle tiskové zprávy Bílého domu z Oválné pracovny hovořit o krocích, které "zajistí obyvatelstvu bezpečnost", o boji s teroristickou hrozbou a především o tom, "jak ji porazíme". Promluvit by měl také o stavu vyšetřování "tragického útoku" v San Bernardinu.

Podle světových agentura má Obama v úmyslu zejména pokusit se Američany po útocích v Kalifornii i Paříži uklidnit a vyzvat je, aby se nenechali zastrašit. Chce veřejnost rovněž ujistit, že jeho vláda nebere teroristické hrozby na lehkou váhu. Jak poznamenala agentura AP, neočekává se nicméně, že by oznámil nějaké podstatné změny v americkém boji proti radikálům Islámského státu.

Foto: Reuters
19:21

Rakouská policie oznámila, že v sobotu zadržela sedmnáctiletou švédskou dívku, která chtěla odcestovat do Sýrie. Podle policejního mluvčího Romana Hahslingera byla dívka, jejíž jméno nebylo zveřejněno, zadržena večer na vídeňském nádraží Westbahnhof. Nyní je v policejní vazbě. Dívka prý policistům řekla, že měla v plánu setkat se ve Vídni se svou přítelkyní a poté pokračovat v cestě do Sýrie. Švédský deník Expressen informoval, že dívka zmizela ve středu. Podle její rodiny se radikalizovala a příbuzní měli obavy, že má v plánu odcestovat do Sýrie, aby se tam připojila k Islámskému státu.

18:49

Saúdskoarabské velvyslanectví v Berlíně uvedlo, že Saúdská Arábie má zájem o omezování radikalizace mladých lidí. Upozornilo rovněž na své předchozí prohlášení, ve kterém popřelo záměr vybudovat v Německu 200 mešit. "Stejně jako Německo jsme součástí koalice namířené proti Islámskému státu a bok po boku bojujeme proti teroru," uvedla ambasáda.

18:44

Stovky tureckých vojáků, kteří operují na území Iráku poblíž města Mosul, se musí stáhnout zpátky do Turecka. Svému tureckému protějšku to dnes sdělil irácký ministr obrany Chálid Ubajdí. Vojáci byli podle něj nasazeni na severu Iráku bez vědomí centrální vlády v Bagdádu. Turci u Mosulu mimo jiné trénují irácké dobrovolníky bojující proti islamistům a Ankara tvrdí, že výcvikový tábor byl založen ve spolupráci s iráckými úřady.

Přítomnost tureckých vojáků v Iráku v uplynulých dnech zkritizoval irácký prezident, premiér i ministerstvo zahraničí. Uvedli, že jde o nepřátelský čin a porušení mezinárodního práva. Ministerstvo si na protest předvolalo tureckého velvyslance v Bagdádu.

18:36

Turecko obvinilo Rusko z provokace poté, co jeden z členů posádky ruské lodi projíždějící v sobotu kolem Istanbulu údajně držel na ramenou raketomet. Informovala o tom turecká televizní stanice NTV. Vztahy mezi Ankarou a Moskvou se v posledních dnech zhoršily poté, co turecké letectvo sestřelilo ruský letoun zasahující v Sýrii, který údajně narušil turecký vzdušný prostor. Při incidentu přišel o život ruský pilot.

Turecká televize odvysílala záběry, na kterých je podle ní vidět muž s raketometem stojící na palubě velké ruské výsadkářské lodi Cezar Kunikov. Ta v sobotu proplouvala Bosporským průlivem a údajně směřovala do Sýrie.

17:44

Jordánský občan s americkým pasem se pokusil otevřít dveře do pilotní kabiny v letadle společnosti Lufthansa směřujícím z Frankfurtu do Bělehradu. Ostatní cestující ho ale přemohli a v jeho konání mu zabránili, informoval dnes srbský deník Blic. Na přemožení pasažéra se prý významně podíleli srbský házenkář Milan Mirković a jeho ruský kolega Alexej Rastvorcev, kteří cestovali stejným letadlem.

 

K dramatické situaci došlo ve výšce 11 tisíc metrů, když se letadlo pohybovalo v rakouském vzdušném prostoru. Jordánec prý začal hrozit, že otevře dveře do kokpitu. Podle šéfa házenkářského týmu z Vojvodiny Milana Djukiče byl muž podezřelý již při nástupu do letadla. Posádka s pomocí házenkářů mu v jeho činu zabránila a po příletu byl Jordánec předán srbské policii, která ho vyslýchá.

17:38

Syrští bratři Alli (17) a Ahmed (15) toužili, že se dostanou do Německa. Podařilo se jim to. Jsou ale chlapci spokojení? Ne, chybí jim jejich rodina a kamarádi, kteří zůstali v Sýrii.

Video UNICEF je součástí kampaně #fightunfair, která se mimo jiné snaží upozornit na neférovost osudu dětí, které musí před válkou prchat ze svých domovů.

16:57

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel vyzval Saúdskou Arábii, aby přestala podporovat náboženské radikály. Největší světový vývozce ropy podle něj po celém světě financuje mešity, které jsou zdrojem nebezpečných islamistů.

 

Gabriel upozornil, že Saúdská Arábie je důležitá pro řešení konfliktů na Blízkém východě. "Musíme však dát Saúdům zároveň najevo, že skončila doba zavírání očí. Ze Saúdské Arábie jsou po celém světě financovány vahhábistické mešity. Z těchto komunit vychází řada nebezpečných islamistů," řekl Gabriel německému listu Bild am Sonntag.

 

Přísná interpretace islámu známá jako vahhábismus je v Saúdské Arábii státním náboženstvím. Podle šéfa poslanců německé vládní sociální demokracie (SPD) Thomase Oppermanna poskytuje vahhábismus ideologii rovněž Islámskému státu a přispívá k radikalizaci umírněných muslimů.

16:17

BBC zveřejnilo na svém webu video, ve kterém je vidět, jak policie v sobotu zneškodnila útočníka, který poranil nožem tři spolucestující.

Při jeho zatýkání někdo z přihlížejících pronesl větu: "You ain't no Muslim bruv" [Ty nejsi žádný muslim bratře]. Replika se spontánně stala populárním hashtagem na twitteru, kde lidé vyjadřují podporu britským muslimům a odsuzují terorismus.

15:43

Nejméně 32 bojovníků organizace Islámský stát bylo v neděli zabito a dalších 40 bylo raněno po sérii leteckých útoků v syrské provincii Rakka. Letecké útoky podnikla koalice vedená Spojenými státy, která se zaměřuje na likvidaci islámských teroristů. Pozice radikálů v blízkosti hlavního města provincie zasáhlo více jak 15 bomb, uvedla agentura Reuters.

15:28

Libye, která se zmítá v chaosu od svržení diktátora Kaddáfího v roce 2011, udělala krok k obnově pořádku. Soupeřící libyjské strany se dohodly na mírovém plánu, který má ukončit konflikt. Oznámila to podle zahraničních agentura televize Al-Arabíja.

Podle agentury DPA je překvapivě dohodnutý plán protinávrhem k dohodě vyjednané za zprostředkování OSN. Oba dokumenty mají ale společné to, že zemi zmítanou občanskou válkou má řídit vláda národní jednoty. Představitelé obou rivalizujících libyjských parlamentů v Tripolisu a Tobrúku se při setkání v Tunisku dohodli, že své zástupce do vlády národní jednoty jmenují do 14 dnů, napsal dnešní list Libya Herald.

 

Mocenské vakuum nahrávalo především radikálům, kteří nastalé situace využili a posílili své pozice. Někteří z nich se přihlásili k organizaci Islámský stát (IS), která operuje především v Iráku a v Sýrii.

14:18

Pětaosmdesát procent Čechů by podpořilo vazbu bez soudu pro lidi podezřelé z terorismu, zjistil průzkum TNS Aisa pro Českou televizi. Nabídka možností v listopadovém průzkumu byla inspirována balíčkem protiteroristických úprav zákonů, které slovenská vláda předložila parlamentu. Více než čtyři pětiny ze 1200 respondentů podpořily vedle možnosti vazby bez rozhodnutí soudu v případech podezření z terorismu také omezování pohybu těchto lidí přes hranice oběma směry. Lidé by obecně byli pro zavedení přísnější protiteroristické legislativy. Rozhodně to podpořilo 61 procent respondentů, dalších 21 procent je spíše pro.

13:25

Britské vzdušné údery v Sýrii nezastaví teroristickou organizaci Islámský stát (IS), řekl v rozhovoru pro Sunday Times syrský prezident Bašár Asad. "Britové znovu selžou," uvedl Asad. "Není možné vyříznout část nádoru. Je třeba ho vyjmout celý. Tato britská operace se snaží vyříznout jen jeho část. Tím dosáhnou jen toho, že se bude nádor šířit tělem rychleji."

Bašár Asad, prezident Sýrie.
Bašár Asad, prezident Sýrie. | Foto: Reuters
11:59

Uprchlická krize je tématem, které letos zaměstnává s velkým náskokem nejvíce německých občanů. Jak vyplynulo z průzkumu společnosti Forsa, označily ji téměř dvě třetiny dotázaných (62,2 procenta) za otázku, kterou se oni osobně nejvíce zabývali. Na druhém místě seznamu nejpalčivějších otázek následovala hrozba v podobě islámského teroru, kterou uvedly 44,7 procenta dotázaných. Konkrétně se většina odpovědí vztahovala k listopadovým útokům v Paříži, které se staly krátce před provedením ankety.

11:32

Státní fond dopravní infrastruktury by mohl v budoucnu financovat kromě jiného také vybavení letišť bezpečnostními prostředky proti terorismu. Doporučil to sněmovní hospodářský výbor. Velká letiště, například Letiště Václava Havla, mají zabezpečení na vysoké úrovni, potíže ale mohou mít regionální letiště.

11:00

K útoku na konvoj guvernéra jihojemenské provincie Aden Džafara Saada se přihlásila skupina Islámský stát. V prohlášení zveřejněném na twitteru uvedla, že její bojovníci odpálili výbušninu nastraženou v autě při průjezdu konvoje guvernéra  rezidenční čtvrtí Tavahí. První zprávy hovořily o domněnce, že guvernérův konvoj byl zasažen raketou nebo granátem.

10:55

Zmizení rodilého Syřana Khaleda, jenž žil v Londýně a používal devět přezdívek, vyvolává podle britských médií vážné pochyby ohledně schopnosti britských úřadů zajistit kontrolu hranic. Muž vybral ve prospěch islamistů desítky tisíc liber. Posílal jim prý výnosy z údajných humanitárních sbírek na pomoc syrským uprchlíkům.

10:29

Muži, který z Británie mohutně finančně podporoval radikální hnutí Islámský stát, se podařilo uprchnout patrně za islamisty do Sýrie. Pětačtyřicetiletého Mohammeda Khaleda přitom sledovaly tajné služby, byl vysoko na teroristickém sankčním seznamu a úřady mu nechaly zmrazit majetek, píše britský tisk s odvoláním na soudní dokumenty.

Tajné služby se navíc podle soudních dokumentů obávají, že Khaled by mohl ze Sýrie plánovat útoky v Británii, která se tento týden připojila ke koalici podnikající údery na pozice IS v této blízkovýchodní zemi.

10:26

Opoziční bojovníci začali o víkendu opouštět poslední čtvrť západosyrského města Homs, kterou měla opozice dosud pod kontrolou. Do čtvrti Váir, kde žije zhruba 75 000 lidí, začala proudit humanitární pomoc. Naplňování dohody mezi opozicí a vládou, vyjednané se zapojením OSN, potvrdil guvernér provincie Homs Talál Barazí.

Dohoda uzavřená v úterý umožnila ukončit bombardování čtvrti Váir. Na jejím základě má celkem asi 3200 povstalců odejít z Homsu, který si za dlouhodobý vzdor proti syrské armádě vysloužil přezdívku hlavní město revoluce, do dvou měsíců. V první fázi má jít o 200 až 300 ozbrojených mužů. Součástí dohody je uzavření příměří, propuštění vězňů a navrácení státních institucí zpět do rukou režimu.

09:55

Nejen Evropa má strach z islámu, ale také islám má strach z Evropy. Tvrdí to uznávaný sociolog Ivo Možný, laureát letošní ceny nadačního fondu Neuron za přínos světové vědě. Radikalizace mladých muslimů vzniká podle něj také ze strachu o obranu jejich tradičních hodnot. Muslimové se podle Možného obávají toho, že je současná evropská společnost, feminismus a odklon od rodiny ohrožují. "Arabové, u nichž byla moc mezi muži a ženami vyvážená tak, že si nekonkurovali, jsou z Evropy zděšeni. Bojí se, že by se jejich ženy mohly stát feministkami," uvedl sociolog.

08:35

Přístav Aden byl do července, kdy jej osvobodila koalice pod vedením Saúdské Arábie, pod kontrolou šíitských povstalců. Nedávno se tam uchýlila vláda i prezident po návratu z exilu. Ve městě ale podle místních lidí panuje stále chaos a v ulicích jsou vyzbrojení radikálové. Zmatku v Adenu podle AP využívá především místní odnož radikální organizace Al-Káida, jejíž přítomnost ve městě je stále silnější.

08:23

Patrně při raketovém útoku byl dnes zabit guvernér jihojemenské provincie Aden a několik jeho osobních strážců. Silná exploze nastala, když jel guvernér v konvoji do svého úřadu. Podle agentury AP zahynulo také šest jeho bodyguardů. Přesnou příčinu výbuchu úřady zjišťují.

07:24

Život syrského uprchlíka, který si naprosto bez peněz v Libanonu vydělával prodejem propisek, se od základů změnil. Fotografie třiatřicetiletého Abdala, který drží v náručí svou spící dceru, obletěla před pár měsíci celý svět a spustila kampaň, ve které se vybralo v přepočtu již 4,8 milionu korun. Otcovi dvou dětí se od osudné fotografie podařilo otevřít si pekárnu, prodejnu kebabu a malou restauraci a zaměstnává 16 syrských uprchlíků, napsal britský list The Times.

Foto: CNN
07:10

Obama chce podle tiskové zprávy Bílého domu z Oválné pracovny hovořit o krocích, které "zajistí obyvatelstvu bezpečnost", o boji s teroristickou hrozbou a především o tom, "jak ji porazíme". Promluvit by měl také o stavu vyšetřování "tragického útoku" v San Bernardinu.

07:07

Po střelbě v kalifornském San Bernardinu chce americký prezident Barack Obama v proslovu k národu představit opatření na ochranu obyvatel před terorismem. Z Bílého domu Američany osloví v neděli večer místního času.

Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem bezpečnostní situace v Evropě a boje s Islámským státem.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 6. 12. 2015 23:11
 

Právě se děje

Další zprávy