reklama
 
 

Živě: Islámský stát za poslední půlrok nechal popravit 420 svých bojovníků. Hlavně těch z ciziny

Aktualizováno 29. 12. 2015 23:20
reklama
Dění související s bezpečnostní situací a bojem s Islámským státem sledujeme v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

reklama
23:18
Rusko

K více než pětiletým trestům vězení odsoudil dvě mladé ženy soud v Moskvě za to, že posílaly peníze radikální organizaci Islámský stát. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu Irinu Žirnovovou. Sajdu Chalikovovou, které je 24 let, a Jelenu Arčakanovou, jejíž věk nebyl upřesněn, odsoudil vojenský tribunál moskevské oblasti, sdělila mluvčí. První odsouzená má ve vězení strávit pět let a šest měsíců a druhá pět let a tři měsíce. Obě byly uznány vinnými z toho, že "posílaly peníze teroristům" z Islámského státu. Tyto peníze získávaly tím, že prodávaly věci, které samy vyrobily doma. Ženy se prý přiznaly.

21:30
Sýrie

Nejméně 420 svých členů nechala popravit od vyhlášení chalífátu v červnu loňského roku radikální organizace Islámský stát (IS). Šlo přitom z velké části o zahraniční bojovníky. Značná část islamistů byla popravena také za pokus o dezerci. S odvoláním na syrskou exilovou organizaci SOHR o tom dnes informovala agentura DPA.

Zahraniční média dnes také přinesla zprávu, že IS vydal právní nařízení stanovující přesná pravidla zacházení se zotročenými ženami. K pravidlům obsaženým ve fatvě patří například to, že sex s otrokyní nemůže mít zároveň otec i syn, zapovězen je také anální styk a těhotné otrokyně nemohou podstoupit interrupci. Stanovena jsou také pravidla pro společné vlastnictví jedné otrokyně vícero muži.

Hra na popravy Islámským státem Foto: Youtube
21:10
Sýrie

Syrská armáda věrná prezidentovi Bašáru Asadovi a její spojenci dnes dobyli klíčovou vojenskou základnu v provincii Dará na jihu země. Strategickému vítězství předcházely dvoudenní tuhé boje s příslušníky prodemokratických povstalců a příslušníků islamistické fronty An-Nusra napojené na teroristickou síť Al-Káida, informovala dnes agentura AP.

Umariho mešita v Dará Foto: Reuters
19:58
Evropská unie

Itálie dnes vyhostila Maročana Ádila Bamárúfa, který vyhrožoval, že vyhodí celý Řím do povětří. Chtěl se tam pomstít za bojové akce, které některé evropské země ve spolupráci se Spojenými státy vedou proti radikální organizaci Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura ANSA. Muž s trvalým pobytem v Padově tvrdil, že Řím je tím místem, z něhož má nadvláda islámu vykročit do zbytku Evropy.

Od začátku roku 2015 už Itálie za podporu terorismu vyhostila skoro 70 lidí.

Hlídka italských policistů. Hlídka italských policistů. | Foto: Reuters
18:52
Evropská unie

Soud v Londýně dnes uznal Mohammada Rehmana a jeho ženu Sany Khanovou vinnými z přípravy teroristického útoku v britské metropoli. Manželský pár připravoval atentát před desátým výročím bombových útoků v městské hromadné dopravě, které nepřežilo 52 lidí a které si Londýn připomene 7. července. Trest soud vynese ve středu, informovala zpravodajská stanice BBC.

Podle obžaloby Rehmanovi, který měl podle obžaloby o zamýšleném útoku diskutovat na sociálních sítích pod přezdívkou Silent Bomber (tichý bombový atentátník), chybělo jen několik dní k dokončení nálože, která by si při odpálení v hlavním městě vyžádala četné oběti.

 

18:16
Rusko

Turecko zůstává pro Rusko důležitým obchodním partnerem. Moskva má v úmyslu minimalizovat problémy, které tureckým a ruským obchodníkům způsobují nedávno zavedené sankce. V dnešním rozhovoru poskytnutém televizní stanici Rossija 24 to prohlásil ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev.

"Turecko zůstává naším velkým obchodním partnerem. Naše embargo je selektivní, velmi selektivní, týká se potravin, a to jen některých," uvedl Uljukajev

Ministrovy výroky podle agentury Reuters bagatelizují dopad ruských sankcí. Naznačují, že Moskva má velký zájem na tom, aby zabránila škodám, které mohou sankce způsobit hlavně ruské ekonomice.

Sankce tentokrát dopadly na ruské banky. Sankce tentokrát dopadly na ruské banky. | Foto: Reuters
16:42

Koalice vedená Spojenými státy zabila při náletech během uplynulého měsíce 10 vůdců Islámského státu, mezi mrtvými by měli být i jedinci přímo napojení na pařížské útoky.

S odvoláním na mluvčího koaličních jednotek Steva Warrena informovala o situaci agentura Reuters.

Podle Warrena byl jeden ze zavražděných i Abdul Qader Hakim, který vedl zahraniční operace IS a měl spojitost se sítí pařížských útoků.

15:35
Rusko

Rusko je ochotno projevit vstřícnost hnutí Tálibán. Moskva zvažuje jednání o zmírnění sankcí Rady bezpečnosti OSN proti hnutí Tálibán, pokud to přispěje k usmíření v Afghánistánu. Uvedl to zvláštní představitel ruského prezidenta pro Afghánistán Zamir Kabulov.

Hnutí Tálibán je podle ruského diplomata znepokojeno rychlou expanzí Islámského státu (IS), který mu od loňského léta přebírá bojovníky i finanční zdroje, včetně obchodu s narkotiky.

Na jaře a v létě došlo mezi příslušníky obou hnutí i k potyčkám. "V současnosti dochází k potyčkám jak mezi různými skupinami v hnutí, tak mezi členy Tálibánu a Islámského státu," prohlásil Kabulov.

14:31
Pákistán

Mluvčí pákistánských záchranářů informoval, že při útoku sebevražedného atentátníka zemřelo nejméně 23 lidí, 75 dalších osob je zraněno. Třetina z nich je v kritickém stavu.

13:33
Irák

Irácký premiér Hajdar Abádí přijel dnes do města Ramádí, které irácká armáda v pondělí osvobodila od radikálů z Islámského státu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroje.

Abádí se podle nich setká s veliteli armády a protiteroristických jednotek a cílem jeho návštěvy je podle agentury AP rovněž oslavit osvobození města.

Bitva o Ramádí Foto: Reuters
13:08
Pákistán

Mluvčí radikálů Ehsanulláh Ehsan sdělil, že úřad byl podle něj legitimním cílem, neboť jde o součást "nenáviděného pákistánského státu".

"Zaútočíme na všechny pákistánské organizace, které jsou přímo nebo nepřímo součástí této války," uvedl Ehsan v prohlášení.

13:05
Pákistán

Atentát se stal před úřadem, kde se vydávají občanské průkazy. Dvacet osm lidí je podle mluvčího záchranářů v kritickém stavu.

13:04
Pákistán

K útoku v pákistánském městě Mardan se přihlásila pákistánská odnož radikálního hnutí Tálibán.

Podle nové bilance agentury Reuters při něm zemřelo nejméně 21 lidí a přes 70 dalších bylo zraněno.

12:05
Irák

Irácký ministr financí Hošjar Zibarí uvedl, že pokud by se armádě podařilo získat Mosul, byl by to konec chalífátu vyhlášeného v přilehlých sunnitských oblastech Iráku a Sýrie.

Vzhledem k rozsáhlé oblasti kolem Mosulu, kterou bude potřeba zabezpečit, bude podle něj možná potřeba podpory místních sunnitských sil a rovněž šíitských milicí podporovaných Íránem. Ty se nesměly účastnit bojů o Ramádí, aby nedocházelo ke střetům se sunnitskými obyvateli města.

Kurdští pešmergové nedaleko Mosulu Kurdští pešmergové nedaleko Mosulu | Foto: Reuters
11:51
Pákistán

Podle agentury Reuters zabil atentátník v Pákistánu nejméně 16 lidí. Agentura se odvolává na nemocniční zdroje a policii.

K atentátu se dosud nikdo nepřihlásil. Mardan leží asi 50 kilometrů severozápadně od Péšávaru, hlavního města provincie Chajbar Pachtunchvá, která sousedí s Afghánistánem. Podobné útoky zde měl v minulosti na svědomí pákistánský Tálibán.

"Sebevražedný atentátník přijel na motocyklu plném výbušnin před úřad v Mardanu, kde ve frontách čekalo mnoho lidí," řekl jeden z policistů.

11:25
Pákistán

Při sebevražedném útoku v Pákistánu zemřelo nejméně 14 lidí. Útočník na motorce narazil do hlavní brány u vládního komplexu ve městě Mardan, uvedla AFP.

10:19
Irák

Irácká armáda bude potřebovat pomoc od Kurdů, aby mohla dobýt Mosul, největší město pod kontrolou džihádistů z IS. Uvedl to irácký ministr financí Hošjar Zibarí s tím, že ofenziva bude pravděpodobně velmi náročná.

"Pešmergové jsou důležitou silou. Na Mosul nemůžete jít bez pešmergů," cituje ho agentura Reuters.

Mosul leží asi 400 kilometrů severně od irácké metropole Bagdád.

09:24
Belgie

Belgická prokuratura upřesnila, že nejprve bylo zadrženo šest osob, ale čtyři byly poté propuštěny. Zbylí dva lidé byli obviněni z podílu na činnosti teroristické skupiny a přípravy atentátů.

09:00
Belgie

U zatčené dvojice belgická policie našla vojenské oblečení a předměty propagující IS. Žádné výbušniny a další zbraně se podle prokurátora nicméně nenašly.

"Naše vyšetřování ukázalo na vážné hrozby útoků na symbolických místech během oslav Nového roku," doplnil.

08:50
Belgie

Belgický prokurátor informoval, že kvůli podezření z plánování ozbrojených útoků v Bruselu byli zatčeni dva lidé.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 29. 12. 2015 7:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama