reklama
 
 

Živě: "Teroristický incident" v Londýně. Muž útočil nožem v metru, policie ho zadržela

AKTUALIZOVÁNO 6. 12. 2015
reklama
Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem jsme sledovali v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

Souhrn událostí

reklama
0:57
Aktuálně.cz

Milí čtenáři, pro dnešek ukončujeme online reportáž k bezpečnostní situaci ve světě, s novými aktualitami se přihlásíme ráno.

0:37
Twitter

Šéf labouristů Jeremy Corbyn reagoval na události v metru prostřednictvím twitteru.

0:33
Británie

V Británii platí druhý nejvyšší stupeň protiteroristických opatření. To znamená, že útok je "vysoce pravděpodobný". Vláda tento stupeň zavedla loni v srpnu kvůli ohrožení souvisejícímu s činností organizace Islámský stát (IS).

0:29
Británie

Podle serveru Evening Standard měl útočník v londýnském metru údajně křičet "To je za Sýrii". Policie to nechtěla komentovat.

0:23
Británie

Po útoku je v Londýně omezen provoz metra, po zbytek noci nebudou vlaky zastavovat mezi Liverpool Street, Woodfordem a Newbury Parkem. Další spoje nabírají velká zpoždění.

0:22
Británie

Policie obdržela nouzové volání v 19:06 místního času, útočník byl zadržen v 19:14.

0:19
Británie

"Vyšetřujeme to jako teroristický incident. Rád bych apeloval na veřejnost, aby zůstala klidná, ale pozorná. Hrozba terorismu stále trvá a pravděpodobnost potenciálního teroristického útoku zůstává vysoká," řekl stanici BBC šéf protiteroristické jednotky policie Richard Walton.

0:15
Británie

Podrobnosti k incidentu z londýnského metra: útočník s nožem údajně vyhrožoval ve stanici Leytonstone ostatním cestujícím a začal útočit na kolemjdoucí. Než ho policie zadržela, stihl pobodat tři lidi. Jeden muž je vážně zraněn, není však ohrožen na životě.

23:52
Británie

Jeden z napadených lidí utrpěl vážná bodná zranění, policie následně útočníka pacifikovala s pomocí elektrického paralyzéru a zadržela.

23:50
Británie

V jedné ze stanic ve východní části Londýna došlo večer kolem 19. hodiny místního času k napadení nožem, které britská policie vyšetřuje jako "teroristický incident". Zprávu přinesla stanice BBC.

 

20:44
Irák

Asíl Nudžajfí, bývalý guvernér provincie Ninive, který je zakladatelem výcvikového tábora u Mosulu, tvrdí, že jsou turečtí vojáci v oblasti na žádost premiéra Hajdara Abádího a ministra obrany Chálida Ubajdího. Vojáci prý místní sunnitské bojovníky jen cvičí, nevyzbrojují je. "Nedali nám žádné zbraně, i když jsme je žádali," citovala Nudžajfího agentura AP. "Vybavili jsme tuto jednotku na černém trhu z našich vlastních peněz a myslíme si, že budou nejlepší silou pro osvobození Mosulu," dodal.

19:16
USA

Podle nejnovějších údajů vypálili američtí piloti za prvních deset měsíců letošního roku na islamistické cíle během méně než poloviny uskutečněných letů. V roce 2014 přitom zbraně použili jen ve třetině letů.

19:15
USA

Oznámení americké armády přichází v době, kdy narůstá kritika ze strany republikánských kandidátů na prezidenta, že Obamova administrativa je v boji proti islamistům příliš mírná a že Spojené státy by měly proti radikálům z Islámského státu vést mnohem agresivnější boj.

19:14
Sýrie

Vzhledem k tomu, že Spojené státy v posledních týdnech operaci proti islamistům ještě vystupňovaly, letectvo nyní využívá "munici rychleji, než ji stíháme doplnit," uvedl armádní velitel Mark Welsh. "(Bombardéry) B-1 shazují rekordní množství bomb. (Stíhací letouny) F-15 jsou také zapojeny do boje, protože dokážou využít širokou škálu zbraní a navíc velmi flexibilně. Potřebujeme, aby fungovalo financování, abychom byli připravení na dlouhý boj," dodal Welsh.

19:12
Sýrie

Americké letectvo dosud při bombardování islamistických cílů v Sýrii a Iráku použilo více než 20 000 raket a bomb, informovala armáda. Operace trvá již 15 měsíců, munice ve skladech začíná postupně docházet a objevily se první výzvy po navýšení jak financování, tak i výroby zbraní, uvedla americká CNN.

17:06
Irák

Turecký bezpečnostní zdroj v pátek agentuře Reuters řekl, že v severním Iráku v oblasti Mosulu bylo nasazeno přinejmenším několik set tureckých vojáků, aby poskytli "odbornou pomoc" iráckým ozbrojeným silám, které v oblasti bojují proti islamistům. Zdroj tvrdil, že koalice zemí bojujících proti radikálnímu Islámskému státu (IS) byla o tomto kroku vyrozuměna.

17:05
Irák

Irácké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení označilo tureckou vojenskou aktivitu za invazi a odmítlo provádění jakýchkoli vojenských operací, které nejsou koordinovány s vládou v Bagdádu. Jde o "porušení mezinárodních norem a zákonů a irácké suverenity", okomentoval dění prezident Fuád Masúm s tím, že incident přispívá k dalšímu zvýšení napětí v regionu.

17:04
Irák

Irák dnes prohlásil, že proniknutí tureckých vojáků na sever provincie Ninive je narušením jeho svrchovanosti. Bagdád vyzval turecké síly k okamžitému stažení, informovala agentura Reuters. Úřad iráckého premiéra hovoří o vstupu "zhruba jednoho ozbrojeného praporu" tureckých vojáků. Podle iráckého prezidenta jde o porušení mezinárodního práva.

16:30
Sýrie

"O uplynulé noci se královské letectvo (RAF) projevilo v plné síle," uvedl ministr obrany Michael Fallon, který je na návštěvě britské základny Akrotiri na Kypru, odkud letouny do Sýrie vzlétají. Fallon během návštěvy vojenské základny poděkoval přítomným vojákům. Neřekl, jak dlouho by vojenská operace mohla trvat, prohlásil jen, že "nebude krátká ani jednoduchá".

16:28
Sýrie

Britské letouny podnikly druhou vlnu náletů na islamistické cíle v Sýrii. Nálety na ropná pole, která radikálové kontrolují, podnikla dvě bojová letadla typu Tornado a vůbec poprvé i dva stíhací letouny Typhoon, uvedla dnes britská BBC.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 5. 12. 2015

Související

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama