Živě: Spojenci podnikli sedmnáct náletů na Islámský stát. A chystají se přitvrdit

Přenos skončil
Dění související s bezpečnostní situací a bojem s Islámským státem jsme sledovali v online reportáži.
Francouzské stíhačky Rafale, které se podílejí na operaci proti Islámskému státu.
Francouzské stíhačky Rafale, které se podílejí na operaci proti Islámskému státu. | Foto: Reuters

Washington/Moskva/Damašek - Německá kancléřka Angela Merkelová vylučuje jakoukoli spolupráci se syrským prezidentem Bašárem Asadem v boji proti radikálům z Islámského státu.

"Mezinárodní aliance proti IS nezahrnuje Asada a jeho jednotky. Nezapomínáme, že většina uprchlíků, která k nám přišla, uprchla před Asadem, který pokračuje ve shazování barelových bomb na vlastní lidi," zdůraznila Merkelová v rozhovoru, který dnes otiskl list Augsburger Allgemeine.

Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem jsme sledovali v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

Přenos skončil
18:50

Dvojice Syřanů zadržených v pátek v Ženevě čelí podezření z výroby, ukrývání a převážení výbušnin a toxických plynů. Hlavní ženevský prokurátor Olivier Jornot na večerní tiskové konferenci řekl, že v autě Syřanů byly nalezeny stopy výbušnin, ne však toxických plynů. O povaze výbušnin Jornot nesdělil žádné podrobnosti.

K identitě Syřanů řekl jen to, že oba do Ženevy krátce před dopadením přijeli a že nehovoří francouzsky. Uvedl také, že v souvislosti s nynějšími zvýšenými bezpečnostními opatřeními očekává, že v nadcházejících dnech policie učiní další zadržení.

18:35

Rusko dnes podpořilo Irák v jeho sporu s Tureckem ohledně přítomnosti tureckých vojáků v severním Iráku. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hovořil telefonicky se svým iráckým protějškem Ibráhímem Džaafarím o "protiprávní invazi". "Ruská strana vyjádřila své pevné stanovisko o podpoře svrchovanosti a územní celistvosti Iráku," uvedlo dnes ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

Irák se v pátek obrátil na Radu bezpečnosti OSN s požadavkem na okamžité a bezpodmínečné stažení všech tureckých vojáků ze severu země. Bagdád jejich přítomnost v oblasti, kde pomáhají s výcvikem iráckých Kurdů, považuje za "zjevné porušení" mezinárodního práva.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
17:10

Spojené státy se spojenci podnikly v pátek 17 leteckých útoků na vybrané cíle radikálního Islámského státu (IS). Z toho 12 úderů bylo vedeno v Iráku a pět v Sýrii, oznámila dnes americká armáda. Americký ministr obrany Ash Carter mezitím informoval, že v blízké době očekává intenzivnější útoky proti IS. V Pentagonu o tom chce příští týden jednat americký prezident Barack Obama.

Čtyři z útoků v Iráku zasáhly taktické jednotky IS a tři byly namířeny na jeho bojové pozice. Zničeno bylo například kulometné hnízdo IS u Mosulu, uvádí se v americkém prohlášení. V Sýrii byly nálety namířeny proti blíže neupřesněným budovám. Nálety na IS podnikají kromě USA také některé západní státy jako Británie a Francie a rovněž několik arabských zemí. Oddělenou leteckou kampaň v Sýrii vede Rusko, a to s pomocí syrské armády.

16:10

Dvojice Syřanů zadržených v pátek v Ženevě čelí podezření z výroby, ukrývání a převážení výbušnin a toxických plynů. Dnes to podle agentury Reuters oznámil úřad švýcarského generálního prokurátora. Ten v prohlášení dodal, že trestní řízení bylo zahájeno podle zákona o zákazu teroristických a radikálních skupin, jako jsou Al-Káida či Islámský stát.

Podrobnosti o zadržených Syřanech či o povaze výbušnin nejsou k dispozici, prokuratura ale přislíbila, že ještě dnes zveřejní upřesňující informace.

V Ženevě byl tento týden vyhlášen vysoký stupeň ostražitosti, neboť švýcarské úřady dostaly ze zahraničí varování, že v oblasti Ženevy může působit buňka radikálního hnutí Islámský stát. V této souvislosti policie pátrala po několika podezřelých osobách. Zda mezi nimi jsou i oba dopadení Syřané, není prozatím jasné.

13:37

Nejméně 15 mrtvých a desítky raněných si vyžádal sobotní pumový atentát v syrském Homsu. Nálože byly umístěny v autě ve čtvrti Zahra. Výbuch způsobil také velké materiální škody.

12:14

Německá kancléřka Angela Merkelová vyloučila jakoukoli spolupráci se syrským prezidentem Bašárem Asadem v boji proti radikálům z Islámského státu. "Mezinárodní aliance proti IS nezahrnuje Asada a jeho jednotky. Nezapomínáme, že většina uprchlíků, která k nám přišla, uprchla před Asadem," zdůraznila Merkelová v rozhovoru, který dnes otiskl list Augsburger Allgemeine. "Asad pokračuje ve shazování barelových bomb na vlastní lidi. V čele státu nemá budoucnost," řekla premiérka, která nicméně současně vybídla k politickému řešení konfliktu mezi režimem a jeho odpůrci.

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
11:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Rusko hledá v Evropě spojence proti Islámskému státu. Kreml vkládá své naděje do Francie, otřesené nedávnými teroristickými útoky. Na spolupráci se prezident Vladimir Putin dohodl i s britským premiérem Davidem Cameronem. Šance na vznik široké mezinárodní koalice, v níž bude i Rusko, jsou ale malé. Alespoň podle Leonida Gozmana, šéfa ruského opozičního hnutí Svaz pravých sil. "Jsem přesvědčen, že podobná koalice může vzniknout, až bude v Rusku demokracie," říká v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.

09:45

Islámský stát si podle zdrojů americké televize CNN z tajných služeb obstaral vybavení na výrobu syrských pasů, jaké používají syrské úřady. Má k dispozici tiskárny a také nevyplněné pasy. Má také přístup do vládních budov v Sýrii, kde jsou uloženy biografické údaje a databáze otisků prstů syrských občanů. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí řekl, že vláda si je vědoma, že teroristé mohou mít k dispozici falešné pasy. Podrobnosti najdete v textu Islámský stát umí tisknout syrské pasy, podle CNN má přístup do vládních budov.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že ruská vojenská akce na podporu ofenzivy syrské armády pomohla změnit situaci v zemi. Rusko podle něj pomáhá také některým jednotkám opoziční Svobodné syrské armády v boji proti "teroristům", a sice poskytováním krytí ze vzduchu a dodávkami zbraní. Svobodná syrská armáda je Západem podporovaná povstalecká skupina, která bojuje proti Asadovu režimu. Poslední dění si můžete připomenout v páteční online reportáži.

Foto: Reuters
Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem bezpečnostní situace a boje s Islámským státem.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 12. 12. 2015 18:53
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy