reklama
 
 

Putin uvalil na Turecko tvrdé sankce. Reaguje na sestřelení ruského bombardéru Su-24

Aktualizováno 29. 11. 2015 0:14
reklama
Dění související s bojem s Islámským státem jsme sledovali v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

reklama
23:55
Kamerun

Dva sebevražední útočníci v sobotu v severním Kamerunu u hranic s Nigérií usmrtili nejméně pět lidí. Útoky jsou zřejmě dílem nigerijského islamistického hnutí Boko Haram. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z vlády a bezpečnostních sil.

Vojáci nigerijské armády s ukořistěnou vlajkou Boko Haram. Nigerijští vojáci s vlajkou Boko Haram po znovuzískání Damašku. | Foto: Reuters
23:40
Aktuálně.cz

V Česku podle dostupných informací nehrozí žádné teroristické nebezpečí. Není tak důvod rušit tradiční akce a lidé by si neměli nechat zkazit vánoční svátky, uvedl po mimořádném jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka. Více čtěte ZDE.

17. listopad - Národní třída a Hlávkova kolej Foto: Jakub Plíhal
20:35
Rusko

ČTK doplňuje detaily o Turcích žijících v Rusku (kterých se dotknou Putinem uvalené sankce): V Rusku pracuje kolem 80 000 tureckých občanů, spolu s jejich rodinnými příslušníky dosahuje počet Turků žijících v Rusku zhruba 200 000. Usadili se kromě velkých měst hlavně severně od Kavkazu a ve Stavropolském a Krasnodarském kraji.

19:47
Twitter

Turci přesouvají tanky k hranici se Sýrií...

19:43
Sýrie

Syrská armáda v sobotu obvinila Turecko ze zvyšování dodávek zbraní, munice a vojenského vybavení "teroristům" v Sýrii. Tímto slovem Damašek označuje všechny povstalce proti vládě prezidenta Bašára Asada.

Ankara dodávky maskuje jako humanitární pomoc, uvádí velení syrské armády podle agentury Reuters.

Asadovi ozbrojenci, březen 2014, Damašek Foto: Reuters
19:35
Rusko

Důvodem sankcí je podle Kremlu "ochrana občanů Ruské federace před zločinným či jiným protiprávním jednání".

19:30
Rusko

Detaily k dekretu prezident Putina:

Ruské letecké společnosti nebudou smět nabízet zájezdy do Turecka. Charterový letecký provoz se zastaví (Turecko bylo dosud spolu s Egyptem nejoblíbenější turistickou destinací Rusů).

Dovoz určitého zboží z Turecka bude zcela zakázán. Seznam vypracuje ruská vláda.

Turecké firmy působící v Rusku nebudou mít přístup k ruským zakázkám a  nebudou smět podnikat v určitých oborech.

 Od ledna příštího roku ztratí turečtí občané možnost získat v Rusku práci.

Vláda má posílit kontrolu tureckých autodopravců na ruských silnicích.

19:11

Jak tedy bude ekonomická odveta Ruska vypadat? Vladimir Putin vyhlásil proti Turecku sankce. Ty omezí dovoz tureckého zboží, v Rusku nebudou zaměstnáváni turečtí občané a turecké firmy nebudou dostávat ruské zakázky. Omezeno bude též dopravní spojení. Od ledna bude zrušen bezvízový styk.

19:10
Twitter

"Zmobilizovaný" Vladimir Putin...

18:59

Rusko reaguje na sestřelení Su-24 Turky. Ohlásilo odvetná ekonomická opatření vůči Turecku, hlásí agentura AFP.

17:55

Mezinárodně hledaný Salah Abdeslam, po němž se intenzivně pátrá v souvislosti s atentáty v Paříži ze 13. listopadu 2015, koupil ve Francii několik týdnů před útoky rozbušky k náložím. Tvrdí to francouzská média.

17:42
Aktuálně.cz

Jaké zbraně mají Rusové v Sýrii? Projděte si grafiku Do války se vrátil "ďáblův kočár".

grafika - zbraně v Sýrii
17:37
Sýrie

Salma, kde většinu obyvatelstva tvoří právě Turkmeni, byla bombardována přinejmenším osmkrát. Patřila k cílům, které ruské letectvo bombardovalo vůbec nejintenzivněji. "Islámský stát v dané oblasti vůbec neoperuje," píše Reuters.

17:36
Sýrie

Podle údajů ministerstva obrany v Moskvě bylo od 30. září, kdy prezident Vladimir Putin nařídil zahájení náletů, při náletech zasaženo nejméně sedmnáct lokalit v oblastech obývaných Turkmeny, národem etnicky příbuzným s Turky. Ankara proto v uplynulých týdnech několikrát proti bombardování protestovala.

"Ruské rakety zasáhly muniční sklady, velitelská stanoviště a továrnu, kde se - dle tvrzení ruského ministerstva obrany - vyrábějí bomby pro sebevražedné atentátníky," uvedla agentura Reuters. "Zasaženy byly města a obce Salma, Ghmám a Keslansšúk v pohoří vypínajícím se východně od přístavu Latákíja."

17:35

Sestřelení ruského letounu Su-24 Turky předcházelo intenzivní ruské bombardování pozic Turkmenů na severozápadě Sýrie. Vyplývá to z analýzy, kterou na základě informací ruského ministerstva obrany provedli experti agentury Reuters.

Pro připomenutí: Sestřelení bombardovacího letounu je nejvážnějším incidentem mezi některou z členských zemí NATO a Ruskem za posledních padesát let.

Ruský suchoj Su-24. Ruský suchoj Su-24. | Foto: Reuters
17:12
Keňa

Muži z Keni ve věku 25 a 69 let přiznali, že pracovali pro elitní íránské Revoluční gardy. "Máme nezvratné důkazy, že se nechali naverbovat do íránské špionážní skupiny. Úkolem této skupiny bylo provádět teroristické útoky v tomto městě (Nairobi), jejichž terčem byly nejen západní, ale i naše zájmy," řekl podle AP Boinnet.

17:11
Keňa

Keňské bezpečnostní síly zatkly dva Keňany, kteří pomáhali íránským zpravodajským službám připravovat v Nairobi atentáty. Oznámil to šéf keňské policie Joseph Boinnet s tím, že oba muži se již přiznali.

Byli prý několikrát v Íránu a převzali peníze na verbování dalších Keňanů, včetně dětí.

Keňa - policie Foto: Reuters
17:02
Irák

USA a jejich spojenci v pátek 17krát letecky udeřili Islámský stát v Iráku a třikrát v Sýrii. V sobotu to uvedl Pentagon ve svém prohlášení.

Sedm náletů cílilo na zařízení IS, budovy a bojovníky poblíž Ramádí. V Sýrii spojenci útočili u Ayn Isa, píše agentura Reuters.

16:04
Rusko

O tom, jak napjatá atmosféra panuje momentálně mezi Tureckem a Ruskem, svědčí i následující fotografie. V minulých dnech se objevila v médiích (verze vlevo). Měla zobrazovat střelu AA se slovy "Odpusť, Recepe" (Erdogane) na ruském letounu - a tedy dokazovat, že Rusové záměrně bombardují Turecko či jeho spojence. Ukázalo se však, že fotografie byla upravená - na té původní žádný takový nápis nebyl.  

15:53

"Nebombardujme Sýrii!" vykřikovali demonstranti u londýnského Cameronova sídla. Podobné protesty se odehrávaly i v dalších britských městech.

Britské vojenské letectvo se již účastní operací vedených Spojenými státy proti islamistům v Iráku. Cameron ve čtvrtek v parlamentu řekl, že údery se mají rozšířit na Sýrii, protože je nutné zasáhnout teroristy v jejich baštách.

autoři: Zahraničí, Reuters, ČTK | 28. 11. 2015 6:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama