EU se dohodla s Tureckem na zastavení přílivu imigrantů. Brusel navrhne jejich přerozdělení

Přenos skončil
Bruselský summit mezi Evropskou unií a Tureckem jsme pro vás sledovali v online reportáži.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - Špičky členských zemí Evropské unie učinily strategickou dohodu s Tureckem, která by měla dostat pod kontrolu živelný příval uprchlíků do Evropy.

Turecko dostane tři miliardy dolarů výměnou za zlepšení ochrany hranic a zastavení přílivu migrantů utíkajících přes jeho území. Kromě finanční pomoci se Ankara dočká několika dalších ústupků, včetně ukončení obnovení přístupových rozhovorů s EU.

Evropská komise zároveň v polovině prosince předloží návrh na legální přesídlení syrských uprchlíků z Turecka do EU. Členské země by se ale na něm měly podělit na čistě dobrovolném základě.

Dění na summitu mezi Evropskou unií a Tureckem jsme pro vás sledovali v online reportáži.

Summit EU - Brusel:

Přenos skončil
23:58

Německá kancléřka Angela Merkelová upřesnila, že peníze schválené pro Turecko budou určeny například na školní programy pro děti. Turecko by podle ní mělo také usnadnit uprchlíkům možnost v zemi legálně pracovat. To by mělo zlepšit jejich životní situaci v Turecku tak, aby nepovažovali nebezpečnou cestu do EU za lepší z variant.

23:18

Evropská komise přispěje na tři miliardy finanční pomoci Turecku jen 500 miliony eur z unijního rozpočtu, zbytek musí doplnit členské země. Pro Českou republiku to podle Sobotky bude znamenat 300 až 400 milionů ročně v letech 2016 a 2017.

23:04

"Je jasné, že Turecko není příčina. Turecko je klíčová tranzitní země, která může přispět k regulaci krize, ale nezastaví ji," doplnil Sobotka. K tomu je podle něj potřeba najít politické řešení pro ukončení občanské války v Sýrii.

22:57

Český premiér Bohuslav Sobotka řekl, že Turecko zpřísní ostrahu svých hranic, bude aktivně bránit nelegální migraci směrem do EU. Země začne aktivněji zasahovat proti sítím převáděčů a pašeráků lidí. "Měla by se zintenzivnit spolupráce mezi Tureckem, Řeckem a Bulharskem při ochraně společné hranice," vypočetl předseda české vlády.

22:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak si vysvětlit, že Evropská unie se na jedné straně dohodla s Tureckem na omezení přílivu uprchlíků a na druhé straně zvažuje jejich přerozdělení? Naše zpravodajka v Bruselu Silvie Housková vysvětluje, že zástupcům Unie je jasné, že proud imigrantů nezastaví úplně, a tím, že budou uprchlíky brát přímo z Turecka, chtějí motivovat ty, co už tam jsou, aby zůstali v táborech a počkali tam na přesídlení. Zároveň tak chtějí obejít pašeráky lidí, tedy zabraňovat tomu, aby uprchlíci pašerákům platili, a taky, aby imigranti nemuseli podnikat stratiplnou cestu do EU, při které velká část zahyne.

Foto: Aktuálně.cz
21:47

Podle dostupných informací o nápadu Merkelová mluvila s partnery ze zemí, které už nyní přijímají nejvyšší počty uprchlíků, tedy Rakouskem, Švédskem, Finskem, ale také s Belgií, Lucemburskem, Nizozemskem a Řeckem. Diplomaté ale dávali v kuloárních rozhovorech najevo, že mezi zeměmi unie nepanuje pro věc příliš velké nadšení.

21:31

"Nemluvili jsme o žádných konkrétních číslech. Cokoli jste dnes četli v novinách, nebylo součástí naší schůzky,“ řekla o jednání s několika státy před summitem německá kancléřka Angela Merkelová. Skupina podle ní debatovala především o tom, jak přeměnit nelegální migraci v migraci legální. "Ta skupina není navíc konečná, předpokládáme, že se k nám přidají i některé jiné státy," dodala Merkelová.

21:03

Na podobném plánu, ovšem v řádově nižších hodnotách, se země EU shodly už letos před prázdninami. Tehdy se dohoda týkala celkem 20 tisíc osob z táborů v Turecku, Jordánsku a Libanonu. Na Česko mělo připadnout 400 lidí.

20:58

S nápadem přišlo Německo. Kancléřka Angela Merkelová o tématu před začátkem summitu jednala se svými partnery z některých významných zemí EU. V německém tisku přitom v souvislosti s návrhem zaznělo číslo 400 000 lidí, kteří jsou nyní v uprchlických táborech v Turecku. Podle Junckera zatím zájem účastnit se nového projektu dalo najevo osm států.

20:53

Evropská komise v prosinci navrhne, jak by bylo možné uskutečnit legální přesídlení syrských uprchlíků z Turecka do EU. Novinářům to po dnešním summitu EU-Turecko řekl předseda komise Jean-Claude Juncker. Zdůraznil přitom, že členské země unie by se na tomto plánu měly podílet na dobrovolném základě.<

20:48

"Nemůžeme říct, jestli se bude počet uprchlíků snižovat, protože nevíme, jak bude pokračovat válka v Sýrii. Já můžu ale za Turecko slíbit, že Turecko splní vše, k čemu se zavázalo v Akčním plánu," řekl turecký premiér Ahmet Davutoglu. "Společně se s Unií snažíme hlavně nějakým způsobem ten proud imigrantů dostat pod kontrolu,“ dodal Davutoglu. Tři miliardy eur, které bude EU věnovat, nejsou podle něj určeny pro Turecko, ale přímo pro syrské uprchlíky na jeho území.

20:36

Turecký premiér Ahmet Davutoglu po schůzce s evropskými lídry s viditelným potěšením oznámil, že unie velmi brzy otevře další přístupové kapitoly s Tureckem, čím oživí přístupový proces Turecka do Evropské unie.

20:24

"Dnešní dohoda neznamená, že zapomínáme na oblasti, ke kterým máme různé postoje, jako je například dodržování lidských práv," řekl po schůzce s Tureckem předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

20:20

„Neočekáváme od nikoho, že bude za nás ochraňovat naše vnější hranice, to musíme udělat sami,“ řekl po summitu Evropské unie s Tureckem předseda Evropské rady Donald Tusk. Turecko má ale podle dohody pomoct zastavit tok migrantů, který se přes jeho území dostává do Evropy. Tusk také potvrdil, že se země EU dohodly Turecku finančně pomoct. Na zlepšení podmínek pro více než 2,2 miliony Syřanů na tureckém území EU věnuje 3 miliardy eur.

20:06

Summit EU - Turecko podle premiéra Bohuslava Sobotky skončil.

18:48 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Předseda Evropské rady Donald Tusk při příjezdu na summit uvedl, že unie nesmí být naivní a myslet si, že její problémy s migrační krizí vyřeší pouze lepší spolupráce s Tureckem. Upozornil, že unie musí lépe chránit své vnější hranice. Narážel tak na neschopnost Řeků nejen kontrolovat vlastní hranici, ale také jejich neochotu přijmout pomoc zvláštních jednotek Frontexu.

Slovenský premiér Robert Fico před příletem do Bruselu pak slovenským novinářům přímo řekl, že Řecko by mělo být ze Schengenu vyloučeno, když si nedokáže své povinnosti plnit.

Foto: Aktuálně.cz
18:29

V rámci regulace proudu uprchlíků směřujících do západní Evropy dokončila dnes Makedonie stavbu tříkilometrového plotu na jižní hranici.

Oznámila to agentura AFP. Plot vysoký 2,5 metrů byl vztyčen u hraničního přechodu Gevgelija na jihu země. Místní úřady nevylučují, že v případě potřeby postaví ploty i jinde.

Foto: Reuters
17:52

"K dohodě mezi Tureckem a Evropskou unií musí dojít proto, aby mohli být uprchlíci přijímání v Turecku, tedy blíže zemím svého původu, aby Evropa mohla pomoci Turecku dostát svým závazkům a aby mohly být kontrolovány hranice. Je to v zájmu nás všech," nechal se na summitu slyšet francouzský prezident François Hollande.

 

Turecký premiér Davutoglu a francouzský prezident François Hollande na summitu EU s Tureckem.
Turecký premiér Davutoglu a francouzský prezident François Hollande na summitu EU s Tureckem. | Foto: Reuters
16:38

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska se v roce 2015 do Evropské unie nelegálně dostalo na jeden a půl milionu lidí.

16:15

Český premiér Bohuslav Sobotka v reakci na schůzku uvedl, že Česko bude v každém případě trvat na principu dobrovolnosti:

„Chceme, aby se jednotlivé členské země EU mohly rozhodnout o tom, komu poskytnou azyl a kolik si mohou dovolit vzít uprchlíků tak, aby to umožnilo jejich plnohodnotnou integraci do většinové společnosti.“

Zároveň uvedl, že navyšování počtů přijímaných uprchlíků není na pořadu dne. „Dnes se navrhuje možnost přesídlovat z Turecka, ale pouze v rámci stávajících schémat,“ řekl Sobotka.

16:14 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Před summitem EU-Turecko se sešlo ještě několik států, které jsou nejvíce postiženy uprchlickou krizí pod vedením Německa. Tyto země měly jednat o novém systému přesidlování, tedy přijímání uprchlíků přímo z uprchlických táborů mimo EU. Německý tisk spekuluje o přesídlování až 400 tisíc lidí ročně.

15:55

Český premiér Bohuslav Sobotka oživení přístupových rozhovorů s Tureckem vítá: „Pro nás je důležité, aby s Tureckem začala fungovat intenzivní spolupráce. Nejde jen o regulaci migrace, byť to teď přirozeně většinu Evropy zajímá nejvíce, ale také o to, abychom společně bojovali proti terorismu a abychom lépe komunikovali v oblasti velkých bezpečnostních výzev, včetně snahy stabilizovat situaci v těch zemích, kde dnes probíhá občanská válka. A já myslím, že cestou k tomu je přiblížení Turecka k Evropě. To znamená, že má smysl otevírat další přístupové kapitoly,“ uvedl před summitem Sobotka.

15:51

"Dnešek je historickým dnem v našem procesu přistoupení k EU," prohlásil po příjezdu na summit turecký premiér Ahmet Davutoglu.

"Jsem vděčný všem evropským vůdcům za tento nový začátek," řekl.

Foto: Reuters
15:42

Český premiér Bohuslav Sobotka se chce ještě jednou na dnešním summitu ujistit, že peníze pro Turecko se budou uvolňovat dva roky, a ne najednou co nejdříve, jak původně Turecko požadovalo. Sobotka chce totiž vidět, že Turecko také plní své závazky.

„Myslím, že by nebylo rozumné, aby se ty finanční prostředky poskytly okamžitě. Je potřeba, aby Turecko přijalo kroky, které jsou součástí Akčního plánu. My očekáváme, že Turecko zasáhne proti převaděčům a pašerákům lidí na svém západním pobřeží, a že Turecko zpřísní režim na svých hranicích tak, aby zpomalilo a bylo schopno regulovat ty migrační kroky,“ uvedl Sobotka. 

15:24

 „Počítáme s tím, že (finanční pomoc pro Turecko) bude rozložena do dvou let a počítáme, že poskytneme zhruba něco kolem těch 700 až 800 milionů korun,“ uvedl před summitem s Tureckem český premiér Bohuslav Sobotka.

15:20

Německá kancléřka Angela  Merkelová prohlásila před konáním summitu, že dohoda s Tureckem by pomohla zasadit současný nekontrolovatelný příliv migrantů do právního rámce.

"Jednou z hlavníc součátstí akčního plánu bude hledání způsobu nahrazení nezákonné migrace legální a zlepšení situace uprchlíků v Turecku."

 

Angela Merkelová přijíždí na summit EU s Tureckem
Angela Merkelová přijíždí na summit EU s Tureckem | Foto: Reuters
14:48 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podle návrhu závěrů dnešního summitu EU-Turecko, který má Aktuálně k dispozici, má Turecko pomoct unii zvládnout migrační krizi výměnou za finanční pomoc a "novou energii" do přístupových rozhovorů Turecka s EU. Turecko by mělo s unií nově pořádat dvakrát ročně bilaterální summity. Nově by měla EU odblokovat také několik ze 17 zablokovaných přístupových kapitol. Už 14. prosince by to měla být kapitola o ekonomické a měnové politice. 

14:41 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska se podařilo po měsících jednáních dosáhnout vyvážené dohody. "Doufám, že ji dnes obě strany přijmou,“ uvedl Tusk před mimořádným summitem EU- Turecko. Podle návrhu závěrů schůzky, které má Aktuálně k dispozici, poskytne Evropská unie Turecku finanční pomoc ve výši tři miliardy dolarů. Peníze z tohoto fondu budou směřovat na zlepšení podmínek migrantů na tureckém území. V současné době je v Turecku více než 2,2 milionu uprchlíků ze Sýrie.

14:33 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Předseda Evropské rady Donald Tusk před mimořádně svolaným summitem EU s Tureckem varoval, že dohoda s Tureckem není to jediné, co pomůže vyřešit migrační krizi. „Potřebujeme především zpřísnit ochranu vnějších hranic EU. Tuto povinnost nemůžeme přenést na žádnou třetí zemi. Bez toho aniž bychom zpřísnili kontrolu vnějších hranic, bude Schengen historií,“ varoval před summitem Tusk.

Foto: Aktuálně.cz
14:30

Časopis Der Spiegel s odvoláním na zdroje z německé vlády tvrdí, že kancléřka Angela Merkelová pojede v neděli na summit o Turecku s tím, že chce zvýšit částky, kterými mají Turkům přispět členské země střední a východní Evropy. Tedy u České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska nebo Rumunska.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
14:28

Evropská unie navíc řeší dilema: snaží se najít cestu, jak zásadně pomoci v řešení migrační krize, ale zároveň příliš nepodpořit čím dál tím autoritativnější režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Foto: Reuters
14:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Desetitisíce lidí připlouvají do Evropy právě od tureckých břehů. Středozemní moře je ale masový hrob, kde jen od začátku roku našlo smrt na 3500 lidí.

Rizika cesty přes moře ukazují i data z projektu themigrantsfiles.com, který sleduje veškeré případy úmrtí běženců na cestě do Evropy. Aktuálně.cz z nich vybralo případy, které souvisejí s cestou uprchlíků přes moře.

Foto: Aktuálně.cz
14:10

Turecko žádalo tři miliardy eur každoročně. Není proto jisté, zda k dohodě - navzdory tříměsíčnímu vyjednávání - vůbec dojde.

14:07

Kromě tří miliard eur by se měla Ankara dočkat několika dalších ústupků, včetně ukončení vízové povinnosti pro turecké občany. Výměnou za to má zlepšit ochranu hranic a zastavit přílivu migrantů utíkajících z Turecka do Evropy.

14:02

Do Bruselu se sjíždějí špičky členských zemí Evropské unie, a to kvůli plánu Evropské komise na pomoc Turecku s uprchlíky.

Podle něj by mělo Turecko dostat tři miliardy dolarů, za což by pomohlo zmírnit migrační vlnu do Evropy. Jen od začátku roku dorazilo na starý kontinent přes 800 000 lidí.

Foto: Reuters
Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré odpoledne z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění na mimořádném summitu mezi Evropskou unií a Tureckem.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 30. 11. 2015 0:09
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Vůdce Islámského státu abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit, oznámil mluvčí

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to mluvčí islamistů v audionahrávce na Telegramu. Kurajší, který stál v čele skupiny teprve od března, podle něj zahynul "v boji proti nepřátelům". Jeho nástupcem se stal abú Husajn Husajní Kurajší, citovala mluvčího agentura Reuters. Podle USA stojí za jeho smrtí povstalecká Svobodná syrská armáda (FSA), která působí v Sýrii.

"Zemřel v boji proti nepřátelům boha, a předtím, než sám zahynul na bitevním poli, některé z nich zabil," uvedl mluvčí teroristické organizace abú Hasan Muhádžir.

Jak informovala následně americká armáda, operaci, která vedla k zabití vůdce islamistů, podnikla Svobodná syrská armáda (FSA) v provincii Dará v polovině října. "ISIS zůstává i nadále hrozbou v regionu," dodalo velení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM). Doplnilo, že "CENTCOM se i nadále spolu se svými partnery soustředí na trvalou porážku ISIS". ISIS je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Sýrii.

Hasan Hášimí Kurajší se stal lídrem islamistů na jaře poté, co začátkem února při operaci speciálních jednotek USA v severozápadní Sýrii zemřel předchozí vůdce IS abú Ibráhím Hášimí Kurajší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy