Živě: "Teroristický incident" v Londýně. Muž útočil nožem v metru, policie ho zadržela

Přenos skončil
Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Moskva - Střelec z kalifornského San Bernardina Syed Farook byl v kontaktu s nejméně dvěma zahraničními radikálními organizacemi včetně syrské An-Nusrá.

Nejméně tři lidé byli zabiti při sobotní razii bezpečnostních sil v domě údajného islamistického radikála v severním Libanonu.

Večer pak došlo k incidentu v londýnském metru, kde muž s nožem zaútočil na cestující. Policie jej po několika minutách zadržela.

Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem jsme sledovali v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

Přenos skončil
0:57 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Milí čtenáři, pro dnešek ukončujeme online reportáž k bezpečnostní situaci ve světě, s novými aktualitami se přihlásíme ráno.

0:37

Šéf labouristů Jeremy Corbyn reagoval na události v metru prostřednictvím twitteru.

0:33

V Británii platí druhý nejvyšší stupeň protiteroristických opatření. To znamená, že útok je "vysoce pravděpodobný". Vláda tento stupeň zavedla loni v srpnu kvůli ohrožení souvisejícímu s činností organizace Islámský stát (IS).

0:29

Podle serveru Evening Standard měl útočník v londýnském metru údajně křičet "To je za Sýrii". Policie to nechtěla komentovat.

0:23

Po útoku je v Londýně omezen provoz metra, po zbytek noci nebudou vlaky zastavovat mezi Liverpool Street, Woodfordem a Newbury Parkem. Další spoje nabírají velká zpoždění.

0:22

Policie obdržela nouzové volání v 19:06 místního času, útočník byl zadržen v 19:14.

0:19

"Vyšetřujeme to jako teroristický incident. Rád bych apeloval na veřejnost, aby zůstala klidná, ale pozorná. Hrozba terorismu stále trvá a pravděpodobnost potenciálního teroristického útoku zůstává vysoká," řekl stanici BBC šéf protiteroristické jednotky policie Richard Walton.

0:15

Podrobnosti k incidentu z londýnského metra: útočník s nožem údajně vyhrožoval ve stanici Leytonstone ostatním cestujícím a začal útočit na kolemjdoucí. Než ho policie zadržela, stihl pobodat tři lidi. Jeden muž je vážně zraněn, není však ohrožen na životě.

23:52

Jeden z napadených lidí utrpěl vážná bodná zranění, policie následně útočníka pacifikovala s pomocí elektrického paralyzéru a zadržela.

23:50

V jedné ze stanic ve východní části Londýna došlo večer kolem 19. hodiny místního času k napadení nožem, které britská policie vyšetřuje jako "teroristický incident". Zprávu přinesla stanice BBC.

 

20:44

Asíl Nudžajfí, bývalý guvernér provincie Ninive, který je zakladatelem výcvikového tábora u Mosulu, tvrdí, že jsou turečtí vojáci v oblasti na žádost premiéra Hajdara Abádího a ministra obrany Chálida Ubajdího. Vojáci prý místní sunnitské bojovníky jen cvičí, nevyzbrojují je. "Nedali nám žádné zbraně, i když jsme je žádali," citovala Nudžajfího agentura AP. "Vybavili jsme tuto jednotku na černém trhu z našich vlastních peněz a myslíme si, že budou nejlepší silou pro osvobození Mosulu," dodal.

19:16

Podle nejnovějších údajů vypálili američtí piloti za prvních deset měsíců letošního roku na islamistické cíle během méně než poloviny uskutečněných letů. V roce 2014 přitom zbraně použili jen ve třetině letů.

19:15

Oznámení americké armády přichází v době, kdy narůstá kritika ze strany republikánských kandidátů na prezidenta, že Obamova administrativa je v boji proti islamistům příliš mírná a že Spojené státy by měly proti radikálům z Islámského státu vést mnohem agresivnější boj.

19:14

Vzhledem k tomu, že Spojené státy v posledních týdnech operaci proti islamistům ještě vystupňovaly, letectvo nyní využívá "munici rychleji, než ji stíháme doplnit," uvedl armádní velitel Mark Welsh. "(Bombardéry) B-1 shazují rekordní množství bomb. (Stíhací letouny) F-15 jsou také zapojeny do boje, protože dokážou využít širokou škálu zbraní a navíc velmi flexibilně. Potřebujeme, aby fungovalo financování, abychom byli připravení na dlouhý boj," dodal Welsh.

19:12

Americké letectvo dosud při bombardování islamistických cílů v Sýrii a Iráku použilo více než 20 000 raket a bomb, informovala armáda. Operace trvá již 15 měsíců, munice ve skladech začíná postupně docházet a objevily se první výzvy po navýšení jak financování, tak i výroby zbraní, uvedla americká CNN.

17:06

Turecký bezpečnostní zdroj v pátek agentuře Reuters řekl, že v severním Iráku v oblasti Mosulu bylo nasazeno přinejmenším několik set tureckých vojáků, aby poskytli "odbornou pomoc" iráckým ozbrojeným silám, které v oblasti bojují proti islamistům. Zdroj tvrdil, že koalice zemí bojujících proti radikálnímu Islámskému státu (IS) byla o tomto kroku vyrozuměna.

17:05

Irácké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení označilo tureckou vojenskou aktivitu za invazi a odmítlo provádění jakýchkoli vojenských operací, které nejsou koordinovány s vládou v Bagdádu. Jde o "porušení mezinárodních norem a zákonů a irácké suverenity", okomentoval dění prezident Fuád Masúm s tím, že incident přispívá k dalšímu zvýšení napětí v regionu.

17:04

Irák dnes prohlásil, že proniknutí tureckých vojáků na sever provincie Ninive je narušením jeho svrchovanosti. Bagdád vyzval turecké síly k okamžitému stažení, informovala agentura Reuters. Úřad iráckého premiéra hovoří o vstupu "zhruba jednoho ozbrojeného praporu" tureckých vojáků. Podle iráckého prezidenta jde o porušení mezinárodního práva.

16:30

"O uplynulé noci se královské letectvo (RAF) projevilo v plné síle," uvedl ministr obrany Michael Fallon, který je na návštěvě britské základny Akrotiri na Kypru, odkud letouny do Sýrie vzlétají. Fallon během návštěvy vojenské základny poděkoval přítomným vojákům. Neřekl, jak dlouho by vojenská operace mohla trvat, prohlásil jen, že "nebude krátká ani jednoduchá".

16:28

Britské letouny podnikly druhou vlnu náletů na islamistické cíle v Sýrii. Nálety na ropná pole, která radikálové kontrolují, podnikla dvě bojová letadla typu Tornado a vůbec poprvé i dva stíhací letouny Typhoon, uvedla dnes britská BBC.

12:28

Politický přechod v Sýrii může nastat i za setrvání prezidenta Bašára Asada v čele země. Zopakoval to dnes francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v regionálním tisku.

"Jednotná Sýrie obnáší politický přechod. To neznamená, že Bašár Asad musí předtím odejít, ale jsou potřeba záruky do budoucnosti," uvedl Fabius.

11:25

Evropa musí ve stávající migrační krizi pomáhat těm, kteří to potřebují, nemůže ale jít přes hranice vlastního ohrožení, řekl dnes premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v projevu na sjezdu slovenské vládní strany Směru-SD.

Odmítl také návrhy na zmenšení schengenského prostoru volného pohybu osob. "Musíme pomoci těm, kteří pomoc skutečně potřebují. Současně vedle toho musíme vnímat bezpečností rizika," řekl Sobotka.

Foto: Jakub Plíhal
10:54

Islámský stát v rozhlasovém vysílání prohlásil, že za útokem v Kalifornii stojí jeho stoupenci. Dvojice, která zaútočila v centru sociálních služeb ve městě San Bernardino, podle vyjádření v rádiu patřila mezi stoupence džihádistické organizace. Přímou odpovědnost za útok, při kterém zemřelo 14 lidí, ale organizace nepřiznala.

10:34

Rus, kterého zabili džihádisté z Islámského státu (IS) byl podle vyjádření své adoptivní rodiny umírněný muslim, který se odmítl nechat naverbovat mezi islamisty. Video zachycující jeho vraždu IS zveřejnil tento týden na internetu.

09:23

Irák požaduje, aby se z jeho území "okamžitě" stáhly turecké jednotky, kterým nebylo uděleno povolení ke vstupu. "Máme potvrzeno, že turecké jednotky v počtu jednoho ozbrojeného regimentu s množstvím tanků a dělostřelectva vstoupily na irácké území....údajně kvůli tomu, aby trénovaly irácké skupiny...bez žádosti a autorizace iráckých údajů," uvedla kancelář premiéra. Nasazení Turků v Iráku Bagdád "považuje za vážné porušení irácké suverenity," uvedla agentura AFP.

09:15

Nejméně tři lidé byli zabiti při dnešní razii bezpečnostních sil v domě údajného islamistického radikála v severním Libanonu. Zahynuli dva civilisté a podezřelý, který se odpálil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní a zdravotnické zdroje.

Při zásahu ve městě Dajr Ammar severně od Tripolisu bylo zraněno nejméně deset dalších osob, včetně čtyř příslušníků bezpečnosti.

Libanon zahájil sérii razií a zatýkání proti radikálům po dvou listopadových sebevražedných útocích v Bejrútu. Při atentátech, k nimž se přihlásilo hnutí Islámský stát, zahynulo 44 osob.

08:15

An-Nusrá je syrskou odnoží teroristické organizace Al-Káida a konkurentem Islámského státu (IS). Dosud se přitom spekulovalo, že Farook a jeho žena Tashfeen Maliková měli blízko právě k IS, protože žena zastřelená policií spolu se svým partnerem po usmrcení 14 lidí ve středu vyjádřila sympatie k této organizaci na Facebooku.

08:10

Střelec z kalifornského San Bernardina Syed Farook byl v kontaktu s nejméně dvěma zahraničními radikálními organizacemi včetně syrské An-Nusrá. Bez dalších podrobností o tom v pátek informoval deník Los Angeles Times, který citoval zdroj z federálních bezpečnostních složek.

08:00

Toto jsou tváře kalifornských střelců, tak jak je zveřejnila stanice CBS News.

07:46

Nejprve shrnutí pátečních událostí:

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) začal vyšetřovat středeční střelbu v kalifornském San Bernardinu jako teroristický čin. Žádné důkazy o přímém napojení dvojice střelců, která zabila 14 lidí, na islámské teroristy při prohlídce jejich domu však policie nezjistila.

Mezinárodní koalici proti Islámskému státu rozšíří Německo. Tamní parlament odsouhlasil vládní návrh, který počítá s vysláním až 1200 vojáků a letounů Tornado.

07:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem bezpečnostní situace v Evropě a boje s Islámským státem.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 6. 12. 2015 0:58
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Web Ředitelství silnic a dálnic obnovil po úterním kybernetickém útoku částečně provoz

Web státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je opět částečně funkční. V úterý ho ochromil kybernetický útok a server byl od té doby nedostupný, nebo na něm nebyl žádný obsah. Nadále však mimo provoz zůstává server, na kterém organizace zveřejňuje dopravní informace. Počítačové systémy ŘSD počátkem tohoto týdne napadl software, který zašifroval data. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) byl kybernetický útok na profesionální úrovni.

Ještě v sobotu kolem poledne bylo na webu ŘSD pouze logo organizace a nápis "Omlouváme se, probíhá nahrávání obsahu." V neděli odpoledne už má úvodní stránka původní podobu z doby před útokem. Nefungují ale sekce webu týkající se veřejných zakázek a technických předpisů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zvýšit potravinové zásoby státu na 15 dní by stálo až 12 miliard, řekl šéf Správy státních hmotných rezerv

Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly spotřebu na zhruba 1,3 dne. Navýšení zásob potravin na 15 dní by stálo až 12 miliard korun. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ministerstvo zemědělství v současnosti navrhuje navýšit rozpočet organizaci spravující státní zásoby o půl miliardy korun.

O navýšení zásob potravin ze tří na 15 dní rozhodla předchozí vláda koncem loňského roku, uvedl Švagr. "Těch 15 dnů ale není záležitost příštího roku. Vloni byla dohoda, že bychom měli jít na těch 15 dnů v příštích 15 letech," upozornil. Vláda to ale může změnit, dodal. Naplnění skladů na více než dva týdny by vyšlo stát při současných cenách na 11 až 12 miliard korun, odhadl Švagr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy