reklama
 
 

EU se dohodla s Tureckem na zastavení přílivu imigrantů. Brusel navrhne jejich přerozdělení

Aktualizováno 30. 11. 2015 0:09
reklama
Bruselský summit mezi Evropskou unií a Tureckem jsme pro vás sledovali v online reportáži.

Summit EU - Brusel:

reklama
23:58
Německo

Německá kancléřka Angela Merkelová upřesnila, že peníze schválené pro Turecko budou určeny například na školní programy pro děti. Turecko by podle ní mělo také usnadnit uprchlíkům možnost v zemi legálně pracovat. To by mělo zlepšit jejich životní situaci v Turecku tak, aby nepovažovali nebezpečnou cestu do EU za lepší z variant.

23:18
ČR

Evropská komise přispěje na tři miliardy finanční pomoci Turecku jen 500 miliony eur z unijního rozpočtu, zbytek musí doplnit členské země. Pro Českou republiku to podle Sobotky bude znamenat 300 až 400 milionů ročně v letech 2016 a 2017.

23:04
ČR

"Je jasné, že Turecko není příčina. Turecko je klíčová tranzitní země, která může přispět k regulaci krize, ale nezastaví ji," doplnil Sobotka. K tomu je podle něj potřeba najít politické řešení pro ukončení občanské války v Sýrii.

22:57
ČR

Český premiér Bohuslav Sobotka řekl, že Turecko zpřísní ostrahu svých hranic, bude aktivně bránit nelegální migraci směrem do EU. Země začne aktivněji zasahovat proti sítím převáděčů a pašeráků lidí. "Měla by se zintenzivnit spolupráce mezi Tureckem, Řeckem a Bulharskem při ochraně společné hranice," vypočetl předseda české vlády.

22:22
Aktuálně.cz

Jak si vysvětlit, že Evropská unie se na jedné straně dohodla s Tureckem na omezení přílivu uprchlíků a na druhé straně zvažuje jejich přerozdělení? Naše zpravodajka v Bruselu Silvie Housková vysvětluje, že zástupcům Unie je jasné, že proud imigrantů nezastaví úplně, a tím, že budou uprchlíky brát přímo z Turecka, chtějí motivovat ty, co už tam jsou, aby zůstali v táborech a počkali tam na přesídlení. Zároveň tak chtějí obejít pašeráky lidí, tedy zabraňovat tomu, aby uprchlíci pašerákům platili, a taky, aby imigranti nemuseli podnikat stratiplnou cestu do EU, při které velká část zahyne.

online - Housková
21:47

Podle dostupných informací o nápadu Merkelová mluvila s partnery ze zemí, které už nyní přijímají nejvyšší počty uprchlíků, tedy Rakouskem, Švédskem, Finskem, ale také s Belgií, Lucemburskem, Nizozemskem a Řeckem. Diplomaté ale dávali v kuloárních rozhovorech najevo, že mezi zeměmi unie nepanuje pro věc příliš velké nadšení.

21:31
Německo

"Nemluvili jsme o žádných konkrétních číslech. Cokoli jste dnes četli v novinách, nebylo součástí naší schůzky,“ řekla o jednání s několika státy před summitem německá kancléřka Angela Merkelová. Skupina podle ní debatovala především o tom, jak přeměnit nelegální migraci v migraci legální. "Ta skupina není navíc konečná, předpokládáme, že se k nám přidají i některé jiné státy," dodala Merkelová.

21:03

Na podobném plánu, ovšem v řádově nižších hodnotách, se země EU shodly už letos před prázdninami. Tehdy se dohoda týkala celkem 20 tisíc osob z táborů v Turecku, Jordánsku a Libanonu. Na Česko mělo připadnout 400 lidí.

20:58
Německo

S nápadem přišlo Německo. Kancléřka Angela Merkelová o tématu před začátkem summitu jednala se svými partnery z některých významných zemí EU. V německém tisku přitom v souvislosti s návrhem zaznělo číslo 400 000 lidí, kteří jsou nyní v uprchlických táborech v Turecku. Podle Junckera zatím zájem účastnit se nového projektu dalo najevo osm států.

20:53

Evropská komise v prosinci navrhne, jak by bylo možné uskutečnit legální přesídlení syrských uprchlíků z Turecka do EU. Novinářům to po dnešním summitu EU-Turecko řekl předseda komise Jean-Claude Juncker. Zdůraznil přitom, že členské země unie by se na tomto plánu měly podílet na dobrovolném základě.<

20:48

"Nemůžeme říct, jestli se bude počet uprchlíků snižovat, protože nevíme, jak bude pokračovat válka v Sýrii. Já můžu ale za Turecko slíbit, že Turecko splní vše, k čemu se zavázalo v Akčním plánu," řekl turecký premiér Ahmet Davutoglu. "Společně se s Unií snažíme hlavně nějakým způsobem ten proud imigrantů dostat pod kontrolu,“ dodal Davutoglu. Tři miliardy eur, které bude EU věnovat, nejsou podle něj určeny pro Turecko, ale přímo pro syrské uprchlíky na jeho území.

20:36
Turecko

Turecký premiér Ahmet Davutoglu po schůzce s evropskými lídry s viditelným potěšením oznámil, že unie velmi brzy otevře další přístupové kapitoly s Tureckem, čím oživí přístupový proces Turecka do Evropské unie.

20:24

"Dnešní dohoda neznamená, že zapomínáme na oblasti, ke kterým máme různé postoje, jako je například dodržování lidských práv," řekl po schůzce s Tureckem předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

20:20

„Neočekáváme od nikoho, že bude za nás ochraňovat naše vnější hranice, to musíme udělat sami,“ řekl po summitu Evropské unie s Tureckem předseda Evropské rady Donald Tusk. Turecko má ale podle dohody pomoct zastavit tok migrantů, který se přes jeho území dostává do Evropy. Tusk také potvrdil, že se země EU dohodly Turecku finančně pomoct. Na zlepšení podmínek pro více než 2,2 miliony Syřanů na tureckém území EU věnuje 3 miliardy eur.

20:06
Twitter

Summit EU - Turecko podle premiéra Bohuslava Sobotky skončil.

18:48
Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Předseda Evropské rady Donald Tusk při příjezdu na summit uvedl, že unie nesmí být naivní a myslet si, že její problémy s migrační krizí vyřeší pouze lepší spolupráce s Tureckem. Upozornil, že unie musí lépe chránit své vnější hranice. Narážel tak na neschopnost Řeků nejen kontrolovat vlastní hranici, ale také jejich neochotu přijmout pomoc zvláštních jednotek Frontexu.

Slovenský premiér Robert Fico před příletem do Bruselu pak slovenským novinářům přímo řekl, že Řecko by mělo být ze Schengenu vyloučeno, když si nedokáže své povinnosti plnit.

online - Housková
18:29
Makedonie

V rámci regulace proudu uprchlíků směřujících do západní Evropy dokončila dnes Makedonie stavbu tříkilometrového plotu na jižní hranici.

Oznámila to agentura AFP. Plot vysoký 2,5 metrů byl vztyčen u hraničního přechodu Gevgelija na jihu země. Místní úřady nevylučují, že v případě potřeby postaví ploty i jinde.

Plot na makedonské hranici. Foto: Reuters
17:52
Evropská unie

"K dohodě mezi Tureckem a Evropskou unií musí dojít proto, aby mohli být uprchlíci přijímání v Turecku, tedy blíže zemím svého původu, aby Evropa mohla pomoci Turecku dostát svým závazkům a aby mohly být kontrolovány hranice. Je to v zájmu nás všech," nechal se na summitu slyšet francouzský prezident François Hollande.

 

Turecký premiér Davutoglu a francouzský prezident François Hollande na summitu EU s Tureckem. Turecký premiér Davutoglu a francouzský prezident François Hollande na summitu EU s Tureckem. | Foto: Reuters
16:38
Evropská unie

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska se v roce 2015 do Evropské unie nelegálně dostalo na jeden a půl milionu lidí.

16:15
ČR

Český premiér Bohuslav Sobotka v reakci na schůzku uvedl, že Česko bude v každém případě trvat na principu dobrovolnosti:

„Chceme, aby se jednotlivé členské země EU mohly rozhodnout o tom, komu poskytnou azyl a kolik si mohou dovolit vzít uprchlíků tak, aby to umožnilo jejich plnohodnotnou integraci do většinové společnosti.“

Zároveň uvedl, že navyšování počtů přijímaných uprchlíků není na pořadu dne. „Dnes se navrhuje možnost přesídlovat z Turecka, ale pouze v rámci stávajících schémat,“ řekl Sobotka.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 29. 11. 2015 15:17

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama